حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان:
اساس و فلسفه بعثت نبوی(ص) امتحان و آزمایش مردم است
۱۳۹۶/۰۲/۰۵ - ۱۹:۵۹
خطیب حرم مطهر رضوی گفت: اساس و فلسفه بعثت نبوی(ص) امتحان و آزمایش مردم است تا از طریق این مهم به رشد برسند.
به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در ویژه برنامه عید مبعث که بعد از نماز ظهر و عصر در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد، با موضوع نظام ولایی به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی با اشاره به اینکه به طور کلی محققان در زمینه رشد علمی یا تولید مقاله‌های علمی در کنار انتخاب آزادانه موضوع، باید از استاد راهنما و تجربه علمی دیگران استفاده کنند، اظهار کرد: هدایت جامعه بشری از سوی انبیاء(ص) نیز همین طور است، یعنی افزون بر هدایت مردم طوری عمل نمی‌کنند که برای مخلوقات «انتخاب» وجود نداشته باشد.
وی با اشاره به اینکه انبیاء الهی(ص) مشارکت مردمی را در جامعه مهم می‌دانستند، گفت: شاید در زمان انبیاء و ائمه هدی(ع) انتخابات وجود نداشته است، اما در تصمیمات اجتماعی مردم دخالت می‌کردند و نظر می‌دادند و حتی رای و نظر آن‌ها اجرایی هم می‌شد و اگر اشتباهی پیش می‌آمد، اهل بیت(ع) در زمان مناسبی آن را تبیین می‌کردند.
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه افزون بر ولی فقیه، مردم نیز باید برای پیشرفت کشور اقدام و از اشتباهات جلوگیری کنند، اظهار کرد: اساس و فلسفه بعثت نبوی(ص) امتحان و آزمایش مردم است تا از طریق این مهم به رشد برسند، در این بعثت، پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) نباید همه کارها را خودشان انجام دهند، بلکه مردم باید رشد کنند و در برابر اشتباهات ایستادگی و در صورت پدید آمدن خطا، آن را جبران نمایند.
وی گفت: رسول گرامی اسلام(ص) در اداره جامعه و پیشرفت اسلام، از رای و نظر مردم استفاده کردند، گاهی اوقات مردم اشتباه نظر می‌دادند و از نظر اشتباه خود کوتاه نمی‌آمدند، اما باز هم پیامبر(ص) اجازه می‌دادند مردم به نظرشان عمل کنند و فقط آن‌ها را نصیحت و راهنمایی می‌کردند. در راس یک جامعه دینی، پیامبر خدا اجازه می‌داد مردم اشتباه کنند و ضربه اشتباه خود را متحمل شوند.
حجت الاسلام پناهیان در ادامه به برخی از نمونه‌های تاریخی چون جریان ابوموسی اشعری، غزوه‌های پیامبر(ص) و جریان قبیله طائف اشاره و اظهار کرد: رسول گرامی اسلامی در زمان حیاتشان نمونه‌ای از اداره یک جامعه را به نمایش گذاشتند و در این فرآیند برخی را نصب و برخی دیگر را عزل می‌کردند و هدف کلی ایشان پیشرفت و رشد مردم بود.
وی با تاکید بر اینکه عالی‌ترین نمونه اداره یک جامعه، نظام ولایی است، اظهار کرد: همه مشکلات جامعه از طریق ولی فقیه حل نمی‌شود، بلکه مردم در سرنوشت و پیشرفت جامعه خود سهیم هستند و باید در برابر خطاها ایستادگی کنند.
حجت الاسلام پناهیان ادامه داد: رسول گرامی اسلام در زمان حیاتشان منافقان را می‌شناختند، اما باز هم بیان نمی‌کردند تا مردم خودشان بشناسند و راه‌شان را انتخاب کنند، حال اگر ایراد وارد شود که در این صورت مردم گمراه می‌شوند، در جواب می‌توان گفت که مردم هوشیاری و بصیرت خود را بالا ببرند.
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید