۱۳۹۷-۱۲-۱۳

شرکت یاراطب ثامن؛ نگاهی نو در مدیریت زنجیره تأمین

صحبت از دیالیز صفاقی که می‌شود، پای شرکت یاراطب ثامن به میان می‌آید. شرکتی که با وجود این که حدود 8 سال از تأسیس آن می‌گذرد، طی این سال‌ها توانست روند رو به رشدی را تجربه کند.

این شرکت در سال 1390 با هدف پخش و توزیع اقلام سلامت‌محور به ویژه دارو در سراسر کشور و همچنین حفظ حقوق موقوفه و رشد آن از طریق کسب سود مطابق با ضوابط سازمان غذا و دارو و حفظ شأن آستان قدس رضوی تأسیس شد و پس از آن، با اتکا بر نیروهای انسانی متعهد، توانمند و با سابقه در صنعت پخش دارو، کارنامه قابل قبولی را طی این سال‌ها به ویژه 2 سال اخیر بر جا گذاشت. در این گزارش به اقدامات این شرکت در راستای تأمین امنیت غذا و درمان کشور پرداخته شده است.

توزیع سراسری دیالیز صفاقی
شرکت یاراطب ثامن، پکیج دیالیز صفاقی را در قالب خدمتی انحصاری در محل در منزل بیماران حتی در دور افتاده‌ترین مناطق کشور در سراسر کشور توزیع می‌کند. تعداد این بیماران بالغ بر هزار و 700 نفر است که باید به این بیماران سالانه به تعداد بیش از دو میلیون کیسه دارو و بالغ بر 20 هزار بسته کیت‌های مربوطه تحویل شود.

دریافت جایزه ملی تعالی و پیشرفت
این شرکت با توجه به تعهدی که در مسیر تعالی سازمانی و بهبود مستمر دارد، سال 1397 با حضور در فرایند جایزه ملی تعالی و پیشرفت، موفق به دریافت این جایزه در سطح تقدیر شد.

دریافت جایزه ملی کیفیت غذا و داروی
شرکت یاراطب ثامن پس از بهبود وضعیت و بازمهندسی فرآیندها و فعالیت‌های خود در سال 1396، به منظور خود‌ارزیابی و محک‌زنی شرکت با استفاده از چارچوبی ملی و استاندارد، نسبت به ورود در فرایند اخذ جایزه ملی غذا، دارو و بهداشت اقدام کرد و موفق به کسب جایزه ملی کیفیت غذا و داروی وزارت بهداشت در سطح اهتمام شد.

تبدیل به شرکتی سودده
تغییر وضعیت شرکت یارا طب از بنگاهی زیان‌ده به شرکتی سودده، یکی از اخبار خوشی بود که در اواخر سال 1396 محقق شد. این شرکت با تغییرات رویکردی و استراتژیک حاصل از تغییر مدیران در سال گذشته، توانست پس از سال‌های 1394 و 1395 که جزء بخش‌های زیان‌ده به شمار می‌رفت، در 1396 با خروج از ماده 141 قانون تجارت(ورشکستگی)، به سود‌دهی برسد. اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تقویت بیش از پیش بخش بازرگانی، به کارگیری کارکنان متخصص، مدیریت جهادی، تأمین داروهای راهبردی و توزیع مناسب، افزایش پوشش استاندارد برای تمامی محصولات داخلی، بازبینی و اصلاح استانداردها و رویه‌های مرتبط با پخش دارویی، بهینه‌سازی مسیریابی مشتریان و... از جمله اقداماتی به شمار می‌رود که نقش موثری در تبدیل این شرکت به واحدی سود‌ده داشته است.

کیفی سازی منابع انسانی
از ابتدای سال 1396 نیروی انسانی این شرکت از نظر کمی و کیفی متحول شد و کارکنان توانمند و با سابقه در صنعت دارو، جایگزین نیروهای بدون تجربه و غیر مرتبط سابق شدند. این اقدام یاراطب باعث شده تا فروش ماهانه شرکت افزایش یابد؛ به گونه‌ای که علی‌رغم کاهش نیروها، از طریق افزایش کیفی توانمندی کارکنان و در دستور کار قرار دادن رویکرد تخصص‌گرایی، فروش شرکت بیش از 40 درصد افزاش یافته و یاراطب ثامن از یک بنگاه اقتصادی ضررده به شرکتی سودده تبدیل شده است.

تأمین داروهای اورژانسی زلزله‌زدگان
شرکت یاراطب ثامن در زمان وقوع زلزله سرپل ذهاب استان کرمانشاه که در سال 1396 رخ داد، حضور فعالی در رساندن داروهای مورد نیاز به مناطق زلزله‌زده داشته است. در این راستا، شرکت در زمان وقوع زلزله سرپل ذهاب تمامی داروهای اورژانسی و مورد نیاز را از انبارهای خود در سراسر کشور جمع‌آوری و در سریع‌ترین زمان ممکن به منطقه ارسال کرده است.

رتبه نخست ارتقا در شرکت‌های پخش
اخذ رتبه اول در بین شرکت‌های پخش سراسری کشور در بخش ارتقای فنی از سوی سازمان غذا و دارو، یکی از موفقیت‌های دلچسب شرکت یاراطب ثامن در سال 1396 به شمار می‌رود. هر ساله شرکت‌های فعال در حوزه سلامت از سوی سازمان غذا و دارو مورد بازرسی و کنترل فنی قرار می‌گیرند تا شرکت‌ها در راستای رفع معایب و بهبود وضعیت فنی و کیفی خود در قالب الزامات آن سازمان، اقدامات لازم را انجام دهند. در این راستا شرکت یاراطب ثامن سال گذشته با انجام الزامات و اقدامات مربوطه به نحو مطلوب، توانست رتبه نخست را در بین شرکت‌های پخش دارویی سراسر کشور از سازمان غذا و دارو دریافت کند.

شفاف‌سازی مالی
شرکت یاراطب ثامن در راستای لزوم شفاف‌سازی مالی، از ابتدای سال 1396 با هدف استقرار نظام و رویه‌های مالی با شفافیت صد درصدی، نسبت به تبدیل واحد حسابرسی داخلی از حالت منفعل و صرفا گزارش گیری به واحد حسابرسی و کنترل داخلی فعال اقدام کرد، به گونه‌ای که در حال حاضر تمامی جریان‌های مالی شرکت از طریق این واحد پایش می‌شود. به این ترتیب، با راه‌اندازی واحد حسابرسی داخلی و باز‌مهندسی فرایند‌های مالی شرکت، تمامی جریان‌های مالی، مستند، شفاف و قابل توضیح شده است. در گذشته واحد حسابرسی داخلی پس از انجام امور مالی، در جریان کار قرار می‌گرفته است که در صورت رخداد مشکل، این واحد تنها به گزارش کار و اشتباه در تخلف می‌پرداخته است، ولی در حال حاضر تمامی موارد قبل از انجام کار توسط واحد حسابرسی داخلی کنترل می‌شود و این روش تأثیر به سزایی در شفاف‌سازی روند مالی شرکت یاراطب ثامن داشته است.

رتبه 5 ارزشیابی سازمان غذا و دارو
سازمان غذا و دارو، بر اساس چک لیست‌های خود و مبتنی بر استانداردهای جهانی حوزه سلامت، شرکت‌های پخش دارویی سراسر کشور را ارزیابی می‌کند. در این راستا شرکت یاراطب ثامن توانست با انجام اقدامات لازم و بهبود وضعیت خود، در پایان سال 1396 رتبه پنجم را در ارزشیابی بین شرکت‌های پخش داروی سراسر کشور دریافت کند که این موضوع پیشرفت قابل توجهی در سازمان غذا و دارو محسوب می‌شود.

وصول مطالبات
این شرکت از طریق ایجاد ساز و کار منظم مالی و نیز فعال کردن ظرفیت حقوقی یاراطب، توانسته است تمامی مطالبات سنواتی معوق خود را از سال1392 تا 1396 وصول کرده و از طریق پیگیری‌های حقوقی، نزدیک به 60 میلیارد ریال حقوق تضییع شده موقوفه را استیفاء کند.

گزارشگر: هدی زاهدی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

امروز دشمن شناسی یک ضرورت برای جامعه جهانی اسلامی
تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اهمیت اعلام هفته وحدت، آن را از ابتکارات حضرت امام(ره) برای جلوگیری از سوء استفاده…

پخش زنده حرم مطهر