در ویژه برنامه طب المعصومین(ع) عنوان شد؛

نخوردن صبحانه باعث ایجاد 12 بیماری در انسان می‌شود

۱۳۹۳/۰۲/۲۸ - ۲۲:۴۵
یک کارشناس طب اسلامی گفت: نخوردن صبحانه و سحری برای روزه گرفتن، باعث ایجاد 12 بیماری در انسان می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی ، حجت الاسلام و‌المسلمین سید حسن ضیایی در ویژه برنامه طب المعصومین(ع) که با موضوع «چربی خون و چاقی» در صحن جمهوری اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه خوردن سحری در روایات معصومین(ع) تأکید شده است، افزود: نخوردن سحری باعث افزایش چربی‌های مضر خون می‌شود.
وی با استناد به حدیثی از حضرت علی(ع) که «هر که خوراکش زیاد باشد، سلامتیش کم باشد و بار زندگی بر دوش او سنگین شود»، گفت: پرخوری و کم تحرکی حداقل 9 بیماری را برای انسان ایجاد می‌کند.
ضیایی ازدیاد چربی بدن، فشار خون، اضافه وزن، بیماری‌های قلبی، دردهای مفصلی و نارسایی ریوی را برخی از بیماری‌های ناشی از پرخوری و کم تحرکی عنوان کرد.

هر یک کیلو اضافه وزن 10 کلیو فشار بر زانو می‌آورد
این کارشناس طب اسلامی تأکید کرد: هر یک کیلو اضافه وزن معادل 10 کلیو فشار بر مفصل زانو می‌آورد.
وی اظهار داشت: استفاده از قندهای شیمیایی، آبمیوه های صنعتی، نوشابه، سرخ کردنی‌ها، میوه موز، شیرینی‌های خامه‌ای ، بستنی‌های صنعتی، نسکافه، خوردن خامه، سر شیر، جیگر سیاه و کله پاچه در صبح باعث افزایش چربی و قند خون می شود.
این محقق و پژوهشگر طب سنتی با بیان اینکه پرخوری و بدخوری باعث چرب شدن کبد انسان می‌شود، افزود: استفاده از سُس علاوه بر اضافه وزن و افزایش چربی مضر خون، باعث چرب شدن کبد نیز می‌شود.
ضیایی خاطرنشان کرد: چربی های اضافی جدار شکم باعث ایجاد دردهای قوس کمر می‌شود.
این سخنران نشست های طب المعصومین(ع) ابراز داشت: مصرف زیاد برنج سفید و ماکارونی برای کسانی که چربی خون، قند خون و یبوست شدید دارند، مضر است.
وی افزایش چربی خون، نارسایی مخچه، کاهش حافظه و خشنونت‌ های بی جا را از برخی از اثرات استفاده از مسکرات و مواد الکلی ذکر کرد.
وی توصیه کرد: بیماران از خود درمانی و استفاده از داروهای بدون تجویز پزشک خودداری کنند زیرا اگر داروهای شیمیایی درست استفاده نشود، عوارض سوئی برای بدن به دنبال خواهد داشت.
ضیایی درباره درمان چربی خون اظهار داشت: خوردن روزانه یک عدد سیب درختی شیرین در ناشتا باعث کاهش چربی خون و اضافه وزن می‌شود.
وی خوردن 7 عدد آلو بخارا یک ساعت قبل از شام را توصیه کرد و افزود: خوردن آن باعث تنظیم غلظت خون و کاهش چربی خون شده و از یبوست شدید و لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.
این کارشناس طب اسلامی تصریح کرد: خوردن آبلیموی ترش تازه در مخلوط یک لیوان آب، باعث کاهش چربی خون، شادابی پوست و ایجاد عطش کاذب در انسان شده و برای فصل‌های بهار و تابستان بسیار مناسب است.
ضیایی عنوان کرد: خوردن یک عدد انار صبح جمعه به صورت ناشتا، باعث کاهش غلظت و چربی خون شده و در شفافیت پوست نیز موثر است.
درمان اضافه وزن با عرق‌های زنیان و زیره
این مدرس طب اسلامی در رسانه ملی ابراز داشت: 15 درصد از دانش آموزان و دانشجویان از اضافه وزن رنج می بردند و طب اسلامی خوردن عرق زنیان و عرق زیره را برای کسانی که اضافه وزن دارند، توصیه می‌کند.
وی با بیان اینکه کرفس و ساقه آن بسیار مفید است، بیان کرد: کرفس جایگزینی برای آسپرین است و باعث کاهش قند خون، فشار خون و چربی اضافی بدن می شود.
یادآور می‌شود، ویژه برنامه «طب المعصومین(ع)» هر هفته شنبه‌ها از ساعت 18 تا 19:30 با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید حسن ضیایی کارشناس برجسته طب اسلامی در صحن جمهوری اسلامی برای عموم زائران برگزار می‌شود.
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید