تولیت آستان قدس رضوی:

حوزه‌های علمیه، پرچم‌داران صیانت از انقلاب و ارزش‌های اسلامی هستند

۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۵:۰۹
تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با طلاب، روحانیون و علمای حوزه علمیه سبزوار گفت: حوزه‌های علمیه، پاسداران و پرچم‌داران صیانت از انقلاب و ارزش‌های اسلامی هستند.
به گزارش آستان نیوز، عضو مجلس خبرگان رهبری در این دیدار با اشاره به روایت «العلم نور یقذفه الله فی قلب من یشاء» از امام صادق(علیه‌السلام)، خاطرنشان کرد: علم نوری است که خداوند به هرکس بخواهد می‌دهد، حقیقت علم در عبودیت نهفته است و این یعنی هرکس بندگی و عبودیت بیشتری نسبت به خداوند متعال داشته باشد، عالم‌تر است.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان تمام هستی را تحت مالکیت و اراده ذات اقدس الهی خواند و با بیان اینکه معنای حقیقی علم، دانش نسبت به عقاید و باورهای حقه، اخلاق فاضله و کریمه و آشنایی با واجبات و محرمات دین است، ابراز کرد: فراگیری علم در طلاب باید منجر به ارتقای معرفت و عبودیت آن­ها شود، فقه بهترین و برترین ذکر است، اگر بدانیم از زبان چه بزرگانی جاری شده است.
وی مهم‌ترین تفاوت فقه امروز و گذشته را مسئله «حکومت­داری» معرفی و ابراز کرد: تفاوت فقه امروز با دوران صاحب جواهر؛ مرحوم فقیه سبزواری، شیخ انصاری و سایر بزرگان آن است که امروز فقه حکومت می‌کند و در برابر همه سخنان متفاوت در جهان، مدعی است که می‌تواند تمام شئون زندگی اجتماعی انسان معاصر را رقم بزند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه فقیه واقعی کسی نیست که تنها مباحث فقه و اصول را در حافظه خود نگاه دارد، اضافه کرد: فقیه واقعی کسی است که فقه در سرشت، اعمال، کردار و تمامی شئون زندگی او جریان داشته باشد.
وی با اشاره به آثار فاخر علما در دوره‌های گوناگون تاریخ اسلام، تصریح کرد: در هیچ کدام از این دوره‌ها همچون امروز فقه بر جامعه حکومت نمی‌کرده است.
عضو شورای عالی حوزه‌ علمیه خراسان پاسخگویی به مسائل مستحدثه را یکی از موارد مورد انتظار از حوزه‌های علمیه دانست و خاطرنشان کرد: این مسائل تنها به حوزه امور فقهی و احکام خلاصه نمی‌شود، بلکه برای تمدن­سازی اسلامی باید به مسائل مستحدثه در حوزه‌های مختلف علوم، معنویت، اقتصاد، قضایی و زندگی اجتماعی مردم پاسخ داد.
وی فقه اکبر را علم به عقاید و باورهای دینی، فقه اوسط را علم به اخلاق فاضله و کریمه و فقه اصغر را علم به احکام واجب و محرمات دین معرفی و عنوان کرد: اگر فقه به معنای آنچه در اسلام وجود دارد، در جلوه‌های فکری، اخلاقی، عملی و اجرایی فردی متجلی شد، آن گاه فرد مثل امام خمینی(ره) فقیه هدایتگر و جامع الشرایطی می­شود که همچون خورشید، روشنگر راه سعادت و رستگاری برای دیگران خواهد بود.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه حوزه‌های علمیه جایگاه­هایی معرفتی و دینی از مردم، با مردم و برای مردم هستند، گفت: همواره در طول تاریخ حوزه‌های علمیه دغدغه مردم را داشتند و علما ملجاء جامعه بودند و این موضوع از ویژگی‌های علما و حوزه‌های علمیه است.
وی با اشاره به نقش و تاثیرگذاری بی‌بدیل حوزه‌های علمیه در پیروزی انقلاب اسلامی، این مراکز را پرچم‌دار صیانت از انقلاب اسلامی معرفی و تصریح کرد: بی­تردید خاستگاه انقلاب اسلامی حوزه‌های علمیه بوده و امروز نیز همین مراکز معنوی هستند که باید پاسدار و حافظ انقلاب باشند. حوزه‌های علمیه در صیانت و دفاع از انقلاب اسلامی وظایف خطیری برعهده دارند که یکی از مهمترین آن‌ها کادرسازی برای کشور است.
عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش پایانی سخنان خود طلاب را به تلاش و استفاده از شرایط مطلوب موجود برای پژوهش و تبین احکام اسلامی توصیه و اظهار کرد: به لطف خداوند و به برکت انقلاب اسلامی، امروز زمینه برای فعالیت گسترده حوزه‌های علمیه فراهم شده است و شرایط برای تحقیق و پژوهش بیش از هر زمانی محیاست که شایسته است طلاب از این شرایط به شکل مطلوب بهره ببرند.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: به برکت انقلاب اسلامی شرایط مساعدی برای علم­افزایی و بصیرت­آفرینی ایجاد شده است که جا دارد طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه از این ظرفیت حداکثر استفاده را برای اشاعه، تبیین و تعمیق معارف الهی و کادرسازی برای انقلاب اسلامی داشته باشند.
 
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود