گزارشی حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه بین المللی دستاوردهای پژوهش و فناوری؛

دستاوردهای پژوهشی آستان قدس رضوی در ویترین غرفه 13

۱۳۹۴/۰۹/۱۶ - ۱۹:۱۰
هوای سرد و خشک خبر از نزدیک شدن زمستان می داد. سرمای هوا در فضای باز نمایشگاه بین المللی مشهد دو چندان می شد. وارد سالن فردوسی که شدم گرمای مطبوعی، فضا را پر کرد. قابل تصور نبود در این هوای سرد و وقت ظهر این تعداد افراد در نمایشگاه جمع شده باشند.
 از آنجا که نمایشگاه مختص پژوهش و فناوری بود، حضور افراد دانشگاهی از جمله اساتید و دانشجویان در سالن فردوسی خودنمایی می کرد. هرکس در غرفه تخصصی خود مشغول بود و هر مؤسسه و دانشگاهی دستاوردها، پژوهش ها و اختراعاتش را در معرض نمایش عموم گذاشته بود؛ از غرفه های جهاد دانشگاهی، آموزش و پرورش، کشاورزی و مامایی و پرستاری تا غرفه های آستان قدس رضوی.

13 مؤسسه اقتصادی و فرهنگی
برای به دست آوردن اطلاعاتی کلی از نمایشگاه، صحبت هایم را با آقای صلواتی از اداره روابط عمومی آستان قدس رضوی شروع کردم. طبق گفته هایش برای حضور در این نمایشگاه، با تمام مؤسسات اقتصادی و فرهنگی تحت نظر آستان قدس رضوی و فعال در مباحث پژوهشی رایزنی انجام شده تا در نهایت 13 مؤسسه به نمایشگاه راه یابند.
اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی که مدیریت این مؤسسات را در ایام نمایشگاه به عهده دارد، فضایی در حدود 500 متر، برای برپایی غرفه های مؤسسات در کنار هم در نظر گرفته است.
مؤسسات اقتصادی آستان قدس رضوی حاضر در نمایشگاه شامل بیمارستان رضوی، داروسازی ثامن، نان قدس رضوی و شرکت فرآورده های غذایی رضوی هستند و مؤسسات فرهنگی آستان قدس رضوی در نمایشگاه، مؤسسه خدمات مشاوره ای جوانان و پژوهش های اجتماعی آستان قدس رضوی، انتشارات به نشر، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی، چاپ و انتشارات، سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، بنیاد فرهنگی رضوی، دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی هستند. این نمایشگاه جمعه شب با حضور استاندار با رونمایی از ماشین کنترل از راه دور دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) افتتاح شد و از 13 تا 16 آذر از ساعت 10 تا 18 دایر است.

جدیدترین دستاوردهای پزشکی
ایزانلو؛ مسئول غرفه بیمارستان فوق تخصصی رضوی در توضیح خدمات ارائه شده بیمارستان در این نمایشگاه می گوید: «در این غرفه پم فلت های آموزشی درباره بیماری های مختلف، اقدامات درمانی، عکسبرداری و اطلاعات عمومی و کتاب های آموزشی از جمله راهنمای بیماران قلبی، مراقبت از نوزاد، سرگیجه و ناباروری ارائه می شود. همچنین ژورنال بیمارستان که مقالات پژوهشی یک ساله است در آن به چاپ می رسد، طرح های تحقیقاتی و بروشورهای اختراعات بیمارستانی از جمله قطره بی حسی که کار تزریق در عمل چشم را انجام می دهد، پمپ سرنگ، کمربند بعد از آنژیوگرافی که جایگزین کیسه شن شده و... در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد.

بزرگترین مؤسسه داروسازی شرق
مهندس آل هاشمی؛ مسئول غرفه هلدینگ دارویی ثامن با اعلام اینکه این مؤسسه بزرگترین مؤسسه داروسازی در شرق کشور است، انواع فرآورده های تزریقی تولید شده، محصولات دیالیز صفاقی، آنتی بیوتیک تزریقی و محصولات بیوتکنولوژی ارائه شده را در این بخش برای بازدید عموم معرفی کرد.

غرفه ای با محصولات مغذی
دشتی؛ مسئول غرفه نان قدس رضوی علاوه بر توضیح تحقیقات ارائه شده در این غرفه جدیدترین محصولات را نیز معرفی کرد. مانند کیک برونی با کربنات سدیم کاهش یافته که از نظر بافت و جنس و بازار پسندی طراز اول است. کیک صبحانه شکلاتی، نان لایه ای استرا، اشترودل مغذی و خوش خوراک که با 24 لایه خمیر پروسه تخمیر را گذرانده است. انواع اشترودل پیتزا، بندری،گوشت و قارچ، جوجه کباب و اشترودل مدارس (بدون سوسیس و کالباس و شامل گوشت و قارچ و ذرت و سبزیجات با پایه اسفناج) و پیراشکی گوشت که نوعی غذای عمل گراست.

طبیعی بدون نگهدارنده
آقای علی پور محصولات غرفه فرآورده های غذایی رضوی را به این قرار نام برد: «انواع کمپوت، کنسرو،آب میوه، ترشی، مربا، عرقیجات و گلاب، رب،کنستانتره، سس مایونز و سس کچاپ.» همچنین آب جدیدترین محصول غرفه است و امسال در ماه مبارک رمضان بر سر سفره های افطار حرم مورد استفاده قرار گرفته و نیز در ایام سوگواری امام حسین(ع) به کربلا فرستاده شد. این شرکت، تصمیم دارد در آینده ای نزدیک سس مایونز و سس کچاپ را با طعم های جدید و متنوع، بدون مواد نگهدارنده شیمیایی وارد بازار مصرف کند.

مؤلفه های اعتقادی جوانان
نمائی قاسمی؛ مسئول غرفه مؤسسه خدمات مشاوره ای جوانان و پژوهش های اجتماعی آستان قدس رضوی درباره این غرفه می گوید: «در سال های گذشته طرح زیر سایه خورشید توسط کاروان فرهنگی- تبلیغی رضوی در ایران و برخی کشورها به اجرا درآمد. امسال نیز در هفته پژوهش طرحی دیگر با عنوان رصد مؤلفه های اعتقادی جوانان با 9 ریز موضوع خاص مورد واکاوی قرار خواهد گرفت. پژوهشگران جوان با دید کمی و کیفی به بررسی و پژوهش این طرح خواهند پرداخت و در نهایت با به دست آوردن وضع موجود و مقایسه آن با وضع مطلوب برای بهبود وضع موجود برنامه ای طرح ریزی می نمایند.»

غرفه ای با کتاب های متنوع
در غرفه به نشر کتاب ها و پژوهش ها با موضوعات مختلف، برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده بود. حیدری؛ مسئول غرفه محصولات به نشر را به این ترتیب نام برد:کتاب مجموعه مسابقات رباتیک در 4 جلد درباره جهان رباط ها، ساخت رباط و...،کتاب های ادعیه، کودک، کتاب تولید و فرآوری گیاهان دارویی در 5 جلد و پژوهش های قرآنی در 8 جلد.

2 طرح جدید
در غرفه معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آقای «زرد موی» از فعالیت های سال های گذشته و 2 طرح جدید نام برد. این طرح ها شامل نظام موضوعات مرتبط با امام رضا(ع) بر مبنای موضوعات قابل استخراج از کتاب شریف عیون اخبار الرضا(ع) و طرح پژوهشی بررسی ویژگی های زیارتی، فرهنگی و اجتماعی زائران حرم مطهر رضوی است.

دستان توانگر ایرانی
قطعات مورد نیاز واحد تولیدی مؤسسه قرآنی و واحد تعمیرات که قبلاً از کشور آلمان وارد می شد، اخیراً در مؤسسه چاپ و انتشارات با دستان توانگر ایرانی به تولید رسیده است. در غرفه چاپ و انتشارات جزوه های آموزشی مؤسسه، تفاهم نامه بین چاپ و انتشارات و دانشگاه فردوسی موجود است. همچنین یک جلد قرآن به خط ابراهیم سلطان که توسط مؤسسه چاپ و صحافی شده و قرآن بایسنغر میرزا که در دست چاپ است، در معرض دید عموم گذاشته شده است. از جمله اقدامات این مؤسسه مشارکت در پروژه های تحقیقاتی پژوهشی به منظور طراحی نرم افزار شبیه سازی عملیات مدیریت چاپ، پروژه تحقیق پژوهش نیازسنجی آموزش صنعت چاپ مبتنی بر تحقیقات کتابخانه ای و محیطی در داخل و خارج از کشور و همکاری در طراحی و تدوین دوره های آموزشی مدیران صنعت چاپ می باشد.

غنی ترین کتابخانه
آقای مخبردر غرفه سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی می گوید: «سازمان کتابخانه ها در سه زمینه کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد فعالیت می نماید. در این سازمان بزرگترین مجتمع کتابخانه غیردولتی که شامل 50 کتابخانه در داخل کشور و یکی در هند ،10 کتابخانه تخصصی قرآن و حدیث، اهل بیت، اقتصاد، امام رضا(ع) و... اولین کتابخانه دیجیتال، غنی ترین مرکز اسناد و مطبوعات در شرق کشور، مرکز مجرودات از اولین روزنامه تا کنون، غنی ترین مرکز موزه ای کشور(شامل قرآن، هدایای رهبری، مردم شناسی، فرش) وجود دارد. 16 اثر آماده چاپ پژوهشی، 8 اثر انتشار یافته، 18 طرح پژوهشی در دست اجرا، 15 پایان نامه علمی و 5 جلد چاپ عکسی در غرفه این سازمان به چشم می خورد.

حمایت از اختراعات
بنیاد فرهنگی رضوی با همکاری پژوهش سرای دانش آموزی امام رضا(ع) به حمایت مالی تمامی اختراعات دانش آموزان در جشنواره های خوارزمی و سایر جشنواره ها می پردازد. این حمایت مالی تنها مختص به دانش آموزانی که در مدارس امام رضا(ع) تحصیل می کنند نیست و سایر دانش آموزان مخترع نیز می توانند جهت حمایت مالی به این پژوهش سرا و بنیاد فرهنگی مراجعه نمایند. از جمله اختراعاتی که در این غرفه ارائه شده دستگاه تارکش با دقت عمل و سرعت بالا، کولر آبی - گازی، زعفران خشک کن، قمقمه تصفیه آب، دلقک تعادل و... می باشد.

سه خودروی دست ساز
خانم پنجه باشی؛ دبیر انجمن معماری اسلامی گفت: «دستاوردهای پژوهشی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) از سال گذشته تا کنون با همکاری انجمن علمی در این غرفه به نمایش گذاشته شده است.»
گروه هنر و معماری اسلامی که چیدمان و زیبایی غرفه های آستان قدس رضوی را به عهده داشته است در غرفه اش، اختراعات گروه برق، الکترونیک و کامپیوتر بیشتر از بقیه خودنمایی می کند.
آقای میرداوود؛ معاون انجمن معماری اسلامی یکی از دست اندرکاران ساخت و اختراع ماشین ها در معرفی دستاوردهاست، او می گوید: «این اختراعات شامل خودرو پیست و کارتینگ سرعتی با موتور 250 سی سی، 5 دنده، با شتاب بالا و دست ساز، خودرو آفرود شاسی بلند، با موتور 250 سی سی گاردون، مناسب برای عبور از مناطق ناهموار و پستی و بلندی ها و خودروی کنترل از راه دور، دارای دوموتور بنزینی و الکتریکی، دوربین دید در شب و کنترل از راه دور که در زمینه نظامی مورد استفاده قرار می گیرد، است.»

دانشگاهی با 90 عنوان کتاب
آقای اسماعیلی؛ مسئول غرفه دانشگاه علوم اسلامی رضوی، محتوای این غرفه را چنین معرفی می کند: «پایانه نامه های مقطع دکترا و کارشناسی ارشد و جدیدترین منشورات دانشگاه و مجلات علمی پژوهشی دانشگاه علوم اسلامی رضوی و 4 عنوان کتاب آموزه های فلسفه اسلامی، آموزه های فقه مدنی، آموزه های قرآنی و آموزه های حقوق کیفری که دارای رتبه علمی- پژوهشی است و مجله پژوهش های اجتماعی اسلامی دارای رتبه علمی - ترویجی و 90 عنوان کتاب چاپ شده در این دانشگاه که برخی کتب در ارزیابی استانی و حتی کشوری حائز مقام شده اند. همچنین آشنایی با دانشگاه توسط بروشور و سی دی مستند به علاقه مندان ارائه شده است.»

غرفه‌ای از آثار برگزیده
سیدرضا سیادت گفت: «در غرفه بنیاد پژوهش های اسلامی، پژوهش های تحقیقاتی- اسلامی 24 گروه از جمله گروه قرآن، فقه و... 13 نفر از دانشجویان حوزه و دانشگاه، دائرة المعارف آستان قدس رضوی ، 30 جلد المعجم قرآنی و نصوص فی علوم القرآن که 10 جلد چاپ شده و 10 جلد باقی در سال 94 به چاپ خواهد رسید، در معرض دید علاقه مندان گذاشته شده است.»

نگین فیروزه انگشتری
با اینکه گفت وگوها در زمان نامناسبی اتفاق افتاد همه با روی خوش پاسخگوی سئوالات بودند و بعد از اتمام مصاحبه با محصولات غذایی و فرهنگی پذیرایی کردند. 13 غرفه آستان قدس رضوی با نوارهای فیروزه ای به نام امام رئوف مزین شده بودند و همچون نگین فیروزه انگشتری در میان غرفه ها خودنمایی می کردند. در انتها به سالن های انوری، بهار و عطار رفتم که به گردهمایی ها و همایش های دانشجویان اختصاص داده شده بود. وقت رفتن از نمایشگاه دستاوردهای پ‍ژوهشی بود. با نزدیک شدن به درِ خروجی سوز سرمای زمستان را دوباره حس کردم.
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود