در سلسله جلسات «طب‌المعصومین(ع)» عنوان شد؛

توصیه‎های طب سنتی برای حساسیت‎های فصل بهار

۱۳۹۳/۰۱/۲۴ - ۲۲:۳۵
یک کارشناس طب اسلامی در حرم مطهر رضوی به بیان توصیه های طب سنتی برای کاهش حساسیت‌های فصل بهار پرداخت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید حسن ضیایی در سلسله جلسات «طب‌المعصومین(ع)» که بعد از نماز مغرب و عشاء در رواق دارالهدایه حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: حساسیت و آلرژی‌های فصلی از جمله شایع‌ ترین بیماری‌ها و اختلالات رایج در فصل بهارند که با تغییر فصل در بسیاری از افراد دیده می‌شود.
وی آبریزش بینی، التهاب مجاری تنفسی، ‌ریزش اشک چشم، سرفه‌های خشک و خارش پوست را از جمله عوارض حساسیت‌های فصلی دانست.
این پژوهشگر طب اسلامی استفاده از ماسک فیلتردار، شست‌و شوی بینی با آب گرم قبل از هر وضو، استفاده روزانه یک لیوان آب سیب یا یک عدد سیب، خوردن اکالیپتوس در شب و خوردن سپند در صبح ‌را برای درمان حساسیت‌های ناشی از فصل بهار مؤثر دانست.
ضیایی برای درمان گرفتگی صدا ناشی از حساسیت‌های فصلی بیان کرد: خوردن جوشانده نخود زرد و قره قره کردن روغن کنجد برای درمان گرفتگی صدا توصیه می‌شود.

درمان فشار خون
این کارشناس و مؤلف طب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به توصیه‌های مصرفی برای فشار خون اشاره کرد و گفت: خوردن تخم خرفه، تخم خیار، تخم گشنیز، تمبر هندی بدون نمک و ماءالشعیر آب جو بدون الکل فشار خون را پایین می‌آورد.
وی خوردن مخلوط زرشک و عناب خیسانده شده در وسط روز، خوردن دم کرده گل بومادران در عصر و خوردن جوشانده برگ سداب در شب را برای کاهش فشار خون مفید عنوان کرد. این کارشناس طب اسلامی در ادامه خوردن شاه توت، توت فرهنگی، سیر، کاهو، روزانه سه عدد خیار، کرفس و شنبلیله را دیگر مواد خوراکی مفید برای درمان فشار خون بیان کرد.

عوامل مؤثر در تشدید فشار خون
ضیایی در ادامه به معرفی مواد غذایی که باعث تشدید فشار خون می‌شود، پرداخت و افزود: استفاده از سوسیس، کالباس، همبرگر، خیارشور، قند و شکر شیمیایی، ادویه‌جات، کوسه ماهی، گوجه فرهنگی، فندق و آبمیوه‌های صنعتی باعث تشدید فشار خون در انسان می شود.
وی بالا و پایین رفتن بیش از حد از پله و نردبان، استرس و اضطراب را از دیگر عوامل مؤثر در تشدید فشار خون ذکر کرد.
این پژوهشگر طب اسلامی با بیان اینکه استفاده از سدیم باعث افزایش فشار خون و پتاسیم باعث کاهش فشار خون می‌شود، اظهار داشت: روغن طبیعی زیتون و کنجد علاوه بر کاهش فشار خون برای لطافت پوست نیز مفید است.
یادآور می‌شود؛ سلسله جلسات «طب‌المعصومین(ع)» با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین ضیایی هر هفته شنبه‌ها بعد از نماز مغرب و عشاء در رواق دارالهدایه حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود