پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی:

آیت‌الله واعظ‌‌‌ زاده خراسانی مجتهدی آگاه به مسائل راهبردی و استراتژیک جهان اسلام بود

۱۳۹۷/۰۹/۲۹ - ۲۰:۰۱
پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی، مجتهدی آگاه به مسائل راهبردی و استراتژیک جهان اسلام بود.
امیر سلمانی رحیمی در دومین سالگرد درگذشت آیت‌الله محمد واعظ‌ زاده خراسانی در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز اظهار کرد: آیت الله استاد محمد واعظ‌زاده خراسانی استادی فرزانه، مجتهدی نواندیش و درد آشنا و مورخی آشنا به زوایای پنهان تاریخ سراسر التهاب اسلام و قرآن‌پژوهی نوآور، جهان‌دیده‌ای دلسوز و درس‌آموخته‌ای از نسل عالمان مجاهد و بی ادعا بود.
وی با بیان اینکه فعالیت در مسیر وحدت و تقریب مذاهب امری حیاتی برای مسلمانان است، تصریح کرد: بحث تقریب مذاهب و مرجعیت علمی ائمه اطهار(ع) مهم‌ترین مسئله‌ در جهان اسلام است و در حال حاضر به لحاظ فرهنگی، مهم‌ترین مسئله‌ای که چهره اسلام را مخدوش کرده است، بحث تکفیر و تروریسم است.
این پژوهشگر ادامه داد: مرحوم آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی نگرشی عمیق نسبت به جهان اسلام داشت و باورش برخاسته از علم و اجتهاد بود. او متوجه این مسئله بود که اگر بخواهیم دین اسلام را ترویج و گسترش دهیم باید به موضوع وحدت توجه کنیم.
وی افزود: امروزه مسئله‌ای که متوجه جهان اسلام است این است که وهابیت و عربستان در یک طرف و جمهوری اسلامی ایران در طرف دیگر قرار دارد. ما نیز به عنوان یک مسلمان از این قضیه که همفکرانمان در کشورهای عراق، افغانستان، سوریه و... به وسیله مسلمانان دیگر کشته می‌شوند، رنج می‌بریم.
پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: مسئله وحدت و هویت واحد مسلمان و باور به آن بسیار مهم است و آیت الله واعظ زاده با تمام وجود به این باور ایمان داشت.
وی خاطر نشان کرد: آن‌چیزی که امروزه اهمیت دارد بحث مرجعیت علمی است. اگر کسی طریق درست را می‌خواهد باید به سراغ مرجعیت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) برود و با اتکا به قرآن مجید و سنت پیغمبر(ص) راه درست را انتخاب کند.
سلمانی رحیمی با اشاره به تالیف کتاب «شیخ تقریب» به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت این عالم ربانی گفت: سال گذشته این اثر را با رویکرد معرفی شخصیت آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی به طلاب و دانشجویان به رشته تحریر درآوردم؛ این اثر با تکیه بر تجربه‌ای شخصی و منابعی محدود به مخاطبان عرضه شد.
این پژوهشگر اظهار کرد: علاقه به ایشان و طرفداری از اندیشه‌های زلال و خیرخواهانه او، به من جرأت داد تا دست به قلم برده، برای سومین بار از این چهره ماندگار بنویسم.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود