تجهیز مزارع پنبه کشت ‌و صنعت تربت حیدریه به سامانه نوین آبیاری

۱۳۹۸/۰۳/۰۹ - ۲۰:۲۵
مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه تابعه سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی گفت: بخشی از مزارع پنبه این کشت و صنعت برای نخستین بار با استفاده از سامانه‌های نوین در سال زراعی جاری آبیاری می‌شود.
محمد باقر قناد طوسی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: در سال جاری حدود 60 هکتار به کشت این محصول رقم ورامین اختصاص داده شده است.
وی ادامه داد: در سال جاری 30 هکتار از اراضی مذکور با استفاده از سیستم تحت فشار قطره‌ای و مابقی به روش ثقلی آبیاری می‌شود.
مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه تابعه سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی اضافه کرد: از جمله مزایای سیستم تحت فشار قطره‌ای می‌توان امکان پخش هم‌زمان کود، سم و آب، کاهش نیروی انسانی، مدیریت بهتر منابع آبی، افزایش راندمان و کارایی آب و... را نام برد.
قناد طوسی با اشاره به ویژگی‌های رقم ورامین گفت: پتانسیل تولید و راندمان بالا، سازگاری با شرایط اقلیمی شهرستان تربت حیدریه، مقاومت بالا در مقابل آب و خاک شور و همچنین مقاومت بالا در مقابل آفات، بخشی از مزایای رقم مذکور به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: این بذور از کشت و صنعت انابد تابعه سازمان اقتصادی رضوی به عنوان تولیدکننده انحصاری رقم ورامین تهیه شده است.
مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه نقاط قوت کشت پنبه سال جاری این کشت و صنعت را مصرف آب کمتر نسبت به گیاهان مشابه از جمله چغندرقند، قیمت مناسب وش پنبه و اصلاح الگوی کشت محصولات عنوان کرد.
قناد طوسی ادامه داد: کاشت این محصول از نیمه دوم تا پایان اردیبهشت ماه در اراضی کشت و صنعت تربت حیدریه انجام شده است.
وی از استفاده از کودهای آلی و ریزمغذی به عنوان یکی از برنامه‌های در دستور کار برای افزایش میزان عملکرد محصول پنبه یاد کرد و افزود: علاوه بر این، می‌توان به عملیات کاشت به موقع، اجرای عملیات به موقع داشت شامل تنک کردن، وجین مزارع، مبارزه با آفات و... اشاره کرد.
مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه تابعه سازمان اقتصادی رضوی، گستره توزیع و فروش پنبه تولیدی این مجموعه را کارخانه‌جات نساجی و پنبه‌پاک‌کنی در استان خراسان رضوی اعلام کرد.
قناد طوسی گفت: برداشت این محصول از اواخر مهر ماه آغاز می‌شود و حدود یک ماه به طول می‌انجامد.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود