10 ماه تلاش زوج اصفهانی برای طراحی و وقف یک تابلو فرش نفیس

خوشحالیم که در جمع واقفان آقا هستیم

۱۳۹۸/۰۱/۱۶ - ۱۳:۰۶
هر روز که می‌گذشت به اتمام کار نزدیک‌تر می‌شدند. دل توی دل‌شان نبود. لحظه‌شماری می‌کردند زودتر آن را تقدیم موزه آستان قدس رضوی کنند. و بالاخره روز موعود فرا رسید.
وقتی با مجتبی زارعان هم‌کلام شدم، تازه از سفر کربلا برگشته بود. واقفی از شهر دولت‌آباد برخوار اصفهان که به همراه همسرش؛ مریم رحمتی در سال 1387 تابلو فرش نفیسی را با عنوان «اهل‌بیت(ع)»، در ابعاد 70 در 130 به بارگاه امام هشتم(ع) اهدا کرده بودند. کار طراحی این تابلو فرش را آقای زارعان در مدت دو ماه انجام داده بود و بافت آن را خانم رحمتی طی هشت ‌ماه به پایان رسانده بود.
به گفته این واقف اصفهانی، ارادت خاص‌ به اهل بیت (ع) و بعد جنبه‌های معنوی و هنری کار، انگیزه طرح و بافت تابلوفرش را به وی و همسرش داده و علاقه خاص آن‌ها به امام رضا(ع) و ماندگاری اثر در موزه موجب انتخاب آستان قدس رضوی برای این وقف شده بود.
این زوج هنرمند چند ماه پس از وقف خود به مشهد باز می‌گردند و تابلوفرش را در موزه فرش آستان قدس رضوی مشاهده می‌کنند.
از مجتبی زارعان 41 ساله که در یکی از دفاتر پیش‌خوان دولت مشغول فعالیت است، از احساس‌شان پس از دیدن تابلوفرش در موزه پرسیدم و او در این باره از طرف خود و همسرش که در سفر حج است، جواب داد: به دلیل دخیل بودن در دریای بی‌کران وقف بسیار خوشحال بودیم و از لحظه‌ای که قدم در این مسیر گذاشتیم، می‌خواستیم با این کار فرهنگی و معنوی، جلوه‌هایی از مظلومیت اهل بیت(ع) را به نمایش بگذاریم. خدا را شکر تاکنون آثار این وقف در زندگی‌مان بسیار چشم‌گیر و شگفت‌انگیز بوده است.
در این تابلوفرش که برگرفته از حدیث کساء پنج تن آل عبا است، تصویرهایی از مسجد‌النبی، قرآن و غار حرا، ایوان طلای حضرت علی(ع)، نخل و چاه آب، قبرستان بقیع، درب سوخته خانه حضرت زهرا(س)، گنبد مطهر امام حسین(ع) و خیمه‌های سوخته روز عاشورا گنجانده شده است.
اطراف تابلوفرش با گل‌های نرگس به امید ظهور امام زمان (عج) تزیین یافته و در پایین نیز صلوات بر محمد و آل محمد (ص) درج شده است. در وسط تابلو نیز تصویر خانه کعبه آمده و اطراف آن با اسامی خاتم‌ الانبیاء و دیگر پیامبران اولوالعزم تزیین شده است.
 
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود