به مناسبت فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت معصومه(‌س) و آغاز دهه کرامت

با کریمان کارها دشوار نیست

۱۳۹۸/۰۴/۱۴ - ۱۳:۳۰
کرامت چیست؟ بخشندگی، بزرگی، عظمت، داشتن صفات نیک و... کرامت به عنوان یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌‌های انسان از دیرباز در کانون مطالعات معطوف به انسان مورد توجه قرار گرفته است.
این اصطلاح در معنای عام خود بیانگر ارزشمندی و والایی ذاتی انسان و برتری او نسبت به موجودات دیگر است. حقوق‌دانان، فیلسوفان و عارفان نیز به مضمون کرامت انسانی پرداخته‌اند. در این میان گفتار و رفتار معصومان به ویژه سیره تابناک حضرت معصومه(س) و امام رضا‌(ع) که به حق، ترجمان قرآن هستند منبعی غنی و سرشار برای باز‌خوانی کرامت انسان است. آری، کرامت به معنای دوری از پستی و فرومایگی بوده و روح بزرگوار و منزه از هر پستی را کریم گویند. چنان که یکی از عاشقان خوب به ما گفته است: «با کریمان کارها دشوار نیست».

بر قله بلند کرامت
کرامت مقابل ذلت و خواری است و باید برای رسیدن به قله بلند کرامت و پرهیز از گناه، دنیا‌طلبی‌ و هوا و هوس به سلاح تقوا مجهز گشت. همان‌طور که امام علی(ع) فرمودند: «کرامت بدون تقوا حاصل نمی‌شود». صدای زنگ کاروان تاریخ به گوش می‌رسد. بیست و پنج سال بعد از میلاد برادرش امام رضا‌(ع‌) در سال 173 هجری قمری به دنیا آمد. نامش را فاطمه گذاشتند تا گواه معصومیتی باشد که هیچ‌وقت از دست نرفت. از مدینه بود اما سرنوشت او را به ایران رساند و شد خورشید سوخته‌دلان. کرامت و بزرگواری‌اش برای مزین کردن ایران به وجود مبارکش شاید اصلی‌ترین دلیل نام‌گذاری این دهه با عنوان «دهه کرامت» باشد. این دهه یاد‌آور مهر و وفای خواهری است که هجرت نمود و غربت، بیماری و مرگ را در شوق رسیدن به برادر در فصل جوانی به استقبال رفت. دهه کرامت تداعی‌کننده عزم و قاطعیت و اداره آهنین زنان بزرگ و بانوان والا‌مقام و گرانقدر جهان است. تمام مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در این دهه تداعی می‌شوند چرا که حضرت معصومه(س) و امام رضا‌(ع) کانون دعا و قرآن و نیایش و... هستند. دهه کرامت یاد‌آور تمام خوبی‌ها و جمال انسانی است. همان‌طور که امام صادق‌(ع) پیش از ولادت کریمه آل محمد(‌ص) فرمودند: «خدا را حرمی است و آن مکه است، امیر مومنان را حرمی است و آن کوفه است و ما اهل بیت(ع) را حرمی است و آن قم است. به زودی بانویی به نام فاطمه از تبار من در آنجا دفن شود که هرکس به زیارتش بشتابد بهشت بر او واجب می‌گردد».

تاریخ بدون انقضاء
کرامت از آنِ کسی است که دنیا در مقابلش کوچک باشد. آری، دنیا برایش کوچک بود که لقب شفاعت‌کننده را گرفت. دهه کرامت سرشار از عطر و رایحه‌ای است که معرفت این بانوی بزرگوار و برادرشان امام علی‌بن موسی‌الرضا‌(ع) را برای سالکان راه حقیقت به ارمغان ‌آورد. پروردگار می‌فرماید: «ما انسان را گرامی داشتیم. چون در خلقتش گوهری کریم به کار رفته است». در جایی دیگر می‌فرماید: «انسان را از گِل ساختم سپس از روح خود در او دمیدم». پس روح انسانی به خداوندی که معلم اکرم است ارتباط دارد و بنابراین سهمی از کرامت داشته و روح الهی به معنای روح کرامت است. شکی نیست که تاریخ هیچ‌گاه نگه‌دارنده خوبی نبوده است. اما معرفتی که در برخی از برهه های تاریخی نهفته است، توانسته رویدادها را از پس روزگارانی طولانی به دست ما برساند و کرامت بزرگوارانی را بر ما هویدا سازد که از پس ظلم و جور در روزگار خود تسلای روح و جان آدمیان بودند. این تاریخ هیچ انقضائی ندارد و در هر دوره‌ای زنده و ماندگار است.

کلام آخر
می‌دانم که می‌دانی اما از پس این کلمات می‌گویم مزاج روزگار گاهی ما را به تباهی می‌کشاند و ما به امید وسعت نگاه و انشراح دل و فراخی جان هستیم تا با مروت و مدارا رفتار کنیم. از کلماتمان پرستاری می‌کنیم تا کمتر گزنده باشند و خودمان را درمی‌یابیم تا از ملایمت و انعطاف بیشتری برخوردار باشیم. در این میان برای گام گذاشتن در این مسیر باید چراغ ها را جستجو کنیم، چراغ هایی که کریمان در پیش پای ما برافروختند.


ریحانه بناءزاده
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود