همزمان با ماه مبارک رمضان از سوی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی معرفی شد؛

«لطائف التفسیر»؛ تفسیر جامع و کامل قرآن به زبان فارسی

۱۳۹۷/۰۳/۱۹ - ۲۰:۰۶
همزمان با ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن، کتاب «لطائف التفسیر» که دربردارنده تفسیری جامع و کامل از قرآن مجید به زبان فارسی است، از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی معرفی می‌شود.
به گزارش آستان نیوز، فخرالاسلام ابو نصر احمد بن الحسن بن احمد بن سلیمان درواجکی تالیف این اثر را بر عهده داشته است. با وجود آنکه این تفسیر از تفسیرهای کهن و با اهمیت فارسی است و حکایت از شهرت علمی مولف دارد، اما در کمتر جایی می‌توان تصویر روشنی از زندگی این مولف به دست آورد.
این تفسیر با نثری شیوا و بی‌پیرایه در قرن پنجم یا نیمه دوم قرن چهارم نگارش یافته است و بیشتر ویژگی‌های سبکی دوره اول نثر فارسی را داراست که به سبب آنکه حدود 900 سال پیش نگارش یافته به لحاظ سبک‌شناسی و اشتمال بر واژگان ناب و نیز از منظر دستور تاریخی و لهجه‌شناسی حائز اهمیت است.
هدف و غایت نقد و تصحیح این متون آن است که از روی نسخه خطی موجود، نسخه اصلی یا قریب به اصل یک اثر را فراهم سازند و آن را به صورتی عرضه کنند که خواننده اهل تحقیق بتواند اطمینان حاصل کند که اگر یک اثر را در دست ندارد نسخه ای از آن را در اختیار دارد که تا حد زیادی به اثر مصنف و مولف نزدیک است. یکی از اهداف تصحیح متون این است که روایتی هر چند اصیل‌تر یا صورتی هر چند کهن‌تر از متن بازسازی شود و در دسترس همگان قرار گیرد.
ترجمه‌ها و تفسیرهای فارسی قرآن، تفسیر حاضر و مصنف آن، نام و لقب مفسر، زادگاه و مصنف مفسر، نسخه‌های خطی تفسیر، روش تصحیح، ویژگی‌های رسم‌الخطی، اختصاصات دستوری و شیوه نگارش کتاب، مختصات نثر کتاب و.... از مطالبی است که در بخش مقدمه این کتاب آمده است.
بخش عمده کتاب «لطائف التفسیر» به تفسیر سوره بقره اختصاص دارد و در این بخش آمده است: سوره بقره مدنی است و دارای 287 آیه ، 6021 کلمه و 25هزار و500 حرف است.
عبدالله راد مرد و عبدالله غفرانی کار تصحیح و تحقیق این اثر را بر عهده داشتند. این مصححان با استادی و تبحری که در تصحیح متون کهن دارند، توانسته اند با تکیه بر ضبط نسخه ها به شیوه التقاطی از عهده تصحیح آن به خوبی برآیند.
کتاب حاضر در شمارگان 500 نسخه و قطع وزیری به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود