در مراسم تقدیر از واقفان کتاب خطی و نفایس فرهنگی عنوان شد،

واقفان را به سمت وقف برای نیازها و اولویت های فرهنگی هدایت کنیم

۱۳۹۸/۰۴/۲۴ - ۲۳:۵۰
رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در آیین «تقدیر از واقفان کتاب خطی، نفایس و آثار فرهنگی»، گفت: خوشبخانه زمینه‌های وقف در ایران فراهم است، منتها مردم را باید در این خصوص راهنمایی کنیم که اولویت‌ها را فراموش نکنند.
به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام سید جلال حسینی در این مراسم که که 22 تیرماه در سرای کتاب موسسه خانه کتاب تهران با حضور نیکنام حسینی‌پور مدیر‌عامل مؤسسه خانه کتاب و حجت‌الاسلام سید‌محمد‌تقی حکیم واقف کتاب و موسس کتابخانه، رسول جعفریان رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران و غلامرضا پرنده رئیس موقوفات آستان قدس رضوی برگزار شد، تصریح کرد: در خصوص وقف فرهنگی شاید نیاز نباشد که واقفان کتاب هدیه کنند، بلکه کمک کردن به ناشر یا نویسنده در اولویت قرار دارد. وقف دامنه گسترده‌ای دارد و باید به آن عمق ببخشیم.
وی در این مراسم که با تقدیر از چهل نفر از واقفان نسخ خطی، نفایس و آثار فرهنگی همراه بود، به رویکرد سازمان کتابخانه ها در دعوت ازصاحبنظران و اندیشمندان برای استفاده از گنجینه نسخ خطی این سازمان و بارگزاری 20 هزار نسخه خطی بر روی سایت اشاره کرد و گفت: در این راستا بارگزاری 40 هزار نسخه خطی دیگر برای دسترسی آسان محققان را در نظر داریم بر روی سایت قرار دهیم.
رییس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان اینکه کتابخانه آستان قدس رضوی تنها کتابخانه موقوفاتی نیست اما قطعا قدیمی ترین است، عنوان کرد: این مجموعه امروز 30 میلیون منبع اطلاعاتی را در اختیار دارد.
حسینی بیان کرد: آستان قدس رضوی، تنها الگوی سازمان عظیم موقوفاتی در جهان امروز است و در حوزه‌های آموزش، پژوهش، نشر، چاپ، کتاب، ورزش، هنر، رسانه، تبلیغ دینی و ... ظرفیت‌سازی کرده است.
رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان اینکه برای پایگاه های اطلاعاتی برنامه جدی داریم، اظهار کرد: کتابخانه دیجیتال معارف نسخ آستان قدس را تا پایان امسال راه اندازی می کنیم.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود