کارگزاری رضوی؛ بازوی اجرایی آستان قدس رضوی در صنعت کارگزاری کشور

۱۳۹۸/۰۱/۰۲ - ۱۵:۰۶
آستان قدس رضوی در اوایل دهه 80 با توجه به نیاز وجود بخشی به عنوان بازوی اجرایی در حوزه بازار سرمایه، اهمیت ارائه خدمات بازار سرمایه به مشتریان، خرید و فروش کالا در بورس کالای ایران و ارائه خدمات تحلیلی در سطح اقتصاد کلان، صنعت و شرکت ها به مشتریان و مجموعه آستان قدس رضوی، شرکت کارگزاری بورس اوراق بهادار رضوی را ایجاد کرد.
این شرکت با داشتن ظرفیت‌هایی همچون عرضه و پذیرش شرکت‌های آستان قدس رضوی در بازار سرمایه و امکان معامله سهام این شرکت‌ها در بورس و فرابورس، خرید مواد اولیه و حامل‌های انرژی مورد نیاز و فروش محصولات شرکت‌های زیر مجموعه آستان قدس رضوی از طریق بورس کالا و انرژی و همچنین استفاده از ظرفیت‌های پژوهشی و تحلیلی کارگزاری در زمینه سرمایه‌گذاری‌های این نهاد، از زمان تأسیس روند رو به رشدی را در عملکرد خود به ثبت رسانده که در این گزارش به مهم‌ترین‌ها طی 3 سال اخیر اشاره شده است.

راه‌اندازی معاملات سلف موازی برق
شرکت کارگزاری رضوی در راستای گسترش فعالیت‌های خود در زمینه بورس انرژی و همچنین ایجاد بستری برای فعالیت سرمایه‌گذاران در صنعت برق، امکان معامله سلف موازی برق را در این بورس برای مشتریان فراهم کرده است و در سال 1395 موفق به راه‌اندازی معاملات سلف موازی برق در بورس انرژی شد.

رشد معاملات برخط
شرکت کارگزاری رضوی از سال 1392 نسبت به راه‌اندازی سامانه معاملات بر خط خود اقدام کرده است. با راه‌اندازی این سیستم مشتریان واحد می‌توانند اوراق بهادار مورد نظر خود را بدون حضور فیزیکی و یا تماس با کارگزاری، معامله کنند. از سوی دیگر انجام معاملات از طریق این سامانه باعث کمتر شدن هزینه و کاهش ریسک کارگزاری شده است. در واقع از زمان راه‌اندازی این سیستم، سهم معاملات برخط شرکت در حال افزایش بوده به گونه‌ای که در سال 1396 به بیش از 40 درصد از کل معاملات و در سال 1397 به حدود 50 درصد رسیده است. لازم به یادآوری است، در این اقدام، همه شرکت‌ها و صنایع و همچنین اشخاص حقیقی می‌توانند تمامی سهم‌های بورس، فرابورس و پایه فرابورس را به صورت آنلاین خرید و فروش کنند.

راه‌اندازی معاملات سپرده کالایی پتروشیمی
راه‌اندازی معاملات سپرده کالایی پتروشیمی، یکی دیگر از اقدامات ارزشمند این شرکت به شمار می‌رود که در سال 1395 محقق شده است. بر این اساس، شرکت کارگزاری رضوی با راه‌اندازی معاملات سپرده کالایی پتروشیمی، امکان خرید و فروش این اوراق را برای تمامی مشتریان ایجاد کرده، به گونه‌ای که موجبات سرمایه‌گذاری برای تمامی سرمایه‌گذاران در این صنعت فراهم شده است.

کسب رتبه الف توسط بورس اوراق بهادار
رتبه‌بندی سازمان بورس اوراق بهادار همه ساله از سوی کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار انجام می‌شود و شرکت‌های کارگزاری در رتبه‌های الف تا د رتبه‌بندی می‌شوند که در آن ملاک‌هایی از جمله میزان دانش کارکنان، امکانات و گواهی‌نامه‌های اخذ شده از سوی کارگزاری، حجم معاملات و کیفیت خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌دهند و... مد نظر قرار می‌گیرد. گفتنی است، شرکت کارگزاری رضوی از سال 1395 تاکنون رتبه الف را در رتبه‌بندی سازمان بورس اوراق بهادار به خود اختصاص داده است.

عرضه بزرگترین تأمین مالی بورس انرژی
یکی از اخبار بسیار خوش شرکت کارگزاری رضوی در سال 1396، عرضه بزرگترین تأمین مالی بورس انرژی توسط این شرکت بوده است. شرکت کارگزاری رضوی به منظور تأمین سرمایه در گردش و تأمین مالی پروژه‌های سیکل ترکیبی گروه مپنا، در این سال نسبت به عرضه اوراق سلف موازی استاندارد برای این شرکت اقدام کرد. با توجه این که تأمین مالی مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران با ارزش 4 هزار میلیارد ریال انجام شده، لذا بزرگ‌ترین تأمین مالی در بورس انرژی ایران به شمار می‌رود. شرکت کارگزاری بورس اوراق بهادار رضوی در این اقدام، مسئولیت عرضه اوراق در بورس انرژی را بر عهده داشته که به بهترین شکل ممکن اجرا شده است.

برگزاری کارگاه‌های تخصصی
این شرکت در اقدامی جدید و در سال 1396، کارگاه تخصصی تحلیل و مدیریت سرمایه‌گذاری را در شعبه های تهران و اصفهان و مشهد خود برگزار کرد. به این صورت که در راستای آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه و ترویج فرهنگ سرمایه گذاری در میان اقشار مختلف جامعه، کلاس هایی آموزشی از سطح مقدماتی تا پیشرفته در شهرهای مذکور برگزار شده است.

رتبه نخست صندوق مشترک رضوی
صندوق سرمایه‌گذاری مشترک رضوی که مدیریت آن بر عهده شرکت سرمایه‌گذاری رضوی است، موفق شد در سه ماهه سوم سال 1396 در میان صندوق‌های عضو کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری ایران، ضمن کسب رتبه نخست، بیشترین بازده برای صندوق مشترک رضوی را از طریق شناسایی شرکت‌های با ظرفیت سوددهی بالا، رصد بازارهای جهانی، بررسی اقتصاد کشور در سطح کلان، دریافت کند. صندوق سرمایه‌گذاری مشترک رضوی از نوع صندوق در سهام است که می‌بایست عمده دارایی‌های خود را به خرید سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس اختصاص دهد.

عرضه اولیه سهام نطرین
شرکت کارگزاری رضوی به عنوان مشاور عرضه و پذیرش شرکت عطرین نرخ قم، فرایند پذیرش این شرکت در بازار دوم فرابورس را فراهم کرده و در شهریور ماه 1397 نسبت به عرضه 15 درصد از سهام شرکت مذکور به ارزش کلی 430 میلیارد ریال اقدام کرده است؛ در واقع شرکت کارگزاری رضوی علاوه بر اینکه مدیر این عرضه بود، به عنوان متعهد خرید، تعهد خرید 33.34 درصد از سهام نطرین در روز عرضه اولیه را داده است. در این پروژه در حالی که بیش از 15 میلیون سهم نطرین برای عرضه در نظر گرفته شد، حجم تقاضاهای ثبت شده در سامانه معاملاتی از سوی خریداران حدود ۴۰ میلیون سهم بوده است.

ارائه خدمات معاملات آتی سبد سهام
با راه‌اندازی معاملات آتی سبد سهام از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت کارگزاری رضوی به فاصله بسیار کوتاهی امکان معامله آنلاین این اوراق را برای مشتریان فراهم ساخت و این مهم در سال 1397 با عنوان ارائه خدمات معاملات آتی سبد سهام توسط این شرکت محقق شده است.

گزارشگر: هدی زاهدی
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود