در گفتوگو با محمد اسماعیل حاجی علیان مطرح شد؛

بیان جنبه‌‌های مختلف انقلاب اسلامی ایران در کتاب «بیداری»

۱۳۹۸/۰۴/۱۳ - ۱۵:۱۳
کتاب «بیداری» رمانی انقلابی است که به قلم محمد اسماعیل حاجی علیان، نویسنده اهل سمنان نوشته و به تازگی از سوی به‌نشر‌(انتشارات آستان قدس رضوی) در هزار نسخه منتشر شده است.
این کتاب در قالب ۴۲۰ صفحه به زندگی و فعالیت‌های یک سفیر ایرانی در اتیوپی به اسم یوسف زربخش می‌پردازد. «بیداری» یک اثر حادثه‌محور و شخصیت‌محور است که در بخش رمان، برگزیده نهمین دوره جشنواره داستان انقلاب‌(جایزه امیر‌حسین فردی) شده است. برای آشنایی بیشتر با این اثر خواندنی با محمد اسماعیل حاجی علیان، نویسنده برجسته آن همراه شدیم‌.

قصه زندگی یک سفیر
این نویسنده در معرفی جدیدترین کتابش می‌گوید: «انقلاب اسلامی ایران بزرگترین اتفاق اجتماعی تاریخ معاصر است. من در این اثر سعی کرده‌ام از منظرهای مختلف به آن بنگرم و نگاهی به فعالیت‌های دانشجویی دوران انقلاب داشته باشم». حاجی علیان با اشاره به اینکه بخش‌های زیادی از رمان «بیداری» زاییده تخیل و دیگر قسمت‌ها برگرفته از واقعیت است تأکید می‌کند: «برای نگارش این رمان با چند نفر از سفیران ایرانی که در شهر قدیمی زارچ حوالی شهر یزد زندگی می‌کردند، آشنا شدم. از آن‌ها مشورت گرفتم و قصه زندگی‌هایشان را شنیدم تا فضایی شبیه به اتفاقات آن‌ها را در رمانم ایجاد کنم». وی در ادامه می‌گوید: «نوشتن نسخه اولیه این کتاب ۹ ماه و مصاحبه و پژوهش‌ها ۶ ماه به طول انجامید و در نهایت این اثر، برگزیده بخش رمان در نهمین دوره جشنواره داستان انقلاب‌(جایزه امیرحسین فردی) شد.

پا به پای انقلاب در یزد و تبریز
نویسنده کتاب «بیداری» درباره محتوای این داستان توضیح می‌دهد: «این کتاب به بیان اتفاقات دوران انقلاب در شهرهای یزد و تبریز می‌‌پردازد و شخصیت راوی قصه، فردی از روستاهای یزد است که به عنوان دانشجو به دانشگاه آذرآبادگان تبریز می‌رود و به دلیل برخی فعالیت‌های انقلابی از دانشگاه اخراج می‌شود. او سپس در شهرش برای اولین بار نمایشی ضد استکباری را اجرا می‌کند که به دستگیری‌اش از سوی ساواک می‌انجامد. خواننده در این رمان به صورت فلش‌بک، با تمام حوادث ریز و درشت زندگی این سفیر و جنبش‌‌های دانشجویی زمان انقلاب و رفتار خشم‌‌آمیز ساواک با دانشجویان و... آشنا می‌شود». این نویسنده ادامه می‌دهد: «داستان کتاب، در قالب 7 فصل با نام‌های‌ "پنجره‌ای رو به دریا باز"، "یک رشته گلدان می‌برند از خواب‌های ناز"، "ما را تماشا می‌کنند از دور"، "هم‌صدا با بچه‌های مرده می‌خوانیم"، "آوازمان در برف پایان زمستانی بر آب‌های مرده می‌بارد"، "خرگوش و خاکستر شدی ای بچه ترسو"، "دریای فردا کشتزار ماست، نام تمام مردگان یحیاست"، روایت می‌شود».

از ایوار تا بیداری
حاجی علیان با بیان اینکه هنر نویسنده آثار انقلابی، رساندن پیام انقلاب به مردم به خصوص نوجوانان و جوانان است تا با دستاوردها و اهمیت آن بیشتر آشنا شوند، تصریح می‌کند: «من در این اثر سعی کردم به تظاهرات شهرهای مختلف در دوران انقلاب اسلامی اشاره کرده و جنبه‌های متفاوتی از انقلاب اسلامی را بیان کنم». وی با تأکید بر اینکه علاوه بر کتاب «بیداری» آثاری دیگری نیز در حوزه انقلاب نوشته است، تصریح می‌کند: «کتاب "ایوار" بیان‌کننده فعالیت‌های اجتماعی انقلاب اسلامی ایران در سال 57 است که سال 88 نوشته شده و سال 89 از جشنواره انقلاب جایزه گرفته  است. سپس  در سال 91 توسط انتشارات سوره مهر چاپ و در سال 93 چاپ دوم آن نیز منتشر شده است. کتاب "بیداد" نیز بیان‌کننده فعالیت‌های اجتماعی بعد از پیروزی انقلاب  اسلامی ایران در سال 58 است که سال گذشته نوشته شده است».

تأثیرگذاری آثار انقلابی و رضوی بر جوانان
نویسنده کتاب «بیداری» با تقدیر از آثار خوب منتشر شده به‌نشر با موضوع انقلاب اسلامی و آثار رضوی اظهار می‌کند: «به‌نشر اقدامات موثری را با همکاری نویسندگان مطرح انقلابی شروع کرده که منجر به تولید رمان‌هایی ارزشمند شده است‌. نگارش آثار انقلابی در قالب داستان و رمان چندصدایی خیلی به نسل نوجوان و جوان کشور کمک می‌کند تا به درک بهتری از اتفاقات دوران انقلاب برسند. اگر به موضوع انقلاب اسلامی به صورت داستانی نگاه کرده و خوبی‌ها را پیدا و رصد کنیم، خواهیم توانست یک فضای کاملا معتدلانه از انقلاب به دور از نگاه شیفتگی که در ابتدای کار وجود داشت، ارائه دهیم». وی ادامه می‌دهد: «هم‌چنین به‌نشر توانسته با همکاری هنرمندانی مانند سعید تشکری، نویسنده و رمان‌نویس برجسته کشور، رمان‌های خوبی را در حوزه رضوی چاپ کند که در آشنایی نوجوانان و جوانان با زندگی امام رضا(ع) و موضوعات دینی و مذهبی بسیار تأثیرگذار است». این هنرمند ضمن اشاره به کتاب دیگرش با عنوان «سمفونی بابونه‌های سرخ» که یک اثر رضوی است، اظهار می‌کند: «من این کتاب را در سال 1390 با موضوع آزاد‌سازی آستان مقدس رضوی دوره صفویه توسط شاه عباس از دست ازبک‌ها نوشتم که این اثر در همین سال توسط نشر آموت چاپ شد و در سال 1394  چاپ دوم آن روانه بازار کتاب شد و به زودی چاپ سومش نیز منتشر می‌شود».

راه‌های ترویج فرهنگ رضوی
 اسماعیل حاجی علیان که به مدت 5 سال داور جشنواره ملی داستان کوتاه رضوی «کبوتر حرم» بوده است، در مورد اثرگذاری جشنواره‌های رضوی در زمینه تولید آثار برجسته این حوزه می‌گوید: «جشنواره ملی داستان کوتاه رضوی "کبوتر حرم" مربوط به داستان‌های چاپ نشده است و برای استعداد‌یابی و کشف نویسندگان کارآمد برگزار می‌شود. بهتر است آثار برگزیده این جشنواره، بعد از چاپ به درستی در بین آحاد مردم توزیع شود. اگر بخواهیم فرهنگ رضوی در جامعه بیشتر رشد کند به نظر می‌رسد باید کتاب‌های برگزیده جشنواره‌های مختلف را با حمایت از مولفان، نویسندگان و مصححان بعد از چاپ به درستی توزیع کرد و شرایطی فراهم آورد تا مردم با این آثار آشنایی پیدا کنند». وی ملاک‌های یک اثر شاخص در حوزه ادبی را به کارگیری ساختار قوی و چینش خوب وقایع داستان عنوان می‌کند و یادآور می‌شود: «اگر کسی در هر زمینه‌ای بخواهد پیشرفت کند باید ابزار کار را خوب بشناسد. نویسنده داستا‌ن‌های مذهبی و انقلابی نیز برای اینکه بتوانند اثری فاخر خلق کند باید کلمات را خوب بشناسد، تکنیک‌ها را رعایت کند و با نحوه درست چینش وقایع داستان و بهره‌گیری از فنون نویسندگی شروع به نوشتن کند».

تهیه و تنظیم: وجیهه تقی‌زاده
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود