احمد هراتی:

اجرای سامانه‌های نوین آبیاری لازمه تولید غذای سالم با آب سالم است

۱۳۹۸/۰۱/۲۹ - ۲۰:۱۷
مدیر کشت و صنعت انابد آستان قدس رضوی گفت: اجرای سامانه‌های نوین آبیاری، لازمه تولید غذای سالم با آب سالم است.
احمد هراتی در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز درباره رویکرد این مجموعه از توسعه سیستم‌های نوین آبیاری و لزوم اجرای آن به ویژه در بخش کشاورزی با توجه به کمبود آب در کشور بیان کرد: کشت و صنعت انابد توسعه سامانه‌‌های نوین آبیاری را به عنوان یکی از اولویت‌های خود و با رویکرد اجرای سیستم آبیاری قطره‌ای و موضعی که راندمان بالاتری در مقایسه با سایر سامانه‌ها دارد، قرار داده است.
وی ادامه داد: سیستم‌های نوین آبیاری در شرایطی که کشور دچار بحران شدید آب است و از طرفی برای تولید مواد غذایی سالم با آب سالم جزء الزمات محسوب می‌شود. لذا تجهیز بیش از پیش اراضی به سیستم‌های نوین، بهترین گزینه محسوب می‌شود. آن هم در شرایطی که جمعیت ایران هر روز در حال افزایش است.
مدیر کشت و صنعت انابد آستان قدس رضوی افزود: در این راستا آستان قدس رضوی و به تبع آن شرکت‌های کشاورزی تابعه آن، سعی کرده‌اند تا طی برنامه‌ای هدفمند، سیستم‌های نوین آبیاری را توسعه دهد.
هراتی با بیان اینکه طبق آمار، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری 60 درصد و آبیاری بارانی 40 درصد افزایش داشته است، گفت: چنانچه این طرح‌ها به درستی انجام شود می‌تواند پتانسیل صرفه‌جویی از 4 هزار تا 4 هزار و 400 متر مکعب آب را در هکتار داشته باشد.
وی ادامه داد: علاوه بر این، تولید محصولات کشاورزی به دلیل تغذیه مناسب از طریق سیستم مذکور حداقل 30 درصد افزایش خواهد یافت.
مدیر کشت و صنعت انابد آستان قدس رضوی افزود: در کشت و صنعت انابد که آب مورد نیاز از چاه تأمین می‌شود، بهره‌گیری از سیستم‌های نوین می‌تواند ضمن کاهش 25 درصدی مصرف انرژی، مصرف آب را نیز کاهش دهد.
هراتی، تجهیز بیش از پیش اراضی به سامانه نوین آبیاری را یکی از طرح‌های اولویت‌دار کشت و صنعت انابد و نمادی از اقتصاد مقاومتی دانست.
وی ادامه داد: این مجموعه در سال 1397 بر اساس طرح اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه، طرح 300 هکتاری سامانه نوین آبیاری را تصویب کرد که در سال 1398 و با تخصیص اعتبارات و تمهیدات اندیشیده شده، اجرا و عملیاتی خواهد شد.
مدیر کشت و صنعت انابد آستان قدس رضوی تأکید کرد: مسئله آب، موضوعی جهانی است، البته نباید فراموش کرد که در صنعت کشاورزی برای افزایش تولید و کاهش هزینه‌های تولید به جز مسئله آب، موضوع مهم دیگر مدیریت کشت و زمان کشت است که باید توجه ویژه‌ای نسبت به آن صورت گیرد.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود