به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛

کرسی ترویجی «واکاوی معنایی نسائنا در آیه مباهله» برگزار شد

۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۷:۳۲
کرسی ترویجی با موضوع «واکاوی معنایی نسائنا در آیه مباهله» به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.
به گزارش خبرنگار آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام سید محمود طیب حسینی عضو هیئت علمی گروه قرآن‌پژوهی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در این مراسم که امروز با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در قم برگزار شد، به ارائه مقاله‌ای با موضوع واژه «نسائنا» در آیه شریفه «مباهله» پرداخت.
وی با اشاره به اینکه آیه 16 سوره آل عمران موسوم به آیه «مباهله» است، عنوان کرد: این آیه یکی از برجسته‌ترین آیات قرآن درباره جایگاه اهل بیت(ع) نسبت به پیامبر(ص) و فضیلت آنان بشمار می‌رود که مورد اتفاق نظر شیعه و اهل سنت است.
عضو هیئت علمی گروه قرآن‌پژوهی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه اظهار کرد: همواره چند محور از این آیه مورد بحث بوده است و نسبت به دیدگاه مفسران شیعه که به اتفاق نظر این آیه شریفه را به عنوان یکی از آیات فضایل اهل بیت(ع) معرفی می‌کنند، بحث‌ها جدی‌تر شده است. یکی از این محورها که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته، معنای واژه «نسائنا» در این آیه شریفه است.
این استاد دانشگاه افزود: در این پژوهش که با روش ادبی و توصیف و تحلیل به تبیین واژه «نساء» پرداخته شده، با بررسی دیدگاه لغویان و مفسران، طی یک بررسی موضوعی در قرآن به این نتیجه دست یافته‌ایم که هر چند مفهوم «نساء» شامل همه زنان اعم از بالغ و نابالغ، همسر و جنس زن و.. می‌شود اما «ال»، «تنوین» و «مضاف‌الیه»، معنای آن را خاص‌تر می‌کند.
وی ادامه داد: با توجه به سیاق آیات، در قرآن مجید هر جا واژه «نساء» با واژه «ابناء» همنشین شده مقصود از آن دختران است؛ بنابراین مقصود از «نسائنا» در آیه مباهله نیز به دلیل همنشینی با «ابنائنا» دختران پیامبر(ص) است و مطابق روایات از میان دختران آن حضرت، مقصود حضرت فاطمه(س) است و شامل سایر دختران و زنان آن حضرت نمی‌شود.
طیب حسینی با بیان اینکه درباره بخش‌هایی از آیه مباهله میان مفسران اختلاف نظر وجود دارد، گفت: برای نمونه برای واژه‌های «انفسنا» و «نسائنا» در این آیه شریفه میان مفسران فریقتین اختلاف نظر دیده می‌شود.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: بنابراین یکی از بخشهای مهم و قابل بحث آیه شریفه مباهله دلالت کلمه «نسائنا» و تفسیر آن به حضرت زهرا(س) دخت گرامی رسول خدا(ص) است که مورد مناقشه برخی از مفسران قرار گرفته است.
وی خاطر نشان کرد: در مقاله حاضر به روش توصیفی - تحلیلی و با استمداد از تحلیل‌های ادبی - موضوعی به عنوان روشی که در تفسیر ادبی معاصر مورد توجه بیشتر قرار گرفته است، به بررسی معنای واژه یاد شده در آیه مباهله پرداخته شده است.
طیب حسینی افزود: در تفسیر ادبی معاصر بعد از بررسی معنای واژه در قرآن مجید، باید همه کاربردهای آن کلمه در قرآن به صورت موضوعی بررسی شود و با توجه به سیاق، معنای هر یک از کاربردهای کلمه روشن شود. در این روش تاکید می‌شود که آخرین سخن در باب معنای دقیق کلمه قرآنی را باید از خود قرآن استخراج و استنباط کرد.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود