پاسخ به چند پرسش رایج درباره نذر در گفتگوی اختصاصی با حجت الاسلام والمسلمین رفیعی

نذر؛ عهدی میان ما و پرودگار

۱۳۹۵/۱۰/۰۵ - ۲۱:۳۰
نذر از جمله امور دینی است که سوالات فراوانی در خصوص آن مطرح شده است. کافی است کلمه نذر را در فضای مجازی جستجو کنید تا با حجم بالای این سوالات مواجه شوید.
به منظور دریافت پاسخ چند سوال رایج در حوزه نذر، دقایقی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی، کارشناس برجسته حوزه مسائل دینی هم کلام شدیم.

• لطفا در ابتدای این گفتگو، نذر را برایمان تعریف کنید و درباره اینکه چرا از آن به عنوان راهی برای طلب حاجت یاد می شود، توضیح دهید؟
نذرکردن در حقیقت تصمیمی است برای این که ما کاری را در راه خدای متعال و برای کسب رضایت الهی انجام دهیم. مثل این که برای کسب رضای پروردگار نذر کنیم به فقرا و ایتام غذا بدهیم یا برای دختران بی سرپرست جهیزیه تهیه کنیم. اما نذر کردن به عنوان راهی برای طلب حاجت به درگاه خدا، یعنی این که خواسته ای داریم و از خدا می خواهیم به واسطه نذر ما آن را اجابت کند. چنانکه حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) برای شفای بیماری حسنین سه روز روزه نذر کردند.

• در چه شرایطی ادای نذر بر انسان واجب می شود؟
فردی که نذر می کند بر انجام کاری به خاطر خشنودی خدا، اگر صیغه نذر را بخواند قطعا انجام آن نذر بر وی واجب می شود و صیغه نذر این چنین است «للّه علیّ هکذا»، و منظور از هکذا آن است که «آنچه را مى‌خواهد که نذر کند بعد از «للّه علیّ» بگوید». مثلاً بگوید: «ان شفى اللّه مریضى فللّه على صوم یوم»؛ یعنى اگر خداوند مریض مرا شفا بدهد یک روز، روزه بر گردن و عهده من باشد. در چنین شرایطی حتما نذر کننده باید نذر خود را ادا کند.

• صیغه نذر به چه شکل باید خوانده شود؟ به زبان عربی یا فارسی؟
خواندن صیغه نذر به زبان فارسی اشکالی ندارد و براساس قول مشترک همه علما و مراجع، اگر گفته شود چنانچه بیمار من خوب شود، براى خدا بر من است که ده تومان به فقیر بدهم یا یک روز روزه بگیرم؛ نذر صحیح است. البته باید «براى خدا» به زبان گفته شود و طرح آن در دل کافى نیست.

• قاعده و شرایط نذر کردن چیست؟
نذر باید از راه صحیح و حلال انجام شود. برخی فکر می کنند اگر به مال مردم دست درازی کنند نذر آنها قبول است. اسلام در این زمینه به صراحت می گوید کسی که حلال و حرام خدا را رعایت نمی کند، نه تنها در نذر کردن که در سایر اعمال عبادی نیز عملش مورد قبول و رضایت خدا واقع نمی شود. متاسفانه دیده شده که برخی افراد در نذرهای محرم و صفر، حق الناس بر گردن دارند و نذری می دهند. در این زمینه باید گفت که نذر آنها بی ارزش است. آنها باید اول باید حق را به صاحبش برگردانند بعد برای خدا نذر کنند.

• آیا نذرها با تفاوت دارند؟
بله! نذرها با هم تفاوت دارند. برخی نذرها در راستای جلب رضایت خدا هستند، مثل روضه خوانی برای امام حسین(ع) در ایام محرم که مستحب و موجب خشنودی خداست. اما حالت دیگری هم برای نذر وجود دارد و آن هم تصمیم بر ترک گناه برای همیشه است. در چنین شرایطی خدا وسعه چندین برابری به زندگی نذرکننده عنایت می کند.

• یکی از سوالات متداول در زمینه نذر، به اجازه زن از شوهر و یا فرزند از پدر برای نذر کردن، اختصاص دارد. لطفا در این باره توضیح دهید.
از آنجایی که پدر ولی و سرپرست فرزند است، در نذر هم باید اجازه وی مورد توجه فرزند قرار بگیرد. البته برخی فقها نذر را بدون اذن پدر جایز می دانند و برخی دیگر خیر، اما در مورد نذر زن نیز بنا بر نظر بسیاری از مراجع اگر زن بخواهد نذر کند باید به اجازه شوهر باشد مگر این که مردی، زنش را در امور منزل صاحب اختیار قرار داده باشد. مثلا بگوید هر کاری که انجام می دهی و نذری که می کنی از نظر من اشکالی ندارد.

• جناب رفیعی! آیا نذرکردن فقط در دین اسلام مطرح شده یا در سایر ادیان الهی ههم وجود داشته است؟
نذر در همه ادیان الهی وجود داشته و هنوز هم پیروان سایر مذاهب در برخی شرایط نذر دارند. در دین یهود و مسیحیت هم نذر وجود دارد و هریک از پیروان این ادیان برنامه های خاصی برای نذری دادن دارند. مثلا نذر سلامتی و شفای بیمار در همه ادیان الهی وجود داشته است.

• به نظر شما چه نذرهایی زودتر به اجابت می رسند؟
در نذر کردن میزان خلوص نیت فرد است که استجابت را محقق می کند، بنابراین تفاوتی بر نذر نیست و مهم این است که نذر ما صحیح باشد و خدای نکرده نذری نامشروع نباشد. اما در شرایط حاضر نذر کردن برای سلامتی امام زمان(عج) و صدقه دادن به نیت ایشان بهترین نذر است و قطعا هم خواسته مشروع ما به صلاح خدا محقق می شود و هم برای تعجیل در فرج مولای غایب از نظرها حضرت ولیعصر(عج) دعا کرده ایم. ضمن این که همه علمای برجسته شیعه نیز بیش از همه برای سلامتی حضرت دعا و نذر می کردند و ما هم باید این رویه را در زندگی خود حفظ کنیم.

 
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود