لحظاتی در هوای «احلی من‌العسل» به یاد قاسم ‌بن‌الحسن شهید نوجوان کربلا

از مشهد تا دروازه‌های بهشت

۱۳۹۵/۰۷/۱۸ - ۱۴:۵۶
دو دوست همکلاسی که 17 روز پیش دست در دست هم وارد کلاس مدرسه شدند، امروز در ششمین روز از ماه محرم، سیاه پوشیده‌اند و با هم بیرق «لیبک یا حسین» را با شوق در هوای حرم به پرواز درآورده‌اند.
 محمد و حسین این بار در کلاس حسینیان مشق عشق می‌کنند. امسال ماه مهربان مهر، رنگ و بوی دیگری دارد. مهر امسال بیشتر از معنای تخته و گچ و کتاب، شور و نوای ماه قیام و حماسه به خود گرفته است. در سالروز شهادت سردار نوجوان دشت کربلا، 12 هزار نوجوان دلباخته مکتب شیرین قاسم بن‌الحسن(ع) به صحن و سرای رضوی راه یافته‌اند تا یک‌صدا و هم‌نوا با دیگر همسالان خود در ایران و جهان اسلام غریو «لیبک یا حسین» را در گوش تاریخ فریاد بزنند.

در رکاب ولایت
آمده‌اند تا پس از هزار سال به ندای «هل من ناصر» امام شهید حماسه عاشورا، لبیک بگویند. آمده‌اند تا پشت سر ولی فقیه زمانه‌ خود، به امام غایب از نظر بگویند: «آقا بیا، سربازان سپاهت، آماده جهاد و شهادتند.» آمده‌اند اعلام کنند حاضرند تا هر وقت لازم باشد، مانند پیشوای‌شان حضرت قاسم(ع) سلاح قلم را زمین گذاشته و مطیع اوامر ولی خود، سلاح جهادی دیگر بردارند.
ده‌ها پرچم سرخ و سیاه «یا حسین» بر دست‌ها می‌چرخد. گویی همه بر گرد نام قدسی حسین(ع) طواف می‌کنند. بلبلان مدیحه‌سرای حرم نیز با عشق سرود «لاله باغ حسنم/ دسته گل یاسمنم/ قاسم بن الحسنم» را می‌خوانند و بر حرارت دل‌های داغدار پیروان حضرت قاسم(ع) می‌دمند. امسال چهارمین بار است که نوجوانان ایرانی در اقصی نقاط ایران به نوجوان رشید سپاه مولای‌شان حسین(ع) اقتدا کرده و سوگواره «احلی من العسل» را برپا می‌دارند. در جمع قاسمیان غوطه‌ورم که دو نفر از آن‌ها نظرم را جلب می‌کنند. حسین و محمد نام دارند و سن و سال‍شان به 13، 14 سال بیشتر نمی‌خورد. ولی حسین خود را 15 ساله معرفی می‌کند و با زبانی ساده می‌گوید: «آمدم به امام زمان بگویم، برای سربازی و جانبازی آماده‌ام.» بلافاصله دوستش محمد، حرف او را تصحیح می‌کند: «نه بابا تازه 14 سالشه ...»

بزرگ‌مردان کوچک
با این حرف حسین افکاری، به یاد دانش‌آموزان دلیردل دوران دفاع مقدس می افتم که سن‌شان را چند سال بیشتر می‌گفتند و دست در شناسنامه می‌بردند تا از خط مقدم، یکباره به کمال برسند. بزرگ‌مردان کوچکی که یک شبه ره صد ساله را پیمودند. کسانی چون شهید نوجوان حسین فهمیده که تنها با داشتن 13 سال سن، رهبر کوچک زمانه خود شدند و حماسه آفریدند. شهیدانی که خطاب تعبیر بلند امام خمینی(ره) شدند: «رهبر ما آن طفل 13 ساله‌ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم ما بزرگتر است، با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم کرد و خود نیز شربت شهادت نوشید.»
بچه هیئتی‌های محله امام رضا(ع) پس از شور سینه‌زنی و عزاداری حسینی، بر سر سفره شعور حسینی میهمان شده و از بیانات حجت‌الاسلام والمسلمین عباس فرازی‌نیا، مدیر ارتباطات حوزوی و امور فرهنگی تولیت آستان قدس رضوی بهره‌مند شدند.
حجت‌الاسلام والمسلمین فرازی‌نیا با تاکید بر اینکه این اجتماع عظیم جزء یاران امام زمان(عج) است، می‌گوید: «بزرگترها نمک طعام این زمینه‌سازی برای ظهور هستند و اصل، جوانان‌اند. شما به عشق حضرت قاسم(ع) به پا خاسته و پرچم خون‌خواهی را برداشته‌اید. اگر در زندگی، راه خدا و اهل بیت(ع) را در پیش گیرید، نتایج آن را در زندگی خود و جامعه خواهید دید.»

کسب بصیرت و علم؛ دو بال کمال
حجت‌الاسلام والمسلمین فرازی‌نیا با تشریح تمثیل حضرت قاسم بن‌الحسن در تشبیه شهادت به شیرینی عسل، ابراز می‌کند: «کسی که به شهادت می‌رسد، سعادت را برای جامعه خویش و آخرت خود به ارمغان می‌آورد.»
وی ویژگی جوانان امام زمانی را این‌گونه برمی‌شمارد: «ایشان دلباختگان آل‌الله(ع) بوده و دائم‌الذکر هستند. هیچ‌گاه خدای متعال را فراموش نکرده و نیز در مسیر حق خود ثابت قدم‎اند. جوانان پیرو خط عاشورا، با منطق، استدلال، حماسه و ایثار، احساس و عاطفه، درس مقاومت را فرا گرفته و یک رابطه منطقی با خدای خویش برقرار می‌کنند.»
به گفته وی، وظیفه امروز نسل جوان حسینی، کسب معرفت و انتظار فرج مهدی موعود(عج) است و تاکید می‌کند: «اولویت اول زندگی ما، باید کسب معرفت و بصیرت باشد و دستیابی به آن در قالب شناخت ولی امر، دشمن و تکلیف، دنبال کنیم.» فرازی‌نیا حرکت در مسیر ولایت را برای رضایت ولی عصر(عج) بصیرت‌افزا در شناخت دشمانان خوانده و می‌گوید: «دشمنان در ابتدای انقلاب از طریق جنگ نظامی 36 هزار دانش‌آموز را به خاک و خون کشیدند و امروز از طریق ماهواره و فضای مجازی جنگ تمام عیار فرهنگی به راه انداختند که باید با مهرورزی به اباعبدالله‌الحسین(ع) خودمان را بیمه کنیم.»

کربلا؛ نمایشگاه عظمت حسینیان
مدیر ارتباطات حوزوی و امور فرهنگی تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به دیگر تکلیف ما بعد از بصیرت‌افزایی، ادامه می‌دهد: «کسب علم و پیمودن مسیر ترقی و تعالی آموزشی و دستیابی به موفقیت دیگر هدف دانش‌آموز مذهبی است.»
وی واقعه کربلا را نمایشگاه با عظمت امام حسین(ع) ارزیابی کرده و می‌گوید: «این نمایشگاه سه غرفه دارد، شامل وجود مقدس امام حسین(ع) و اصحاب بنی‌هاشم، یاران وفادارشان و دشمنان اهل بیت(ع). باید از عاشورا درس عبرت و زندگی بگیریم» این آخرین و مهم‌ترین تأکید حجت‌الاسلام فرازی‌نیا به جمع نوجوانان عزادار حرم منور رضوی است.

حرمت آرزومه زینب

حرم مطهر حضرت ثامن‌الحجج(ع) بار دیگر در میان غوغای «لبیک یا حسین» شورآفرینان حسینی جان تازه‌ای می‌گیرد و سماع علم و دسته‌ها آغاز شد. با هم‌خوانی ذاکران اهل بیت(ع) و خیل دانش‌آموزان، با نوای «تو کریمی زینب زینب/ حرمت آرزومه زینب زینب»، دل‌ها حال و هوای شام و دمشق می‌گیرد. جایی کنار گنبد و بارگاه نورانی اما خلوت حضرت صبر و استقامت، زینب(س). در روزهایی که شاهد پرواز کبوتری از مدافعان جوان حرم هستیم، می‎توان به جرأت دید نام و راه حسین(ع) در جان نسل نوی انقلابی این مرز و بوم ریشه دوانده و از میان نمی‌رود. راهی که از مشهد ایران تا دروازه‌های بهشت امتداد می‌یابد.

گزارشگر: سارا صالحی

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود