استاد فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه تهران:

روانشناسی اسلامی و روان درمانگری نباید اختصاص به مسلمانان داشته باشد

۱۳۹۷/۰۹/۳۰ - ۱۶:۲۳
استاد فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه تهران تاکید کرد: روانشناسی اسلامی و روان درمانگری نباید اختصاص به مسلمانان داشته باشد، بلکه باید بتواند وضعیت روانی همه انسان‌ها را ساماندهی کند.
به گزارش خبرنگار آستان نیوز، در چهارمین نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی با موضوع «روان شناسی اسلامی»، دکتر خسرو باقری اظهار کرد: روانشناسی اسلامی باید قابلیت آن را داشته باشد که همه انسان‌ها را مورد مطالعه قرار دهد و به تقسیم بندی‌های جنسی و سنی اختصاص نداشته باشد.
وی گفت: ما برای مراجعه‌کنندگان دو دسته برنامه داریم؛ برای کسانی که ایمان به خدا دارند که براساس اعتقاداتی که دارند می‌توانیم روش‌های درمانی خود را برای آنها به کار گیریم، دسته دوم کسانی هستند که انسانی هستند که عاقل هستند و بر اساس این وضعیت باید سازماندهی را برای آنها ایجاد کنیم.
باقری ادامه داد: بحث این است که انسان عاقل هیچگاه اهل آتش نخواهد شد؛ بلکه آدم نادان در مسیری حرکت می‌کند که گرفتار این مسائل می‌شود همانطور که دوزخیان از احوالات خود سخن می گویند: «لَو كُنّا نَسمَعُ أَو نَعقِلُ ما كُنّا في أَصحابِ السَّعيرِ؛ اگر ما گوش شنوا داشتیم یا تعقّل می‌کردیم، در میان دوزخیان نبودیم.»
وی با بیان اینکه عقل سرمایه مشترکی برای انسان‌هاست که بر پایه آن یکدیگر را متقاعد می‌کنند، افزود: عقل با تحلیل و استدلال به کمک انسان‌ها می‌آید تا کارهای مضر و مفید را تشخیص دهند.
باقری ادامه داد: در حدیث معروف «إِنَّ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حُجَّتَيْنِ» خداوند برای مردم دو حجت ظاهری و باطنی تعیین کرده است که حجت ظاهری انبیا و رسول و حجت باطنی عقول هستند.
استاد فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه تهران ادامه داد: در روانشناسی اسلامی برداشت این است که روانشناسی باید بر اساس مفاهیم دینی صحبت کند در صورتی که این یکی از شاخه‌های کارکردی علوم انسانی می‌تواند باشد.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود