گزارشی از برپایی جشنواره «بشری» در سالن شماره 2 بانوان تربیت بدنی آستان قدس؛

جشنی برای یک آغاز با نشاط مادرانه دخترانه

۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۱۲:۲۲
به اندازه یک استادیوم ورزشی سر و صدا به گوش می‌رسد. ورزشگاهی مملو از مادران و دختران با شور و هیجان به بهانه یک جشنواره در سالن تازه تاسیس شماره 2 بانوان تربیت بدنی آستان قدس گرد هم آمده‌اند تا یک روز مفرح ورزشی را در کنار هم تجربه کنند.
همزمان با ایام گرامیداشت ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و مقام زن، اولین برنامه ورزشی موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی در سالن چندمنظوره تازه افتتاح شده شماره 2 بانوان برنامه‌ریزی و اجرا شده است. جشنواره‎ای که از الف تا یای آن توسط بانوان اداره می‌شود و بر نشاط و شادی بانوان و دختران مشهدی تاکید دارد. برای اولین حرکت فرهنگی و ورزشی در این سالن از نقطه خوبی شروع شده، 200 شرکت‌کننده جشنواره «بشری» از بین خادمیاران ورزشی و بسیجیان ساکن حاشیه شهر مشهد هستند که از حضور در این جشن در کنار دختران و دوستان خود راضی و خوشحال‌اند.

پر شدن جای خالی شادی و نشاط برای بانوان
سمانه جعفرزاده یکی از مسابقه‌دهندگان جوان و با نشاط این جشنواره است که با 20 سال سن، از شهرک حاشیه‎ای الزهرا(س) به همراه شماری از اعضای گردان بسیج خود به این مجموعه آمده تا یک روز شاد و مفرح را در کنار دوستانش سپری کند. در حال آماده و گرم کردن خود برای ورود به زمین مسابقه است. از حال و هوای خود برای شرکت در این مسابقه می‌گوید: اهل ورزش و نرمش هستم و گهگاه با دوستانم در برخی مسابقات و برنامه‌های ورزشی شرکت کرده‌ام ولی این نوع برنامه را تا حالا تجربه نکردم و فکر می‌کنم چقدر جای خالی چنین برنامه‌هایی برای خانم‌ها در این شهر خالی بود.
وی که عضو تیم دفاع شخصی گردان بسیج محله خودش هم هست، اضافه می‌کند: با ساخت و افتتاح چنین سالن‌های ورزشی ویژه بانوان، می‌توانیم هرازگاهی با تعداد زیادی از دختران و با برنامه‌ای مدون و منظم برنامه‎ای ورزشی و یا تفریحی از این دست را مثل آقایان تجربه کنیم و ضمن تندرستی بدن، روحیه‎مان عوض شود.
سمانه و دوستش با صوت داور مسابقات به زمین فراخوانده می‌شود تا رقابت خود را پی بگیرد. در اثنای شور و هیجان زایدالوصف موجود در سالن برای تشویق تیم‎های شرکت‏کننده، مادر و دختری که سخت مشغول گرم‌کن پوشیدن و آماده سازی خود برای حضور در سالن دوم جهت شرکت در مسابقه مخصوص مادران و دختران هستند، به چشم می‌آید.
نیره نوروزی، مادری 34 ساله و خانه‌دار است و همراه دختر 13 ساله‌اش مرضیه بلافاصله بعد از خبردار شدن از برپایی این مسابقه از مسیر بسیج شهرک شهید رجایی اعلام آمادگی می‌کند. از کیفیت حضورشان تعریف می‌کند: قبل از حضور نمی‌دانستیم با چطور برنامه ای مواجه خواهیم شد، اما حالا واقعا از این که آمدیم خیلی خوشحالم چون تاحالا برنامه‌ای که بتوانم در کنار دخترم شرکت کنم، تجربه نکرده‌ام. با شادی و خنده جوان‌ترها می‌خندیم و به یاد بچگی‌های خودمان افتادیم و روحیه ما هم در جوار این جمع دوستانه، عوض شد.
این بانوی مشهدی اضافه می‌کند: خیلی خوب است که آستان قدس به این کمبود خانم‌ها توجه کرده و با اجرای چنین مسابقات شاد و صمیمانه‌ای خانواده‌ها را دور هم جمع کرده و شایسته‌تر است که دیگر نهادهای مربوطه هم به نیازهای روحی و جسمی ما عنایت بیشتری داشته باشند. وقتی با فرزندان‌مان در این اجتماعات شرکت می‌کنیم، به بالا بردن روحیه و اعتماد به نفس بچه‌ها کمک می‌شود، همین طور مسیر تازه‌ای را پیش پای آن‌ها می‌گذارد تا به یک فعالیت ورزشی در محیطی امن و آرام روی بیاورند.

فرصتی برای حضور شایسته مادران در عرصه‌های اجتماعی
با داشتن دکترای تربیت بدنی و عضویت در هیات علمی دانشگاه پیام نور مشهد یکی از بهترین گزینه‌ها برای مسئولیت تیم داوری و هدایت‌ تیم‌های ورزشی است. مرتبا با شرکت‌کنندگان گرم خوش و بش و راهنمایی دادن است. اعظم نخعی نیازی، از دغدغه‌مندان حوزه ورزش و تندرستی بانوان این شهر است و از قول و عملش این مهم پیداست.
وی همراهی چند ساله‌اش با تربیت بدنی آستان قدس رضوی را مایه مباهات و افتخار برای خود می‎داند و می‌گوید: از دانشگاه پیام نور 30 نیروی دانشجوی تربیت بدنی را در قالب خادمیار همراه این مسابقات کردیم تا در خدمت ورزش بانوان شهرمان باشند.
وی با بیان رهنمودی از رهبری مبنی بر توجه به سه اصل «تحصیل، تهذیب و ورزش»، گفت: دلم می‌خواهد در کنار تحصیل بانوان در دانشگاه، ورزش این حوزه هم تقویت شود تا مادرانی سالم و بانشاط داشته باشیم.
رییس انجمن آمادگی جسمانی و ایروبیک دانشگاه پیام نور کشور افزود: برای پایه‎گذاری یک تحول اساسی در ورزش بانوان استان خراسان باید همه نهادهای مختلف همسو و هم‎جهت حرکت کنند تا با هم افزایی در خدمت این هدف بزرگ باشیم.
وی فرهنگ و ورزش را دو جزء لاینفک عنوان کرد و گفت: در قالب اجرای چنین برنامه‌های فرهنگی و ورزشی، همراهی جدایی‌ناپذیر ورزش و فرهنگ تقویت می‎شود و با افتتاح سالن تخصصی بانوان، مادران و دختران مشهدی در کنار هم فرصت کشف و شناخت دوباره پیدا می‌کنند و به بهانه ورزش به قوت بنیان خانواده کمک می‌شود.
این مربی و استاد دانشگاه تصریح کرد: ما در این مسابقه تاکید داریم که مادری مدال‌آور مد نظر ما نیست، مادری با سلامت جسمی و روانی مهم است تا بعد از حفظ کانون خانواده، با حفظ موازین دینی و اخلاقی در محیط‌های اجتماعی حضوری شایسته داشته باشد.

محیطی امن و راحت برای ورزش و تفریح
همچنین مدیرعامل موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی هم ضمن حضور در مراسم افتتاحیه جشنواره «بشری» با تاکید بر اهمیت توجه به ورزش بانوان گفت: بر اساس تاکیدات تولیت آستان قدس رضوی بر افزایش سرانه فضاهای ورزشی ویژه بانوان، این سالن به عنوان مجموعه‌ای تفکیک شده از فضای ورزشی آقایان، محیطی امن و راحت را برای ورزش بانوان مهیا ساخته است.
وی با بیان اینکه این جشنواره برای گروه هدف بانوان و دختران در نظر گرفته شده، ابراز کرد: شرکت‌کنندگان در این مسابقات از بین 200 تن از کانون‌های خادمیاری ورزشی و نیروهای بسیج حاشیه شهر مشهد با اهداف فرهنگی و ورزشی ترتیب داده شده است.
هاشمی‌جواهری به کیفیت برپایی این مسابقات اشاره کرد و گفت: به واسطه همزمانی برگزاری این جشنواره در ایام گرامیداشت میلاد حضرت زهرا(س) عنوان طرح «بشری» نامگذاری شد و شرکت‌کنندگان نیز در قالب هشت گروه مزین به القاب این حضرت از جمله مستوره، حدیثه، نورا، هانیه، عارفه، مبارکه دسته‌بندی شدند و با هم به رقابت پرداختند.
در خاتمه این جشنواره نیز به 8 نفر از حضار که نام آن‌ها القاب فاطمه و زهرا بود، به قرعه 12 جلسه آموزش شنای رایگان هدیه داده شد. همچنین برندگان زیر 15 سال و بزرگسال مسابقات امروز هم به میزان 400 هزار تومان تیم اول، تیم دوم 180 هزار تومان و تیم سوم 150 هزار تومان امکان استفاده از مجتمع آبی بانوان را می‌یابند.
 
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود