گفت‌وگوی آستان نیوز با کاراته‌کا مشهدی که قهرمان مسابقات جهانی ژاپن شد؛

موفقیتم به برکت همجواری با امام رضا(ع) است

۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۲۱:۲۸
در سنین کودکی غبار یتیمی بر پیکره کاراته‌کا مشهدی سایه می‌اندازد. اما این کمبود در زندگی، از او قهرمانی می‌سازد که عوامل آن را باید در سال‌های هشت سال دفاع مقدس جستجو کرد.
پدری که به خاطر شیمیایی شدن به درجه شهادت نائل می‌آید و مردانگی و پهلوانی را از خود به ارث می‌گذارد. پسرک کوچک او حالا جوانی 25 ساله شده که با کسب مقام‌های متعدد نام پدر را زنده نگه داشته است.
نامش علی اورعی است، قهرمان جهانی در ژاپن که پس از رویارویی با رقیبانش، مدال طلای مسابقات جهانی۲۰۱۶ و "قوی‌ترین جنگنده" را از آن خود می‌کند. این تنها عنوانی نیست که به این قهرمان داده شده، بلکه به خاطر تسلط و قدرت شگفت‌انگیزش در ضربات رزمی معروف به "پای گدان" است.  
مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
 
عاملی که سبب ورود علی اورعی به رشته ورزشی کاراته شد، چه بود؟
عوامل مختلف دست به دست هم دادند تا من وارد این رشته رزمی شوم. پس از فوت پدر جانبازم، دلم می‌خواست ورزشی انجام دهم که من را قوی کند. بنابراین در سن 10 سالگی به پیشنهاد یکی از دوستانم که خودش در کلاس کاراته در باشگاهی در خیابان شریعتی۳۴، ثبت‌نام کرده بود، من نیز ثبت‌نام کردم. از آنجا بود که لباس سفید کاراته را برای اولین‌بار پوشیدم و از نخستین استادم حمید منظری‌فرد، الفبای کاراته، ادب، اخلاق و انسانیت را آموختم. زورآزمایی‌هایی که گاهی در منزل با برادرانم انجام می‌دادم، در پیشرفتم ‌تأثیرگذار بود و علاقه‌ام را نیز به این رشته، بیشتر کرد.
 
تاکنون چه مقام‌هایی را کسب کردید؟
در مسابقات آسیایی در وزن آزاد مقام اول را کسب کردم، در سال۸۷ حائز مقام کشوری کونگ‌فو شدم. در سبک ماکسویی مشهد نیز دارنده رتبه اول کشوری هستم. قهرمان جام بین‌المللی باکو در سال ۲۰۱۳میلادی، کسب مقام سومی مسابقات اوراسیا در باکو در سال۲۰۱۴ و قهرمانی مسابقات ژاپن و کسب مدال طلا نیز از جمله مقام‌های بین‌المللی من به شمار می‌روند.
 
غیر از این رشته ورزش‌های دیگر را هم دنبال می‌کنید؟
هیچ رشته‌ای به‌جز کاراته، راضی‌ام نمی‌کند. در همان دوران کودکی، اوقات‌فراغتم را به کلاس بسکتبال می‌رفتم ولی علاقه‌ای به این رشته پیدا نکردم. مدتی نیز  به ‌سراغ کشتی رفتم که این رشته ورزشی هم قانع‌ام نکرد.
 
نگاه شما به رشته کاراته...
کاراته رشته‌ای با اصالت، علمی و اصولی است و به بازیکن یاد می‌دهد، چطور با دقت، سرعت، کنترل و صبر، بر موقعیت پیش‌آمده غلبه کند.
 
چه سبکی از این رشته را به طور حرفه‌ای دنبال می‌کنید؟
کاراته سبک‌های بسیاری دارد و من از بین دو سبک اصلی آن، مبارزه را انتخاب کردم. اما سبک‌هایی که به آنها تسلط دارم، فول‌بوکس، کونگ‌فو و کیوکوشین است.
 
چقدر برای تمرین وقت می‌گذارید؟
مسابقات جهانی کاراته یک‌بار قرار بود در روسیه و بار دیگر نیز در کشور سوئد برگزار شود. برای هر دو دوره، ماه‌ها تمرین کردم تا زودتر به مدال طلای جهانی دست پیدا کنم، اما به‌ دلایلی این برنامه سه روز قبل از اعزام تعطیل شد. به همین خاطر، مسابقات جهانی ژاپن را جدی نگرفتم. با اینکه برای مسابقه ژاپن تمرین نکرده بودم، اما آمادگی خوبی داشتم و در وزن آزاد شرکت کردم، یعنی هر فردی با هر سن و وزن می‌توانست رقیب من باشد و من در دو روز، هفت مسابقه با رقبای دیگر کشورها داشتم و بعد از اتمام رقابت‌هایم، مسئولان برگزاری مسابقات به من عنوان قوی‌ترین جنگنده را دادند.
 
چه مدت است در موسسه تربت بدنی آستان قدس رضوی این ورزش را دنبال می‌کنید؟
از سال٩٠ وارد مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی شدم و با وجود راه دور، باز هم با اشتیاق زیاد مایلم آنجا کار کنم.
 
از امکانات و اساتید این موسسه ورزشی برایمان بگویید؟
این مجموعه ورزشی از لحاظ امکانات یکی از بهترین باشگاه‌های کشور است. اکثر ورزشکاران ‌این مجموعه ورزشی حرفه‌ای کارمی‌کنند. به نظرم برای ورزشکاران حرفه‌ای که تخصصی‌تر کار می‌کنند، هنوز جا دارد که امکانات این مجموعه پیشرفته‌تر شود تا ان­شاءلله بتوانیم اردوهای تیم ملی سراسر کشور را در پایتختت معنوی مشهد مقدس برگزار کنیم.
 
برای اینکه به این موفقیت دست یابید، چه کسانی شما را قبل از اعزام به مسابقات حمایت کردند؟
برای اینکه یک نفر بخواهد قهرمان شود خیلی‌ها نقش دارند و کمکش می‌کنند، اول از همه خداوند که می‌فرمایند «ای فرزند انسان من از روح خودم در تو دمیدم»، دوم برکت امام رضا(ع) که در جوارش هستیم، سوم حمایت خانواده و اطرافیان شامل حال افراد می‌شود.
 
از قهرمان جهانی شدن بگویید.
بچه‌های محل‌ و دوستانم گوشه و کنار کوچه و محله را پلاکاردهای تبریک نصب کرده بودند. وقتی به فرودگاه مشهد رسیدم، همه دوستان و نزدیکانم آمده بودند و بین راه پرچم‌ ایران را از پنجره ماشین بیرون آوردند و بوق‌زنان کاروان شادی در خیابان راه انداختند. وقتی به محله رسیدیم، حسابی غافلگیر شدم. اهالی با مدیریت یکی از دوستانم که مربی بدن‌سازی‌ام است، برای تبریک و مراسم استقبال، سر کوچه جمع شده بودند. روز زیبایی بود که هیچ‌وقت از خاطرم پاک نمی‌شود.
 
یک ورزشکار برنامه غذایی خاصی دارد، شما چطور؟
یک سال‌ و نیم گذشته، به‌ همراه یکی از دوستانم، نزد یکی از اساتید تربیت‌بدنی دانشگاه فردوسی رفتیم. او بدون دریافت هزینه‌ای، برنامه غذایی و تمرینی روزمره به من داد که همین تمرین‌های اصولی و تغذیه مناسب، موجب قهرمانی‌ام در این مسابقات شد.
 
شده خودتان نیز به کسی کاراته آموزش دهید؟
بله. در زیرزمین مسجد حضرت عباس(ع) واقع در خیابان شاهد ۱۰ باشگاه کوچکی راه‌اندازی کرده‌ایم که فراگیران من از پسر سه‌ ساله تا مرد پنجاه‌وسه‌ ساله هستند که روزهای فرد، ساعت 20:30 تا 22 به آن­ها کاراته آموزش می‌دهم.
 
قهرمان مسابقات جهانی ژاپن با چه کسی تمرین می‌کند...
بوستان کوچکی در نزدیکی منزل‌مان در منطقه قاسم‌آباد وجود دارد که گاهی تمریناتم را آنجا انجام می‌دهم، حریف من در آنجا درخت تنومند و سرسختی است.

تهیه و تنظیم: آزیتا ذکاء

 
برچسب ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود