قربانعلی پور مرجان:

جشنواره کتاب سال رضوی بستری برای تامین محتوای دینی در عرصه بین الملل است

۱۳۹۸/۰۴/۲۷ - ۱۴:۳۱
معاون توسعه روابط فرهنگی و بین المللی سازمان فرهنگی و ارتباطات اسلامی در افتتاحیه دوازدهمین جشنواره کتاب سال رضوی گفت: جشنواره کتاب سال رضوی بستری برای تامین محتوای دینی در عرصه بین الملل است.
به گزارش آستان نیوز، قربانعلی پور مرجان با بیان اینکه در دنیای امروز نیاز به بسط و توسعه اندیشه‌های ولایی و امام رضا(ع) داریم، گفت: با توجه به نیازهای امروز کتاب های زیادی در قم و مشهد در خصوص اندیشه‌های اهل بیت(ع) نوشته شده اما بسیاری از آن محصور در جامعه ایران است و بخش کمی از آن قابل پخش در جامعه جهانی است.
وی اهتمام جدی در خصوص کرسی‌های اسلام شناسی را ضروری دانست و گفت: در دانشگاه های ایتالیا کرسی اسلام شناسی وجود دارد که در این کرسی‌ها معمولا مذهب شیعی تدریس نمی شود، و اکثر اساتید این کرسی‌ها خودشان مسیحی هستند و آشنائی با مفاهیم شیعی ندارند و لذا مذهب شیعه و تعالیم شیعه نادیده گرفته شده و کاملا غریب است.
وی ادامه داد: این نقص به خود ما بر می‌گردد زیرا با مراجعه به سفارت ایران مجموعه‌ای که بتوان با مطالعه آن با عقاید شیعه آشنا شد در دسترس نیست.
وی به اجرای طرحی با نام TOP در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اشاره کرد و گفت: در این طرح کتاب های ارزنده شیعی فقهی و اسلامی مناسب مخاطبان خارجی را توسط مترجمان خارجی ترجمه کرده و توسط ناشران خارجی چاپ و منتشر می شود.
پورمرجان در این خصوص با اشاره به ظرفیت های علمی آستان قدس رضوی افزود: در اجرای این طرح آستان قدس رضوی با سبقه طولانی اجرای طرح های پژوهشی و دارا بودن ظرفیت بالای علمی می تواند یاری‌گر این سازمان در تامین منابع مورد نظر باشد.
وی همچنین با اشاره به اهداف جشنواره و محوریت فرهنگ و سیره رضوی در آثار شرکت‌کنندگان آن گفت: تلخیص سبک زندگی امام رضا(ع) نه تنها برای ما بلکه برای جامعه جهانی مفید خواهد بود و می تواند در زمینه انتشار فرهنگ و سیره رضوی مفید واقع شود.  
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود