استادیار گروه مهندسی پزشکی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) عنوان کرد؛

تاسیس مرکز تحقیقاتی علوم اعصاب محاسباتی؛ گامی در مسیر نقشه جامع علمی کشور

۱۳۹۵/۱۲/۰۲ - ۲۰:۱۵
استادیار گروه مهندسی پزشکی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) گفت: با تاسیس مرکز تحقیقاتی علوم اعصاب محاسباتی در این دانشگاه گامی مهم در راستای حرکت در مسیر نقشه جامع علمی کشور برداشته‎ایم.
به گزارش آستان نیوز، دکتر قاسم صادقی بجستانی، با اشاره به این مطلب اظهار کرد: این مرکز با حمایت ریاست و معاونت پژوهشی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) و در راستای نقشه جامع علمی کشور که در آن علوم شناختی و کاربردی جزو اولویت‎های نخست در علوم پایه و کاربردی است، بنیان نهاده شده و هدف آن تولید علم نافع در حوزه علوم شناختی است.
وی اظهار کرد: از سه سال پیش در گروه مهندسی پزشکی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) آزمایشگاهی با عنوان «سیستم های سیبرنتیکی» با هدف، مدلسازی سیبرنتیکی و بر مبنای تعاملات موجود در سیستم‎های زیستی تاسیس شد.
صادقی یادآور شد: موضوع اصلی سایبرنتیک یا سیبرنتیک، بررسی ماهیت کنترل در انسان، حیوان و ماشین است و از این رو با زیست‎شناسی، روانشناسی، مکانیک، مهندسی، مدیریت و بسیاری علوم دیگر همبستگی دارد. سایبرنتیک توانسته به عنوان دانشی مستقل و در عین حال بین رشته‌ای مطرح شود. در این علم به طبقه‌بندی و سازماندهی اطلاعات توجه زیادی می‎شود و از این رو در مدیریت اطلاعات و نیز در طراحی نظام‎های اطلاع‎رسانی از اهمیت ویژه‎ای برخوردار است.
استادیار گروه مهندسی پزشکی دانشگاه بین‏‎المللی امام رضا(ع) بیان کرد: در قدم بعدی با کمک دکتر محمد علی خلیل‎زاده؛ مدیر گروه مهندسی پزشکی، گروه‎های پژوهشی علوم اعصاب با محوریت پروفسور علی گرجی و گروه پژوهشی سیستم¬های سیبرنتیکی با محوریت پروفسور سید محمدرضا هاشمی گلپایگانی به عنوان استادان شاخص این گروه‎های پژوهشی تاسیس شد.
وی ادامه داد: مرکز تحقیقات علوم اعصاب محاسباتی محل اتصال این دو گروه پژوهشی و تحقیقات مشترک با سایر اساتید به شمار می‎رود.
صادقی با اشاره به چاپ مقاله‎ای با عنوان «تحلیل قطع پوآنکاره سیگنال EEG (سیگنال مغزی) در کودکان مبتلا به اختلال طیف اُتیسم (Autism Spectrum Disorder: ASD) با استفاده از نمودار مکمل» در مجله کیبرنت، افزود: شیوع اتیسم در جهان رو به افزایش بوده و به اعتقاد ما این بیماری، اختلالی در جریان اطلاعات مغزی و تعاملات قسمت‎های مختلف است.
 وی افزود: از آنجا که رفتارهای مغزی بر اثر تعامل بین قسمت¬های مختلف مغز شکل گرفته است، امکان تشخیص به هنگام و حتی زود هنگام این اختلال قبل از بروز علائم ثانویه با استفاده از سیگنال‎های مغزی وجود دارد.
صادقی ادامه داد: در این مقاله روش جدیدی ارائه شده که با استفاده از آن به سادگی می‌توان با ثبت سیگنال‌های مغزی کودک اتیسمی هنگام تماشای کارتن مورد علاقه خود، احتمال ابتلا به بیماری اتیسم را تشخیص داد.
استادیار گروه مهندسی پزشکی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) تصریح کرد: همکاران این تحقیق، اساتیدی همچون دکتر هاشمی گلپایگانی؛ استاد تمام دانشگاه امیر کبیر، دکتر علی شیخانی؛ استادیار دانشگاه علوم تحقیقات تهران و دکتر فرح اشرف زاده؛ فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال و استاد تمام علوم پزشکی مشهد هستند.
صادقی خاطرنشان کرد: روش معرفی شده در این تحقیق امکان تشخیص دینامیک اتیسم را به سادگی فراهم می¬آورد. به اعتقاد ما تشخیص و حتی درمان این اختلال با نگاه جزء نگرانه با اشکالات بسیاری مواجه است.
وی گفت: ثبت سیگنال و پردازش اطلاعات در این تحقیق 2 سال به طول انجامیده است و هدف، رسیدن به روشی برای غربالگری ASD (اتیسم) با استفاده از سیگنال مغزی است.
 
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود