کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع)

۱۳۹۴/۰۸/۱۹ - ۱۲:۳۱
در سال 1332 شمسی، به همت یکی از نیکوکاران و شیفتگان کتاب، کتابخانه «جامع گوهرشاد» در جوار بارگاه منوّر رضوی متولد شد. واقفی بزرگ به نام «مرحوم سید سعید طباطبایی نایینی» که 5 هزار جلد کتاب چاپی و خطی خود را به انضمام املاک و رقباتی برای اداره کتابخانه اهدا کرد.
 با عنایت به سنت حسنه وقف، روز به روز بر رونق این کتابخانه افزوده شد و مورد استقبال و توجه خاص مدرسان و طلاب حوزه علمیه قرار گرفت. به دلیل کمبود فضا و نیاز به مکانی وسیع تر، در سال 1368 با تلاش آستان قدس رضوی، ساختمان فعلی کتابخانه با مساحت یک هزار و 200 متر مربع زیر بنا در بست شیخ بهایی حرم مطهر احداث شد.

کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع)
حضور روز افزون زائران و مجاوران در بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، افزایش تقاضای مراجعان از سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برای بهره مندی از معارف اهل بیت(ع) و نیز اهتمام بیشتر به اجرای نیت واقف سبب شد تا کتابخانه عمومی جامع گوهرشاد، همزمان با میلاد باسعادت امام هادی(ع) در آذرماه 1389 با حضور آیت الله واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی و با عنوان جدید «کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع)»، مرکزی شبانه روزی برای پاسخ گویی علمی به نیاز مراجعان، زائران و مشتاقان معارف اهل بیت(ع) شود.
در حال حاضر کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع) دارای بیش از 82 هزار نسخه کتاب چاپی به زبان های فارسی، عربی، اردو، انگلیسی و حدود 4 هزار نسخه کتاب خطی، افزون بر 570 هزار عنوان کتاب الکترونیکی، 65 عنوان نشریه، 300 پایان نامه با موضوع سیره و معارف اهل بیت(ع) و یک هزار و 243 منبع دیداری و شنیداری است.

البته این کتابخانه فقط در اختیار آقایان قرار دارد و در حال خدمات رسانی به مراجعان در 8 واحد زیر است:
1. تالار شماره یک: ویژه کتاب های سیره و تاریخ اهل بیت(ع)
2. تالار شماره دو: ویژه کتاب های علوم و معارف مرتبط با اهل بیت(ع)
3. کتابخانه تخصصی امام رضا(ع)
4. کتابخانه الکترونیکی اهل بیت(ع)
5. تالار مطبوعات و نشریات ادواری
6. تالار کتب مرجع
7. مخزن کتاب های خطی
8. واحد امانت کتاب

کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع)، با بهره گیری از کتابداران متخصص، از لحاظ کثرت منابع و وسعت خدمت رسانی، نخستین و بزرگترین کتابخانه جهان است که به طور تخصصی و شبانه روزی در زمینه معارف اهل بیت(ع) به اعضا و مراجعان خود خدمات ارائه می کند. بطور نمونه در مهرماه سال جاری، 29 هزار نفر مرد و در شش ماه نخست امسال در مجموع، 177 هزار نفر مرد به این کتابخانه مراجعه کرده و از خدمات متنوع آن استفاده کردند.
این کتابخانه تخصصی در طول هفته به صورت شبانه روزی در حرم مطهر رضوی، صحن جمهوری اسلامی، جنب دفتر تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی دایر است و فقط در روزهای جمعه از ساعت 7 تا 14(هم‌زمان با برگزاری نماز جمعه) تعطیل است.

کتابخانه تخصصی امام رضا(ع)
از آنجایی که محوری ترین رسالت آستان قدس رضوی، نشر و گسترش معارف رضوی در سراسر جهان است و از مهم ترین بخش های چشم انداز فرهنگی این آستان مقدس به شمار می آید، «کتابخانه تخصصی امام رضا(ع)» در بهمن ماه 1379در قسمت فوقانی کتابخانه گوهرشاد راه اندازی شد و هم زمان با راه اندازی «کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع)»، توسعه یافت.
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود