برگزیده سومین جایزه جهانی گوهرشاد:

با خدا معامله کردم

۱۳۹۷/۰۴/۲۷ - ۲۱:۰۷
از جمله مفاهیم ارزشمندی که به عنوان یکی از اصول مورد توجه همه شریعت‌ها و سنت‌ها به ویژه اسلام در طول تاریخ بوده و در آموزه‌های دین اسلام نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته احسان و نیکوکاری است.
آستان قدس رضوی نیز با تاسی به آموزه‌های دین مبین اسلام و سیره عملی حضرت ثامن‌ الحجج علی بن موسی‌الرضا(ع) و با هدف اشاعه فرهنگ احسان و نیکوکاری سومین سال متوالی جشنواره «جایزه جهانی گوهرشاد» را برگزار کرد و در این طرح از 8 بانوی نیکوکار داخل و خارج از کشور که اقدامات چشمگیری داشتند، تجلیل و تقدیر به عمل آورد.
نجمه کربلایی یکی از بانوان کارآفرین و خیری است که منتخب سومین دوره «جایزه جهانی گوهرشاد» شده است. او که پرستار شهید چمران و شهید فیاض‌بخش بوده است، در اکیپ‌های پارتیزانی نیز فعال بوده و در جهاد سازندگی و کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز فعالیت داشته و عضو اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا نیز بوده است.
کربلایی؛ مؤسس تیم ورزشی بانوان مسلمان کشورهای اسلامی مقیم آلمان است و به راه اندازی مراسم مذهبی، فرهنگی و سیاسی با نظارت نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا نیز مشغول است. گفت‌وگویی با وی صورت گرفته که در ادامه می‌خوانید.

لطفا در ابتدا خود را معرفی کنید.
نجمه کربلایی متولد سال ۱۳۴۳ در تهران و کارشناسی ارشد مترجمی آلمانی از دانشگاه ایران هستم.

چه فعالیت‌هایی انجام دادید که به عنوان بانوی برگزیده در این طرح انتخاب شدید؟
در بحث کارآفرینی و مشاوره خیریه کارهای ملی و بین‌المللی داشته‌ام. همکاری با استانداری استان کرمان درخصوص کمک رسانی به شهرستان زلزله زده بم و طرح اسکان موقت بم، راه‌اندازی کشت و صنعت در آفریقا، ساخت مسجد و مدرسه برای مسلمانان آفریقا، اشتغالزایی برای مردم آفریقا، عضویت در کانون دانش آموختگان مسلمان اروپا، عضویت در انجمن زنان پیرو اهل بیت، عضویت داوطلب آزاد هدایتی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، همکاری با امور زنان دانشگاهی آزاد اسلامی، همکاری با دفتر امور زنان سپاه و مدیر پروژه آموزشی اوقات فراغت دختران خانواده سپاه، مؤسس خانه محله «سرچشمه» و مدیریت اجرائی آن، مدیر خانه محله «ناصر خسرو»، مدیر خانه «فرهنگ بهار»، و.. برخی از فعالیت‌هایی است که تاکنون انجام داده‌ام.

به طرح کمک به زلزله‌زدگان بم اشاره کردید کمی در این مورد توضیح می‌دهید. چه فعالیت‌هایی را در آن شهرستان انجام داده‌اید؟
در زلزله‌ای که در شهرستان بم صورت گرفت خیلی از منازل و ساختمان‌ها تخریب شد و بسیاری از مردم بی‌خانمان شدند. در این شهرستان بالغ بر ۴۰ شهر ویران شد و بیش از ۴۰ هزار خانواده عزیزان خود را از دست دادند. مشاهده این وضعیت خیلی مرا متاثر کرد از این رو با تحقیق و مطالعه فراوان طرح «پکیج کانکس» را ارائه دادم که با چالش‌سنجی و برنامه‌ریزی توانستیم این طرح را به طور موفق اجرا کنیم. در روزهای نخست زلزله بم، مدرسه‌ای با همکاری یک انجمن خیریه آلمانی احداث و همچنین دو مجتمع آموزشی نیز در این شهر اهدا کردیم.
پس از این اقدامات شهردار یکی از شهرهای آفریقا از من دعوت کرد تا این طرح را نیز در آن کشور پیاده کنم. وقتی با فضای آنجا مواجه شدم و مظلومیت مسلمانان را مشاهده کردم و دیدم که آنان از نعمت زمین‌های حاصلخیز و با قابلیت کشت‌پذیری خوبی برخوردار هستند ایده اشتغالزایی و توسعه کشت و صنعت آنها را ارائه کردم و از این طریق برای جوانان آن منطقه ایجاد شغل کردم.

شما با ارائه این خدمات در کشورهای مسلمان چه اهدافی را دنبال می‌کنید؟
من در این زمینه با خدا معامله می‌کنم و سعی کردم در گمنامی به انجام امور بپردازم. جلب رضای خداوند و الگو گرفتن از سیره امام رضا«علیه السلام» و همچنین ارادتی که به حضرت ابوالفضل«علیه السلام» دارم تنها هدف من از خدمت‌رسانی به مسلمانان است. حضرت رضا(ع) در پنهانی بسیار احسان می‌کردند و صدقه می‌دادند ما نیز به تاسی از این امام بزرگوار باید این گونه امور خدا پسندانه را در جامعه تقویت کنیم، چرا که احسان و نیکوکاري باعث تعدیل ثروت در جامعه شده و نظام طبقاتی را از بین می‌برد، دوستی و صمیمیت را بین افراد جامعه ایجاد می‌کند و آمرزش گناهان انسان را سبب می‌شود و در نتیجه سعادت و عاقبت به خیري انسان‌هاي نیکوکار در دنیا و آخرت را تضمین می‌کند.

چه خاطره‌ای از حضور در کشورهای مختلف و ارتباطاتی که با مردم داشتید دارید. لذت بخش‌ترین آن کدام است؟
۸ مسجد و ۸ مدرسه به نام حضرت رضا(علیه السلام) در کشور کامرون اهدا کردیم. با احداث این مساجد برای اولین بار بود که مسلمانان می‌توانستند زیر یک سقف نماز بخوانند. یکی از خاطراتی که هیچ گاه از یاد نمی‌برم این است که مسلمانان کشور کامرون توانستند در ایام ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر برای نخستین بار، در مسجدی که برای آنان احداث کردیم مراسم احیا و عزاداری و شب زنده‌داری را برگزار کنند. این برای من بهترین و زیباترین خاطره است که هیچ‌گاه فراموش نخواهم کرد. همچنین در بازدید که رهبر معظم انقلاب از مناطق زلزله‌زده بم داشتند از طرح من بسیار رضایت داشتند و همین رضایت انگیزه من را مضاعف کرد.

حامی اصلی شما در تمام این امور چه کسی است؟
من تمام فعالیت‌هایم را با همکاری و حمایت‌های بی دریغ همسرم انجام دادم و قطعاً اگر حمایت ایشان نبود نمی‌توانستم به اینجا برسم. ایشان نویسنده و مولف هستند و بزرگترین حامی من در تمام مراحل زندگی‌ام بوده‌اند.

از آنجایی که شما در زمینه اشتغالزایی و کارآفرینی نیز فعالیت دارید چه راه حلی برای مبارزه با معضل بیکاری و ایجاد اشتغال برای جوانان پیشنهاد می‌کنید؟
متاسفانه حلقه بین کارآفرینی و اشتغال در کشور ما گم شده است. ما اگر بتوانیم این حلقه را پیدا کنیم بسیاری از مشکلات را حل خواهیم کرد. بعضا دیده شده که افراد ایده دارند اما به لحاظ مالی توانایی اجرا کردن آن ایده را ندارند و بالعکس فرد دیگری از نظر مالی تامین است، اما ایده انجام کار را ندارد. در واقع اگر دولت از این گونه افراد حمایت کند، زمینه اشتغال در کشور فراهم می‌آید. جوانان ما متاسفانه در این زمینه حمایت نمی‌شوند.
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود