33 اثر نفیس خطی و چاپ سنگی فردوسی در کتابخانه و موزه وزیری نگهداری می‌شود

۱۳۹۶/۱۱/۰۱ - ۱۷:۵۹
33 اثر نفیس خطی و چاپ سنگی از آثار حکیم ابوالقاسم فردوسی؛ در کتابخانه و موزه وزیری یزد نگهداری می‌شود.
به گزارش آستان نیوز، کارشناس مسئول کتاب‌های چاپ سنگی و مطبوعات کتابخانه و موزه وزیری یزد در آستانه یکم بهمن ماه؛ زادروز فردوسی بیان کرد: سه شاهنامه خطی به همراه 30 نسخه چاپ سنگی از شاهنامه و دیگر آثار فردوسی در مخازن این کتابخانه وجود دارد.
منوچهر آراسته افزود: این سه نسخه خطی به خط نستعلیق 29 و 19 سطری، روی کاغذهایی از جنس فرنگی و سمرقندی  کتابت شده است و یکی از آن‌ها، از جمله آثار اهدایی حجت‌الاسلام سیدعلی محمد وزیری؛ مؤسس و واقف کتابخانه وزیری است. این اثر در قطع رحلی با مقوایی با روکش تیماج مجلد شده است.
 
نفیس‌ترین آثار چاپ سنگی
وی از کتابخانه وزیری به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های ایران که دارای مجموعه ارزشمندی از شاهنامه‌های چاپ سنگی است، نام برد و گفت: برخی از این شاهنامه‌ها مزین به مجالس تصویرهایی است که اهمیت آن‌ها را دو چندان کرده است.
آراسته، شاهنامه مصور چاپ سنگی معروف به «شاهنامه امیر بهادری» را یکی از این آثار نفیس دانست و اضافه کرد: این اثر توسط محمد حسین عمادالکتاب؛ استاد برجسته خط نستعلیق ایران کتابت شده و با 49 تصویر سیاه و سفید، از سال‌های 1322 تا ۱۳۲۶ قمری در چاپخانه‌ آقا سیدمرتضی در تهران منتشر شده است.
وی با بیان اینکه در بخش پایانی این شاهنامه، فرهنگ لغات قابل مشاهده است، ادامه داد: تصویرهایی از محمدعلی شاه قاجار، مظفرالدین شاه قاجار و مقبره فردوسی در توس، کنار تصویرهایی مرتبط با داستان‌های شاهنامه مانند داستان ضحاک و کاوه آهنگر، که توسط چهار هنرمند تصویرنگار از جمله مصورالملک؛ شبيه‌ساز ماهر دوره قاجاريه کشیده شده است، در این اثر به چشم می‌خورد.
این کارشناس کتاب‌های چاپ سنگی ابراز کرد: شاهنامه چاپ سنگی مصوری که به خط «اوليا سميع محمد ابراهيم شيرازي» مشهور به «آقا» در سال 1272 قمری در شهر بمبئی هند به چاپ رسیده است، از دیگر آثار بی‌بدیل این گنجینه است. این شاهنامه دارای قطع رحلی بزرگ است و رقم(امضاء) کاتب آن در اثر به یادگار مانده است.
وی شاهنامه مصور کتابت شده توسط عبدالكريم طباطبايي و محمد بن عبدالله شيرازي، را یکی دیگر از شاهنامه‌های مشهور چاپ هند این مجموعه دانست و افزود: این اثر در  قطع رحلی به ابعاد 41×‎25 سانتی‌متر در چهار مجلد در سال 1275 قمری، در کارخانه آقا محمد صادق صاحب شيرازي در بمبئی منتشر شده است.
آراسته گفت: کتاب چاپ سنگی «یوسف و زلیخا»، از دیگر آثار منسوب به فردوسی است که توسط محمد حسین تاجر کاشانی به خط نستعلیق کتابت و در قطع رقعی مشتمل بر 167 صفحه در سال 1317 قمری در تهران چاپ شده است. این نسخه مزین به تصویرهایی است که توسط تصویرگران چیره دست دوره قاجار تصویرسازی شده است.
وی از نسخه چاپ سنگی رستم‌نامه نیز به عنوان یکی دیگر از آثار این گنجینه نام برد و افزود: این نسخه مصور مشتمل بر 178 صفحه در قطع وزیری، سال 1341قمری در چاپخانه اقبال در تهران منتشر شده است.
این کارشناس کتاب‌های چاپ سنگی تصریح کرد: بیشتر کتاب‌های چاپ سنگی کتابخانه وزیری یزد به خط نستعلیق و بر روی کاغذهای فرنگی و هندی در اواخر قرن سیزدهم و ابتدای قرن چهاردهم هجری قمری در چاپخانه‌های تهران و بمبئی به چاپ رسیده است.

دسترسی به نسخه‌های دیجیتال
آراسته با تأکید بر اینکه کتاب‌های خطی و چاپ سنگی در مخازن مجزای خاص خود در کتابخانه وزیری نگهداری می‌شود، گفت: از تمامی نسخه‌های خطی این کتابخانه وابسته به سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، نسخه دیجیتال پشتیبان تهیه شده است و پژوهش‌گران طبق ضوابط سازمان می‌توانند از این نسخه‌های پشتیبان استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه نسخه‌های چاپ سنگی نیز در قالب نسخه دیجیتال در دسترس مراجعان قرار می‌گیرد، اضافه کرد: همچنین محققان می‌توانند خود نسخه چاپ سنگی را با هماهنگی مدیریت کتابخانه وزیری و تحت نظارت کارشناس مربوطه در محل کتابخانه بررسی کنند.
آراسته با تذکر بر اینکه این مجموعه آثار از طریق وقف، اهدا و خریداری جمع‌آوری شده است، بیان کرد: استادان و دانش‌جویان رشته ادبیات، هنر، صنایع‌دستی، گرافیک و ایران‌شناسی(گرایش نسخ خطی) بیشتر مخاطبان مجموعه را به خود اختصاص می‌دهند.
کارشناس کتابخانه وزیری یزد گفت: آثار شاعران نام‌دار کشور مانند مولوی، سعدی، حافظ، نظامی، جامی، سنایی و عطار و همچنین آثار شاعران یزدی مانند فرخی یزدی، قضائی یزدی، شهلای یزدی، فدائی یزدی، جیحون یزدی، شوکت یزدی، حیران یزدی، شارق یزدی و مضطر یزدی، در مجموعه خطی و چاپ سنگی این کتابخانه به چشم می‌خورد.
وی خاطرنشان کرد: کتابخانه و موزه وزیری با دارا بودن افزون بر چهار هزار و 800 نسخه خطی، بیش از پنج هزار و 400 کتاب چاپ سنگی، افزون بر 239 هزار و 650 نسخه کتاب چاپی و یک هزار و 620 نشریه، زیر نظر معاونت امور کتابخانه‌های وابسته آستان قدس رضوی، همه‌روزه جز روزهای تعطیل رسمی، از ساعت 7:15 تا 19:30، در جنب مسجد جامع کبیر یزد، به کتابدوستان خدمات‌رسانی می‌کند.
 
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود