تمام آنچه می خواهید درباره پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی بدانید...

۱۳۹۸/۰۴/۲۰ - ۰۸:۴۱

پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی (آستان نیوز) رسانه رسمی اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی به شمار می رود. این اداره کل در سال 1358 تأسیس شده است و در قالب شش اداره و بخش، شامل اداره خبر و رسانه، اداره انتشارات و تبلیغات محیطی، اداره ارتباطات مردمی، مرکز نمایشگاه ها و همایش ها، هفته نامه حرم و پورتال جامع آستان قدس رضوی به ایفای نقش می پردازد و توانسته است به عنوان بازوی اطلاع رسانی این آستان، منشاء خدمات بی نظیر در عرصه داخلی و جهانی باشد.

نقش حیاتی روابط عمومی برای یک ارگان
با شکل گیری سازمان‌های مختلف، نیاز به خدمات‌رسانی به مخاطبان و عموم مردم شکل می گیرد؛ همچنین با افزایش حوزه فعالیت و خدمات رسانی در عرصه های مختلف، فاصله هایی بین سازمانهای عظیم و مردم به وجود می آید که ممکن است به روند خدمت رسانی آسیب بزند، از این رو باید شرایطی رقم زده شود تا این فاصله ها به حداقل برسد.
اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی در جهت تکریم زائران و اطلاع‌رسانی دقیق عملکرد این مجموعه‌ی مقدس، فعالیت‌های گسترده‌ای را سر و سامان داده است.

از اداره روابط عمومی تا اداره کل روابط عمومی
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تحولات بنیادین انجام شده در ساختار آستان قدس رضوی و با وجود گستردگی فعالیت های مختلف این آستان، لزوم ایجاد واحد روابط عمومی به منظور هماهنگی میان بخشی و اطلاع رسانی درون و برون سازمانی، ضروری و اجتناب ناپذیر بود.
در این راستا و در سال 1358، در چارت سازمانی واحد مستقلی به نام اداره روابط عمومی با رویکرد فرهنگی و اطلاع رسانی تشکیل شد. این اداره ابتدا به عنوان یکی از بخش های سازمان مرکزی فعالیت می کرد، اما با افزایش روز افزون حجم کمی و کیفی امور و فعالیت های آستان قدس رضوی، تغییرات شکلی و ماهوی جدیدی به خود گرفت و از اداره به اداره کل ارتقاء یافت.
اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی با بهره مندی از مدیریت مستقل با عنوان مدیرکل روابط عمومی، زیر نظر مستقیم قائم مقام محترم تولیت عظمی فعالیت می کند.

فعالیت ها
این اداره از بدو تاسیس تا کنون فعالیت های بی نظیری را در عرصه اطلاع رسانی و همچنین چاپ و تولید محتوای رضوی و گزارش عملکرد ادارات تابعه آستان، تولید و انتشار انواع بروشور، کاتالوگ و لوح فشرده اطلاع رسانی، پوستر، کتابچه و...، انتشار هفتگی نشریه اطلاع رسانی حرم و ویژه نامه های موضوعی آن، انجام تبلیغات محیطی آستان قدس رضوی با استفاده از شیوه های نوین تبلیغی نظیر طراحی و چاپ انواع بنر، استند، بیلبورد، تلویزیون های شهری و...، تولید و انعکاس اخبار در رسانه های مختلف مکتوب و مجازی، پوشش رسانه ای فعالیت ها با برقراری ارتباط مستقیم با رسانه ملی و بین المللی، ساخت مستندها و نماهنگ های مختلف اطلاع رسانی، برقراری ارتباط دو سویه با مخاطبان از طریق برگزاری نمایشگاه ها، تورهای بازدیدی، دریافت و ارسال پاسخ انتقادات و پیشنهادات، انجام نظرسنجی، حضور قوی در فضای مجازی با راه اندازی و مدیریت پورتال جامع و پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، تنها بخشی از فعالیت های گسترده اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی است.

پایگاه اطلاع رسانی
وبسایت روابط عمومی آستان قدس رضوی از سال 83 کار خود را آغاز کرد و در سال 86 با افزایش کارکرد و توجه بیشتر به فضای مجازی، تولیدات متنی خود را افزایش داد که حاصل این امر تولید بالغ بر ده هزار صفحه متن در قالب خبر، مصاحبه، گزارش و... بود.
در سال 90 با اضافه شدن بخش‌های چند رسانه ای به آن، «پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی» شکل گرفت. این پایگاه از چند وب سایت مجزا تشکیل شده است که بخش‌های مختلف آستان نیوز، عکس رضوی، فیلم رضوی، رادیو رضوی، موبایل رضوی و... را شامل می شود.

تولیدات چند رسانه ای
پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی همچنین آثاری را در حوزه چند رسانه ای شامل: عکس، نرم افزار موبایل، لوح فشرده چندرسانه ای و گزارشات مکتوب با هدف ترویج فرهنگ رضوی تولید کرده است؛ که از آن جمله می توان به کارهای تصویری، شامل عکس ها و طرح های گرافیکی مربوط به امام رضا‌علیه السلام، اشیا و نفایس، گزارش های تصویری برنامه های حرم و... که به صورت روزانه به روز رسانی می شود اشاره کرد.
در حوزه موبایل نیز تازه های جهان موبایل، نوا، کلیپ، تصویر زمینه، نرم افزار و کتاب موبایل در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.
اما یکی از کارهای ویژه ای که در پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی صورت گرفته،‌ تولید لوح فشرده چندرسانه ای از تولیدات آستان قدس رضوی، برای افرادی است که امکان دسترسی به اینترنت را ندارند. لوح فشرده «سفرنامه آفتاب» که به هجرت امام رضا علیه السلام؛ از مدینه تا مرو می پردازد و «گلهای بهشت»، ویژه کودکان از جمله تولیدات این پایگاه در این زمینه بوده است.

بخش زبان‌های غیر فارسی
با توجه به اینکه روابط عمومی زبان گویای بخش‌های مختلف مجموعه آستان قدس رضوی محسوب می‌شود و از سوی دیگر مخاطبان این مجموعه، طیف گسترده‌ای از ایران و سایر کشورها را تشکیل می دهند، این نیاز وجود دارد تا در جهت برقراری ارتباط مطلوب با مخاطبان غیر فارسی زبان، بخش زبان‌های غیر فارسی پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی فعال شود.
با تلاش همکاران این بخش، اخبار پایگاه اطلاع رسانی به صورت روزانه به 8 زبان‌ عربی، انگلیسی، اردو، فرانسه، ترکی، اسپانیایی،آلمانی و مالایی ترجمه و بر روی سایت قرار می گیرد و علاوه بر آن مطالبی چون زندگینامه امام رضا‌‌علیه السلام، معرفی بخش‌ها و سازمان‌های مختلف آستان قدس رضوی در قالب گزارشات تصویری و مکتوب و... برای استفاده غیر فارسی زبانان ارائه می شود.
با توجه به اینکه بخشی از آثار پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی به شکل چند رسانه‌ای تولید می‌شوند، بخش زبان‌های غیر فارسی پایگاه اطلاع رسانی با زیرنویس و دوبله کردن این آثار، آنها را برای افراد غیر فارسی زبان قابل استفاده می کند.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود