تولیت آستان قدس رضوی:
آموزه‌های حضرات معصومین(ع) راهکار برون­ رفت کشور از مشکلات است
۱۳۹۵/۰۹/۱۷ - ۱۹:۴۵
تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با مدیران دفاتر ستادی آستان قدس رضوی در سراسر کشور گفت: استفاده عملی از آموزه‌های حضرات معصومین(علیهم‌السلام) راهکار برون­رفت کشور از مشکلات است.
به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در این دیدار که امروز چهارشنبه 17 آذرماه در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به آیه شریفه «وَ کَذلِکَ جَعَلْناکُمْ اُمَّهً وَسَطاً»؛ عنوان کرد: امّت از ماده اَمّة گرفته شده و دارای 4 عنصر است؛ اولین عنصر یک امت، عنصر حرکت است، در یک امت سکون وجود ندارد. عنصر دوم، عنصر پویایی و صیرورت بوده؛ سومین عنصر، عنصر مقصد و مقصود داشتن است؛ جامعه اسلامی نمی‎تواند بی هدف‌ باشد و عنصر چهارم، عنصر امامت است؛ یعنی جامعه اسلامی را یک امام و هادی با بهره‌گرفتن از همه آنچه که در مجموعه امت از ذخایر مادی، معنوی و نیروی انسانی وجود دارد، هدایت می‌کند.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در ادامه با تاکید بر این مطلب که حکام جور غربی با «صد عن سبیل الله» بزرگترین ظلم را ابتدا به جامعه خود و سپس به جهانیان روا می‌دارند، تصریح کرد: مستکبران امروز اجازه آشکار شدن حقایق عالم را به مردم آمریکا و اروپا نمی‌دهند و علاوه بر این زندگی الهی را از آن‌ها سلب کرده و به دنبال سرکوب فطرت خداجوی آنان هستند.

امروز دیگر همه دلواپس هستند
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه جامعه اسلامی در مواجه با استکبار باید جهاد ابتدایی را پیشه کند، گفت: استکبار امروز جبهه‌ای سرکوبگر را در برابر فهم، آگاهی و سیر کمال بشریت ایجاد کرده که زندگی آزاد بشری را تهدید می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه امروز تذکرات و هشدارهای رهبری معظم انقلاب اسلامی درباره غیرقابل اعتماد بودن استکبار بر همه ثابت شده است، خاطرنشان کرد: آن نکاتی که ابتدای انقلاب امام خمینی(ره) خروش آن‌ها را بر آوردند و رهبری معظم سال‌هاست نسبت به آن‌ها تذکر و هشدار می‌دهند، امروز در عرصه عمل اثبات شده است. اگر دیروز تنها عده‌ای دلواپس بودند، با اتفاقات اخیر دیگر همه دلواپس هستند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ریشه بسیاری از مشکلات و مسائل اجتماعی، بین المللی، اقتصادی و ... را عدم توجه به آموزه‌های دینی و نگاه به دستان غرب معرفی و خاطرنشان کرد: اعتقاد ما بر این است که هرکجا نقص و مشکلی در کشور وجود دارد، نسخه نجات بخشش در قرآن کریم، سیره اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) و ظرفیت‌های داخلی وجود دارد، اما متأسفانه جریانات روشنفکری نگاهشان برای حل مشکلات به دستان غرب است.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه مغرب زمین هیچ‌گاه جز بدبختی و شرارت، ثمری برای کشوری نداشته‌ است و نمی‌توان مملکتی را یافت که استکبار مشکلاتش را حل کرده باشد، اضافه کرد: تمام مشکلات زندگی بشری در پرتوی امامت و آموزه‌های اسلام قابل مرتفع شدن است، جلوه‌ای از امامت به نام ولایت فقیه در ایران اسلامی شکل گرفت و نظام مقدس اسلامی را نسبت به تمامی حکومت‌های عالم ممتاز کرد.
وی با بیان اینکه ولایت فقیه همان ولایت رسول الله(ص) و امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) است، اضافه کرد: تمام عزت و اقتدار کشور ما در پرتوی ولایت فقیه شکل گرفته و اگر این جلوه از امامت در جهان نیز تجلی یابد، بسیاری از مشکلاتی که امروز دنیا با آن روبه رو است، برطرف خواهد شد.

گمشده انسان معاصر
عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات و چالش‌های تفرقه انگیز جهان اسلام، ابراز کرد: امروز اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) رمز وحدت و ائتلاف در جامعه اسلامی هستند و به اعتبار عبارت «ائتلفت الفرقه» در زیارت جامعه کبیره و بر اساس سیره زندگی ائمه هدی، این حضرات مایه نابودی تفرقه‌ها و ایجاد وحدت در میان مسلمانان هستند.
وی افزود: امروز گمشده انسان معاصر، توجه به نکات و آموزه‌های ائمه معصومین(علیهم‌السلام) است، هنگامی که توجه به این آموزه‌ها کم شود، بهره‌مندی از این مواهب نیز کم خواهد شد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به فرموده امام رضا(علیه‌السلام) «إنّ النّاسَ لَو عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لَاتَّبَعُونا. اگر مردم زیبایی‌های سخنان ما را می‌شناختند، بی‌شک از ما پیروی می‌کردند»، تصریح کرد: امروز وظیفه خطیر رساندن پیام حضرات معصومین(علیهم‌السلام) به گوش جهانیان بر دوش شیعیان و پیروان آنان است و اگر اتفاقی غیر از این رخ داده اشکال در تبلیغ و تبیین ماست.
تولیت آستان قدس رضوی منشور هفتگانه رهبری را سند بالادستی آستان قدس رضوی خواند و گفت: حکم رهبری معظم انقلاب نشان از نگاه عمیق و جهان شمولی دارد که باید در آستان قدس رضوی سیطره یابد؛ فرهنگ رضوی باید تمام جهان اسلام را در برگیرد.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در پایان درباره احداث دفاتر ستادی آستان قدس رضوی در استان‌های کشور گفت: تاسیس دفاتر ستادی آستان قدس رضوی در استان‌ها امری تشریفاتی و آماری نیست، هدف و رویکرد ما تشکیل یک نهضت فرهنگی و خدمت‌رسانی در تمام کشور با همکاری و همراهی ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلف است.
یادآور می­ شود؛ در این دیدار که با حضور سید مرتضی بختیاری؛ قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی و مصطفی خاکسار قهرودی؛ معاون امداد مستضعفان برگزار شد، تعدادی از نمایندگان آستان قدس رضوی در استان‌های مختلف، به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

 
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید