با رویکرد مدیریت بهینه منابع آبیاری صورت گرفته است؛

توسعه سامانه‌های نوین آبیاری توسط موسسه کشاورزی و موقوفات سمنان

۱۳۹۸/۰۱/۲۷ - ۱۹:۲۶
مدیر عامل موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان گفت: این موسسه توسعه سامانه‌های نوین آبیاری را در دستور کار خود قرار داده است.
رضا حقدادی در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز بیان کرد: طی سال 1397 حدود 21 هکتار از اراضی اختصاص داده شده به کشت محصول ذرت علوفه‌ای، 8 هکتار اراضی کلزا و همچنین 210 هکتار از باغات زیتون لاسجرد این موسسه با استفاده از سیستم‌های نوین و تحت فشار آبیاری شده است.
وی گفت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر، گسترش سیستم‌های نوین آبیاری و تحت فشار و نیز نصب کنتور‌های هوشمند برای کاهش مصرف آب در هر هکتار، در اولویت‌های برنامه‌های موسسه قرار گرفته است.‌
مدیر عامل موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان ادامه داد: افزایش راندمان انتقال، بالا بودن راندمان کاربرد آب و افزایش سطح زیر کشت، بخشی دیگر از مزایای سامانه مدرن آبیاری به شمار می‌رود.
حقدادی با اشاره به طراحی طرح آبیاری 53 هکتاری این موسسه در سال 1397 گفت: در سال گذشته 53 هکتار از باغ پسته برم طراحی و در سال 98 ان‌شاالله در صورت تأمین بودجه اجرایی خواهد شد .
وی ادامه داد: علاوه بر این، مذاکراتی با مدیریت جهاد کشاورزی دامغان مبنی بر اختصاص بودجه برای طراحی و اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در 500 هکتار از اراضی با اعتباری بالغ بر 65 میلیارد ريال موسسه انجام شده که در صورت تأمین اعتبارات طی سال جاری عملیاتی خواهد شد.
مدیر عامل موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان درباره نقش اجرای سیستم‌های آبیاری نوین بر راندمان محصولات کشاورزی بیان کرد: افزایش سطح زیر کشت محصول ذرت علوفه‌ای این موسسه در سال گذشته بهترین نمونه عینی است، چراکه در شرایط عادی میانگین مصرف آب در کشت محصول ذرت علوفه‌ای حدود 15 هزار متر مکعب بوده که در روش آبیاری تحت فشار به کمتر از 6 هزار متر مکعب کاهش می‌یابد.
حقدادی ادامه داد: همچنین استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار در این اراضی باعث شده است تا سطح زیر کشت از 12 هکتار به 21 هکتار افزایش یابد.
وی اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار در مجموع اراضی این موسسه بر طبق یک برنامه زمانی پنج ساله را یکی دیگر از اهداف در دستور کار عنوان کرد.
مدیر عامل موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان ادامه داد: این موسسه طی 3 سال گذشته حدود 10 هزار متر عملیات انتقال آب چاه‌های کشاورزی را از منابع داخلی و با استفاده از تسهیلات 100 درصد رایگان دولتی در مزرعه برم انجام داده است.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود