حجت الاسلام والمسلمین راشد یزدی:

سوءظن، ستون های استوار زندگی را متزلزل می سازد

۱۳۹۵/۱۰/۰۲ - ۱۸:۲۸
خطیب حرم مطهر رضوی گفت: سوءظن، چون طوفان تکان دهنده، ستون های استوار یک زندگی را متزلزل می سازد.
به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین محمدکاظم راشد یزدی، در ویژه برنامه های مذهبی-فرهنگی حرم مطهر رضوی که بعد از نماز مغرب و عشا در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به آیه «وَ لا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً أَ یُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخیهِ مَیْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحیمٌ» اظهار کرد: خداوند متعال در این آیه روحیه تجسس در زندگی دیگران را مایه کشیده شدن به غیبت و آسیب زدن به دیگران می‌داند، زیرا غیبت کننده به برادر مؤمن خود آسیبى مى‏زند که او از آن غافل است.
وی ادامه داد: انسانی که می خواهد در جامعه با مردم زندگی کند باید آداب معاشرت با آن­ها را بداند، زیرا بی مبالاتی در آداب معاشرت با سایر بستگان باعث سستی پیوندهای خویشاوندی و زمینه ساز قطع این گونه روابط می شود. این، در حالی است که اسلام عزیز، آحاد امت اسلامی را به الفت و محبت و تقویت روابط دوستانه دعوت کرده و به ویژه درباره روابط خویشاوندی، تأکید بیشتری فرموده است.
این استاد حوزه غیبت کردن را منافی آداب اجتماعی برشمرد و گفت: انسان همان طور که دوست دارد پشت سرش خوب بگویند، باید پشت سر دیگران نیکو صحبت کند، همچنین انسان هایی که به صفت غیبت اعتیاد پیدا می کنند جرم سنگینی نزد خداوند دارند.
وی با اشاره به اینکه ریختن آبروی مسلمان گناه بسیار بزرگ و نابخشودنی محسوب می شود، اظهار کرد: آبروی مؤمن به مثابه تمام سرمایه و اعتباری است که در طول زندگی با سختی آن را به دست آورده است اما گاهی این مهم با جهالت و یا غرض ورزی عده ای در یک لحظه از دست  می رود، لذا توجه به آموزه های دینی و عواملی که باعث ریختن آبروی مؤمن می شود بسیار ضروری است.
وی در ادامه سخنانش به آثار سو ظن اشاره و عنوان کرد: شرط داشتن یک زندگی موفق، مصونیت در برابر گمان های بد است. سوءظن، چون طوفان تکان دهنده، ستون های استوار یک زندگی را متزلزل می سازد. این صفت رذیله گاه تا جایی پیش می رود که امنیت افراد خانواده را در افکار یکدیگر از بین می برد.
 
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود