نگاهي به موقوفاتي دهه کرامت؛

جشن‌هایی که متبرک به وقف شدند

۱۳۹۸/۰۴/۲۲ - ۱۵:۱۸
شاید برایتان جالب باشد که بدانید بيشتر واقفان در ايران در جهت پاسداشت شعائر ديني و نشر معارف اسلامي‏ مانند برگزاري مراسم جشن، سوگواري، ساخت مساجد و تجهيز آن‌ها، ساخت تکايا و حسينيه‏‌ها و چاپ و نشر قرآن کريم اموال خود را وقف می‌کنند.
به گزارش خبرنگار آستان نيوز، اگر نيم نگاهي به وقفه‌هايي که در طول سال‌هاي مختلف از سوي واقفان نيک انديش شده است، بيندازيم متوجه مي‌شويم که بيش از نيمي از موقوفات کشور در جهت عمل به آيه کريمه «و من يعظم شعائر الله...» وقف مصارف مختلف فرهنگي شده‏اند که هدف از آن‌ها تعظيم شعائر الهي، احياي احکام و معارف ديني و توسعه باورها و سنت‏هاي حسنه مذهبي است.
از بین اسناد مختلفی که در گنجینه‌های علمی و فرهنگی نگهداری می‌شود، اسناد وقفی، گویای بخشی از فرهنگ دینی و بازگوکننده قسمتی از اعتقادات جامعه دینی است، از این رو فصل دهم از فصول 26 گانه مصارف موقوفاتی آستان قدس رضوی به برگزاری اعیاد و اطعام اختصاص دارد و این سرفصل موقوفاتی با محوریت برگزاری مراسم جشن و سرور در اعیاد مختلف به ويژه میلاد امام رضا(ع) پیش‌بینی شده است.

باغ و کاروان‌سراهايي که وقف جشن اهل بيت(ع) شد
در این بین 17 نفر از واقفان نيک‌انديش آستان مقدس حضرت رضا(ع) در زمان‌های مختلف 57 رقبه وقفی شامل انواع مزرعه، باغ، زمین، آب، منزل، دکان، کاروانسرا و.... را در شهرستان‌هاي مشهد، نیشابور، تهران، تربت‌جام، قوچان، تربت حیدریه، کرمان و رفسنجان براي برگزاري مراسم جشن و سرور اختصاص داده اند.
برگزاري مراسم جشن و سرور در اعياد مسلمانان، ميلاد ائمه اطهار(ع) و اطعام فقرا و اعيان در اين مناسبت‌ها از جمله مصارف وقفي است كه مورد توجه اين گروه از واقفان آستان قدس رضوي قرار گرفته است.

از دادن عيدي تا برگزاري جشن و سرور
برخي از مصارف تعيين شده در وقف نامه‌ها شامل دادن عيدي در روز عيد غدير به عنوان انعام به فقرا و سادات خدام علاوه بر قرارداد مستمري، صرف ناهار حداقل هزار نفر از طلاب علوم ديني مدارس مشهد و ... برگزاری مجلس جشن و سرور در روز نهم ربيع الاول مصادف با اولين روز حكومت حضرت صاحب الزمان(عج) در محل تالار ولایت حرم مطهر رضوي و برگزاري جشن در اعياد مختلف و ولادت ائمه‌ اطهار(ع) است.
ميلاد حضرت علي(ع)، امام حسين(ع)، امام رضا(ع) و ميلاد حضرت صاحب اازمان(عج) از مواليدي است كه مورد تأكيد واقفان قرار گرفته است و مراسم جشن و سرور این بزرگواران همه ساله طبق نيات واقفان به نحو احسن برگزار مي‌شود.
از عواید موقوفات این 17 واقف نیک‌اندیش آستان قدس رضوی فعالیت‌هایی نظیر برگزاری مراسم جشن باشکوه 13 رجب، مراسم با شکوه جشن سوم شعبان، جشن میلاد حضرت رضا(ع)، جشن نیمه شعبان و... طبق نیت واقفان در حرم مطهر رضوی و شهرهای یزد و کرمان و... انجام می شود.

جشن‌هايي به رنگ کرامت
از ميان هزاران رقبه موقوفه آستان قدس رضوي 14 واقف اموال خود را براي برگزاري جشن ميلاد حضرت رضا(ع) در شهرهاي مختلف وقف اين آستان مقدس كرده اند که از مجموع رقبات وقفي ميلاد امام رضا(ع) 11 واقف پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي اين سنت پسنديده را انجام داده‌اند تا جشن ميلاد آن امام در شهرهاي مشهد، راور، يزد، كرمان، رفسنجان و تهران برگزار شود.

بانواني که در جشن‌هاي کرامت سهيم شدند
همچنين در ميان واقفاني که نيت کرده‌اند در برپايي جشن ميلاد امام رئوف(ع) سهمي داشته باشند، نام چهار زن به چشم مي‌خورد که آن‌ها هم اموال خود را براي اين مهم وقف اين آستان ملكوتي كردند و امروز با وجود آنکه در قيد حيات نيستند اما به برکت نيت اين واقفان خيرانديش صد‌ها مراسم جشن ويژه ميلاد با سعادت حضرت رضا(ع) نه تنها در ايران اسلامي و مشهدالرضا(ع) بلکه در سراسر جهان برگزار مي‌شود.
ميرزا محمود خان نوري، حاج حسين مَلك، بانو كوچك آغاصنعي، ميرزا حسين جعفري، بانو ربابه آقاي باقري طرزجاني، بانو صغري رهنما، حسيم شيربيگي پور، محمد محمدي پور دقدق آباد، علي رضايت‌بخش راوري، ابراهيم محيي الديني راوري، حسين رستمي راوري، حاج محمدعلي خاموشي، قاسم نگارستاني و صغري دهقان منشادي از جمله واقفاني هستند كه رقباتي را براي جشن ميلاد امام هشتم(ع)، وقف آستان قدس رضوي كرده‌اند.

زهرا چکنه
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود