امام جمعه تایباد:

محبت به اهل بیت(علیهم‌السلام) از مشترکات اهل سنت و تشیع است

۱۳۹۷/۰۴/۲۷ - ۲۳:۴۸
امام جمعه اهل سنت تایباد گفت: محبت نسبت به اهل بیت علیهم‌السلام از مشترکات اهل سنت و تشیع است.
به گزارش آستان نیوز، مولوی غلام نبی توکلی در دومین پیش ‌نشست همایش «امام رضا(علیه‌السلام) در منابع اهل سنت» با عنوان «شخصیت و سیره علمی و عملی امام رضا(علیه‌السلام) در متون روایی اهل سنت» که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در شهر تایباد برگزار شد، اظهار کرد: علمای رجالی اهل سنت، امام هشتم (علیه‌السلام) را از راویان موثق می‌دانند.
وی گفت: عالمان اهل سنت امام هشتم(ع) را از راویان حدیث می‌شناسند و بر این باورند که احادیث نقل شده از این امام همام، دقیق و غیرقابل تردید است.
توکلی افزود: بسیاری از علمای اهل سنت در کتاب‌هایشان امام را محدث می‌دانند؛ برای نمونه روایتی که امام در جمع بسیاری از محدثان نیشابور بیان فرمودند و به حدیث سلسله الذهب معروف است، دلیل محکمی برای اثبات جایگاه علمی امام رضا(علیه السلام) است.
امام جمعه تایباد اظهار کرد: از زمانی که امام علی بن موسی(ع) به خراسان آمدند تا کنون، همه عالمان به ایشان و جایگاه بلندش ارادت داشته‌اند. در این بین مولانا زین الدین ابوبکر تایبادی از علمای قرن هشتم هجری قمری که مرید شیخ جام بود، مدت سی سال باپای پیاده به دیدار شیخ می‌رفت و در طی مسیر، هزار ختم قرآن انجام داد؛ وی هنگامی که به پختگی کافی در عرفان رسید، از سوی شیخ احمد جامی سفارش شد تا به زیارت امام رضا(علیه السلام) برود و از آن وجود باعظمت فیض‌ها ببرد.
مولوی توکلی اشخاصی چون ابوالحسن خرقانی، ابوسعید ابوالخیر و دیگر عرفای بزرگ خراسان را از مریدان امام رضا(علیه السلام) برشمرد و بیان کرد: امام محمد غزالی نیز در آثارش، بیانات زیادی از حضرت رضا(علیه السلام) نقل کرده است و به گفته خودش هر شب جمعه به توس می‌آمد و زیارت به جا می‌آورد.
وی گفت: این ارادت بدان معناست که محبت به اهل بیت (علیهم السلام) از مشترکات اهل سنت و تشیع است.
 
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود