۱۳۹۸-۰۱-۲۹

حضور فعال مزرعه نمونه در تولید نهال اصلاح شده پا کوتاه

مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی گفت: این کشت و صنعت در زمینه تولید نهال اصلاح شده پا کوتاه حضور فعالی دارد.
علی اورعی زارع در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز با اشاره به تولید نهال اصلاح شده پا کوتاه به روش کشت بافت بیان کرد: یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های کشاورزان، تأمین نهال مرغوب و مناسب است، چرا که مرکزی مورد اعتماد برای تأمین نهال میوه مرغوب با توجه به هزینه‌های هنگفت کاشت، داشت و مدت زمان لازم برای رسیدن درختان به سن باروری وجود ندارد.
وی ادامه داد: در این راستا کشت و صنعت مزرعه نمونه با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی قراردادی با موضوع تولید نهال اصلاح شده و عاری از ویروس از طریق کشت بافت با ظرفیت 20 هزار اصله نهال منعقد کرده است.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی با اشاره به برنامه این مجموعه برای احداث باغ مادری گفت: طرح باغ مادری در قالب کلکسیونی از ارقام نهال‌ها در سطح 5 هکتار، برنامه دیگری می‌باشد که به منظور تأمین پیوندک مورد نیاز مزرعه نمونه و سایر تولید‌کنندگان نهال در کشور در دستور کار قرار گرفته است.
اورعی زارع ادامه داد: علاوه بر این، احداث خزانه تولید نهال در سطح 7 هکتار در فاز نخست در دست بررسی و اقدام است که کشت و صنعت مزرعه نمونه با تحقق این اقدام به قطب تولید نهال میوه مرغوب و اصلاح شده شناسنامه‌دار روی پایه‌های رویشی تبدیل خواهد شد.
وی افزود: به این ترتیب و با عملیاتی شدن اهداف مذکور، علاوه بر تأمین نیاز داخلی آستان قدس رضوی و شرکت‌های وابسته، این مجموعه قادر به ارایه نهال تولیدی به سایر شرکت‌های کشاورزی و همچنین بخش خصوصی کشور خواهد بود.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی با بیان این که کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی، یکی از موسسات فعال و پیش‌رو در عرصه بهبود ارقام به شمار می‌رود، گفت: این مهم به منظور تولید و دستیابی به بهترین ارقام محصولات انجام می‌شود.
اورعی زارع ادامه داد: مزرعه نمونه با بهره‌گیری از دانش محققان داخلی در تلاش است تا تولید نهال‌های پاکوتاه به روش کشت بافت را در کشور بومی‌سازی کند که این مهم صرفه‌جویی مالی بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود