در ویژه برنامه «طب‌المعصومین(ع)» عنوان شد؛

خواندن هر روز دعای «یستشیر» باعث تسهیل در زایمان می‌شود

۱۳۹۳/۰۶/۳۰ - ۱۸:۲۶
یک کارشناس و محقق طب اسلامی خواندن هر روز «دعای یستشیر» و «سوره مبارکه انشقاق» را باعث آسان شدن زایمان ذکر کرد و افزود: خوردن خورشت خرفه، بامیه، میوه انار و عرق طبیعی گل بهار نارنج در تسهیل زایمان موثر است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید حسن ضیایی در ویژه برنامه «طب‌المعصومین(ع)» که با حضور عموم زائران پس از اقامه نماز مغرب و عشاء در رواق دارالهدایه حرم مطهر رضوی برگزار شد، به موضوع دوران بارداری و مراقبت‌های آن پرداخت و درباره علل زایمان سخت گفت: قند خون بالا منجر به بالارفتن دیابت در زمان بارداری می‌شود، فشار خون بالا که نشأت گرفته از کم‌کاری کلیه، استرس، پرخوری و .. از عوامل موثر در زایمان سخت می‌باشند، خوردن سبزی گشنیز در ایام بارداری، اضافه وزن 20 کیلو به بالا در دوران بارداری و چاقی مادران از مهم‌ترین عوامل زایمان سخت است.

خوردن 7 عدد خرما بعد از غذا
این کارشناس طب اسلامی بیان کرد: خوردن 7 عدد خرما بعد از هر وعده غذایی باعث آسان شدن زایمان می‌شود و خانم‌های بارداری که دیابت دارند باید از خرما به جای قند استفاده کنند.
وی در ادامه به خانم‌هایی که سابقه سقط جنین نداشته‌اند توصیه کرد که در 15 روز آخر بارداری روزی یک ساعت پیاده روی آرام داشته باشند و گفت: افرادی که در گذشته مکرراً سقط جنین داشته‌اند، باید در روزهای آخر بارداری روزی 20 دقیقه پیاده‌روی آرام داشته باشند.
این محقق و پژوهشگر طب اسلامی فشار خون مناسب در ماه‌های آخر بارداری را 8 تا 11 مناسب دانست و اظهار داشت: مصرف یک قاشق چای‌خوری مخلوط زعفران با عسل آویشن در سه روز آخر بارداری باعث تسهیل در زایمان خواهد شد.
درمان یبوست بارداری
به گفته ضیایی خوردن کاهو بدون سُس و سبزیجات سالم و تازه به‌ جز گشنیز در دوران حاملگی باعث آسان شدن زایمان شده و از یبوست دوران بارداری نیز جلوگیری می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: یک ماه قبل و یک ماه بعد از زایمان، مادر باید برنج سفید، ماکارونی، نان سفید و کیک سفید نخورد زیرا خوردن این مواد غذایی باعث تنبلی روده بزرگ، سختی در زایمان و یبوست خواهد شد.

انواع زایمان
وی در بخش دیگری از سخنانش در تقسیم‌بندی انواع زایمان گفت: دو نوع زایمان وجود دارد که هر گونه به 3 نوع تقسیم‌بندی می‌شود. زایمان آسان شامل زایمان‌های «طبیعی»، «در آب» و «طب سوزنی» می‌باشد.
ضیایی اضافه کرد: زایمان‌های سخت نیز شامل زایمان «با بخیه»، «کورتاژ» و «سزارین» است.
سلسله جلسات «طب المعصومین(ع)» هر هفته شنبه‌ها پس از اقامه نماز مغرب و عشاء با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید حسن ضیایی از محققان و پژوهشگران طب اسلامی در حرم مطهر رضوی در حال برگزاری است.
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود