آیت الله علم الهدی:

مبارزه با استبداد و زورگویی مهمترین هدف قیام عاشورا بود

۱۳۹۵/۰۷/۱۸ - ۲۰:۳۲
آیت الله علم الهدی گفت: مبارزه با استبداد و زورگویی نظام حاکم بر جامعه مسلمین، مهمترین هدف امام حسین(ع) از قیام عاشورا بود.
به گزارش آستان نیوز، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، در ویژه برنامه هفتین روز دهه اول محرم که ساعتی قبل از اقامه نماز ظهر و عصر در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، به تبیین هدف حضرت اباعبدالله الحسین(ع) از قیام عاشورا پرداخت و گفت: حضرت سید الشهدا(ع) در زمانی دست به قیام عاشورا زدند که هر گونه مخالفتی عیله حکومت به ظاهر اسلامی یزید، به شدت سرکوب می‌شد و مردم اطاعت از زورگویی‌های حکومت را بر خود فرض می‌دانستند.
وی تصریح کرد: ریشه این زورگویی نظام حاکم در جامعه اسلامی به دوران جاهلیت و توحش جامعه انسانی در زمان قرون وسطی بر می‌گشت چرا که در آن زمان مردم به صورت قبیله‌ای زندگی می‌کردند و برای تامین امنیت خود مجبور بودند به صاحبان ثروت و قدرت تکیه کنند.
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی افزود: بنابراین در آن زمان قدرت و ثروت مهمترین ملاک حق بود و کسی که در این نظام اجتماعی دارای این دو مولفه بود، این حق را برای خود قائل بود که بر مردم فرمانروایی و حکمرانی کند و مردم مستضعف هم مجبور بودند از او تبعیت کنند.
وی ابراز کرد: از همینجا بود که ملاک حکومت بر جوامع انسانی قدرت و ثروت شد و ثروتمندان با زورگویی و قلدری از امکانات اجتماعی برای رفع تمایلات نفسانی خود استفاده می‌کردند و انسان‌های ضعیف را تحت سلطه خود در می‌آوردند.
آیت الله علم الهدی افزود: در این نوع حکومت‌ها مردم مستضعف قدرت مبارزه با زورگویان را نداشتند و این روش تا جایی در جوامع انسانی پیش رفت که کم‌کم مبارزه با قدرتمندان به صورت یک امر نامتناسب و غیرعقلانی مطرح شد و کسانی که دست به این اقدام می‌زدند محکوم به نابودی می‌شدند.
وی با اشاره به اینکه روند مبارزه با زورگویی در دوره تمامی انبیاء و اولیاء الهی وجود داشته است، اظهار کرد: انبیاء الهی همواره در حال مبارزه با صاحبان قدرت و ثروت بودند و هرچند در این راه گاهی امدادهای غیبی به کمکشان می‌آمد ولی گاهی هم در برابر این افراد شکست می‌خوردند.
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ابراز کرد: در طول تاریخ مردم به این وضع عادت کرده بودند که در مقابل زورگویان سکوت کنند و از خواسته‌های خود به نفع آنها تنازل کنند.
وی با بیان اینکه قیام حضرت سیدالشهدا(ع) نیز یک جریان مبارزاتی علیه زورگویان بود، اظهار کرد: اگر حضرت سیدالشهدا(ع) با حکومت یزید مبارزه نمی‌کردند، کرنش کردن و تسلیم شدن در برابر ظلم و زورگویی که در جامعه مسلمین حاکم شده بود به صورت یک فرهنگ در می‌آمد و بعد از آن کسی جرات قد علم کردن در برابر زورگویی نداشت.
عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: حسین بن علی(ع) برای اصلاح این آسیب‌ها در جامعه مسلمین دست به قیام زدند و خود ایشان در وصیت نامه‌ای که نوشتند، اصلاح امت جدشان رسول الله(ص) را مهمترین هدف قیام خود اعلام کردند.
وی ادامه داد: انحرافی که آن زمان در جامعه مسلمین وجود داشت و نیاز به اصلاح داشت حاکمیت نظام قدرت و ثروت بود که با تکیه بر این دو مولفه به مردم ظلم و ستم می‌کردند.
وی ادامه داد: اگر این روند ظلم که در زمان معاویه و بعد از او در زمان پسرش یزید وجود داشت ادامه پیدا می‌کرد، قطعا اسلام نابود می‌شد و مردم فکر می‌کردند همیشه باید در برابر زورگویان تسلیم شوند.
امام جمعه مشهد اظهار کرد: حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در عرصه مقابله با یزید این واقعیت را ثابت کردند که در راه مبارزه با ظلم و ستم تا فدا کردن همه هستی خود باید پیش رفت. وی با بیان اینکه برخی از افراد در راه حق و مبارزه با ظلم و ستم حد و حدودی برای خود قائل هستند اظهار کرد: برخی مبارزه با زورگویان را تا جایی ادامه می دهند که امنیت آنها به مخاطره نیفتد و برخی هم تا پای به مخاطره افتادن امنیت و آبرو و حتی فدا کردن جان خود هم پیش می‌روند ولی همین که پای خانواده و بچه‌های آنها به میان می‌آید دست از مبارزه بر می‌دارند.
خطیب حرم مطهر رضوی در پایان یادآور شد: حسین بن علی(ع) در مبارزه با ستم و زورگویی همه مرزها را در هم شکست و در این راه حتی کودک شش ماه خود را هم فدا کرد و از این کودک شش ماه به عنوان ابزار مبارزه با دشمن استفاده کردند.
گفتنی است قرائت زیارت امین الله، نوحه سرایی و ذکر مصیبت برای حضرت سیدالشهدا(ع) از دیگر برنامه‌های این مراسم با شکوه و معنوی بود.
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود