۱۳۹۸-۰۱-۲۹
حمید برکی:

اجرای سیستم‌های آبیاری نوین، بهبود کمیت و کیفیت محصولات را به دنبال دارد

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت اسفراین آستان قدس رضوی گفت: آبیاری محصولات به روش‌های نوین، باعث بهبود کمیت و کیفیت محصولات می‌شود.
حمید برکی در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز بیان کرد: این شرکت در سال 1397، سیستم آبیاری قطره‌ای را در سطح 10 هکتار مزرعه ذرت علوفه‌ای اجرا و همچنین مقدمات اجرای طرح نوین آبیاری کم فشار در سطح 518 هکتار را فراهم کرده است.
وی با اشاره به در دست اقدام بودن طرح آبیاری کم فشار در سطح 518 هکتار از اراضی در سال زراعی 1398-1397 گفت: طرح مذکور با استفاده از تسهیلات دولتی که 85 درصد آن بلاعوض است، اجرا خواهد شد.
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت اسفراین آستان قدس رضوی افزود: این طرح در بخشی از مزارع و کل باغات پسته شرکت در حال اجرا می‌باشد و هدف از اجرای آن‌ها افزایش بهره‌وری استفاده از آب می‌باشد.
برکی درباره رویکرد این شرکت از توسعه سیستم‌های نوین آبیاری به ویژه کم فشار و لزوم اجرای آن به ویژه در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: با توجه به این که مزارع شرکت کشت و صنعت اسفراین دارای آب و خاک شور است، لذا قادر به استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار در سطح وسیع نمی‌باشیم.
وی ادامه داد: در همین راستا استفاده بهینه از آب با استفاده از سیستم آبیاری کم فشار مد نظر قرار گرفته که در حال حاضر فاز نخست آن در سطح 518 هکتار در حال اجرا است و متعاقباً فاز دوم آن در سطح 318 هکتار تا پایان سال جاری اجرا خواهد شد.
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت اسفراین آستان قدس رضوی تأثیر سیستم‌های آبیاری نوین بر راندمان تولید محصولات را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: با اجرای سیستم آبیاری تحت فشار قطره‌ای در زراعت ذرت علوفه‌ای شرکت به دلیل امکان افزایش سطح زیر کشت و راندمان تولید، میزان کل تولید افزایش قابل توجهی داشته است.
برکی ادامه داد: علاوه بر این، به دلیل تأمین به موقع نیاز غذایی گیاه از طریق مصرف کودهای ریز‌مغذی محلول در آب، کیفیت محصول نیز ارتقاء یافته است.
وی با بیان این که میانگین تولید ذرت علوفه ای این شرکت در مقایسه با شهرستان از رشد 43 درصدی برخوردار بوده است، گفت: به واسطه اجرای طرح لوله‌گذاری و اصلاح سیستم آبیاری در چاه شماره 25، راندمان تولید این محصول در اراضی شرکت، 79 تن در هکتار بوده که این رقم تفاوت قابل ملاحظه‌ای را با راندمان تولید منطقه که 55 تن در هکتار است نشان می‌دهد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود