مروری بر سامانه پاسخگویی ملی آستان قدس رضوی

138؛ صدای مردم

۱۳۹۸/۰۴/۱۶ - ۱۷:۰۰
شهر مشهد و در راس آن بارگاه منور رضوی همواره به عنوان مهمترین قطب مذهبی پذیرای خیل عظیمی از زائران داخلی و خارجی بوده است.
تشرف بالغ بر 25 میلیون زائر به صحن و سرای بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) طی سال‌های اخیر حاکی از توجه و علاقه شیفتگان اهل بیت(ع) به قبله هفتم به عنوان ملجاء و مامن مسلمانان است.
بدیهی است حضور میلیونی زائران همواره نیازمند ایجاد بستر مناسب در زمینه های مختلف رفاهی، خدماتی، فرهنگی و... است. اگرچه مسئولان و خادمان بارگاه منور رضوی همواره درصدد تسهیل امور مربوط به زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی بوده و هستند، اما گاهی زاویه نگاه زائران به این خدمت رسانی زمینه ارائه مناسب تر خدمات را فراهم می نماید. نشستن پای حرف زائران و مجاوران خود نیازمند بستری است که آستان قدس رضوی همواره تلاش نموده است تا با کسب فن‌آوری‌ها و تکنولوژی های مدرن ارتباطی روز، بهترین شنونده مخاطبان خود باشد.
دریافت شماره ملی 138 و راه اندازی سامانه سپاس)سامانه پاسخگویی آستان قدس رضوی) درکنار دیگر ابزارهای ارتباطی آخرین پلی بود که چندی پیش به منظور پاسخگویی نظام مند به انواع و اقسام سوالات مردمی در آستان قدس رضوی ایجاد شد تا موجب تسهیل ارتباط مردم با آستان قدس رضوی، پاسخگویی به سوالات و شبهات مردم و در نهایت بازخوردسنجی از فعالیت ها و تحلیل پیام های مردمی برای به دست آوردن دید روشنی از نیازها و دغدغه های زائران و مجاوران حضرت شود.

پاسخگوی 24 ساعته
این مرکز پاسخ‌گویی در حال حاضر با حضور بیش از 400 خادمیار خواهر و برادر طی سه شیفت در تمام روزهای سال پاسخگوی مخاطبان تلفنی و مراجعان حضوری مرکز جامع ارتباطات مردمی است. در صورتی که مخاطب سوالی داشته باشد و اطلاعات مربوطه در این بانک اطلاعاتی ثبت شده باشد، بلافاصله توسط خادمیار پاسخگویی صورت می پذیرد، در غیر این صورت پیام مردمی ثبت شده، مورد رسیدگی و در نهایت پاسخگویی قرار می گیرد.
در حال حاضر موضوع اطلاع‌رسانی برنامه‌های حرم، ساختار و اطلاعات حوزه‌های آستان قدس رضوی، شرح خدمات در حرم مطهر و در سیستم اداری و شیوه بهره‌مندی از آن، دریافت نظرات و پیشنهادات و انتقادات، ثبت شکایات مردمی و ...توسط این مرکز پاسخ داده می شود.

غذای متبرک و خادمی عمده ترین سوال مخاطبان
مروری بر عملکرد این مجموعه طی مدت کوتاهی که از راه اندازی آن می گذرد حاکی از نیاز زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) به پاسخگویی بوده است. این سامانه نرم افزاری تماما با توان داخلی طراحی و پیاده سازی شده است و با هدف خودکار سازی بخشی از فرایندها، سرعت در پاسخگویی، بهبود فرایند پیگیری، نمایش کامل فعالیت های اپراتورها و مخاطبان و امر پاسخگویی، گزارش دهی مدیریتی کامل و فراهم کردن امکان فراتحلیل و ... در مرکز مستقر شده است.
این سامانه از ابتدای راه اندازی تاکنون قریب به 200 هزار تماس از سراسر کشور داشته است و این حاکی از آن است که با وجود ابزارهای مختلف ارتباطی با زائران و مجاوران، راه اندازی مرکز پاسخگویی در این سطح از نیازهای آستان قدس رضوی بوده است.
عمده ترین سوال مخاطبان این مجموعه مربوط به غذای متبرک، خادمی، مباحث رفاهی، گیت های ورودی و مراسم حرم بوده است.
اگر چه عمر سامانه پاسخگویی آستان قدس رضوی در سطح ملی کوتاه است، اما بازخورد مثبت آن تاکنون از یک سو و ظرفیت ارتباطی در مجموعه آستان قدس رضوی از سوی دیگر انگیزه خادمان این آستان را در راستای تکمیل و تسهیل ارتباط با حوزه های مختلف بیش از پیش مضاعف می کند.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود