10کتابخانه و مرکز علمی و پژوهشی در سطح کشور به ایستگاه مطالعه دیجیتال مجهز شدند

۱۳۹۸/۰۴/۲۵ - ۱۷:۰۱
ایستگاه مطالعه دیجیتال در 10 کتابخانه و مرکز علمی وپژوهشی در سطح کشور طی مراسمی با حضور رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی راه اندازی شد.
به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام سیدجلال حسینی رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مراسم راه‌اندازس این ایستگاه به فرمایش امام رضا(ع) در احیاء امر اهل بیت(ع) اشاره کرد و گفت: تعلیم و تعلم راهبرد ایشان در دستیابی به این مهم است.
وی وجود برخی از مشکلات مدیریتی موجود در کشور را ناشی از عدم توجه به آموختن و احیاء امر اهل بیت(ع) عنوان کرد و گفت: این موضوع رکنی خواهد بود که وعظ‌ها و توصیه‌ها بر پایه آن به بار خواهد نشست.
حسینی، کتابخانه آستان قدس رضوی را پیشگام در تحقق این مهم دانست و گفت: اگر زمینه آموزش و مطالعه خوب فراهم شود، گرایش به یادگیری افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به موقعیت علمی رو به رشد کشور و داشتن نیروهای جوان گفت: پناسیل موجود در کشور می‌تواند بیش از این حرکت کرده و قدرت خود را به رخ دنیا بکشد و مکان‌هایی همچون کتابخانه می‌تواند این زمینه را بهتر و بیشتر برای این هدف فراهم کند.
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد افزود: ما باید در این راستا سختگیری‌ها را کم و دسترسی‌ها را آسان کنیم که در این خصوص رایزنی هایی با مراکز فرهنگی معتبر کشور به انجام رسیده است.

دیپلماسی کتاب راهی برای هم‌افزایی پژوهشگران
حجت الاسلام سید جلال حسینی همچنین به اجرایی کردن طرح دیپلماسی کتاب اشاره کرد و گفت: طی رایزنی‌های انجام شده با چندین کتابخانه معتبر در حوزه بین الملل تفاهم نامه‌هایی را به امضاء خواهیم رساند که اجرای پژوهش‌های مشترک یکی از بندهای آن خواهد بود.
وی همچنین به ایجاد شرایط دسترسی به منابع مطالعاتی برای زائران اشاره کرد و گفت: ما معتقدیم 30 میلیون زائر از کتابخانه آستان قدس رضوی باید بهره‌مند شوند و این سرمایه عظیم فرهنگی می‌بایست در دسترس زائر قرار گیرد.
بر این اساس از طرح‌های مشترک سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و معاونت تبلیغات این سازمان برای بهره برداری از این مجموعه در راستای ارتقاء سطح بینش آگاهی زائران استقبال می‌کنیم.

دسترسی به 160 میلیون منبع مطالعاتی الکترونیک
علی ضرابی مدیر کتابخانه دیجیتال و اجرا کننده طرح ایستگاه مطالعاتی نیز در این مراسم به ضرورت اجرایی کردن این طرح در سطح کشور اشاره کرد و گفت: بخشی از خدماتی که در کتابخانه ارائه می شود به دلایلی همچون قانون کپی رایت، نرم افزارهای تخصصی خریداری شده و  پایگاه‌های اشتراک مقالات و منابع کتب تخصصی که در IPکتابخانه مرکزی کار می کند، اجازه طرح و ارائه آنها در فضای مجازی وجود ندارد.
وی منابع الکترونیک سازمان در دسته‌های منابع مختلف از جمله نسخ خطی،چاپ سنگی، پایان نامه، اسناد و کتاب الکترونیک را شامل قانون کپی رایت عنوان کرد که به دلیل سیاست های سازمان و ممنوعیت قرار گرفتن نمی توان در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شود. 
ضرابی با بیان اینکه اجرای طرح فوق توانسته است دسترسی گسترده به منابع مطالعاتی را برای محققان فراهم آورد، در توضیح طرح ایستگاه مطالعه دیجیتال گفت: تکنیکی که ارائه شده برای راه اندازی پایگاه‌های مطالعاتی دیجیتال اشتراک گذاری IP است، به این صورت که از طریق تنظیمات فنی کتابخانه یا مرکز علمی مورد نظر به کتابخانه مرکزی سازمان متصل می شود.
وی تصریح کرد: با اجرای این طرح بعد از افتتاح این ایستگاه هر محققی با مراجعه به نزدیکترین کتابخانه که در این لیست وجود دارد به 160 میلیون منبع مطالعاتی الکترونیک دسترسی خواهد داشت که مجتمع منابع نرم افزارها، کتب و پایگاه های اشتراکی ماست.
وی به نمونه ای از پایگاه‌های دسترسی به منابع اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال یک پایگاه magapaperکه اشتراک داریم 2 هزار پایگاه سرچ  منابع الکترونیک را دارد که عرصه بسیار خوبی را برای مطالعه محققان فراهم می‌آورد.
مدیر کتابخانه دیجیتال کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، اجرای این طرح را راهی عنوان کرد که محققان می‌توانند از طریق آن به منابعی که شامل قانون کپی رایت می شوند دسترسی داشته باشند.
علی ضرابی افزود: این 10ایستگاه با تمرکز بر شهرستان‌ها، در 7 شهرستان راه اندازی شده و تا پایان تابستان تمام کتابخانه های وابسته در مشهد نیز عضو این ایستگاه خواهند شد.
وی تاکید کرد: این ده ایستگاه به صورت نمادین و ابتدایی افتتاح شده و قطعا به این تعداد ایستگاه مطالعاتی اکتفا نخواهد شد و متقاضیان می توانند در مکاتبه با سازمان به صورت تفاهم نامه که شامل خدمت مشترک که نفع آن به محقق می رسد، مشمول اجرای این طرح قرار گیرند.
ضرابی ادامه داد: مراکز متقاضی که پژوهشگاه و مرکز علمی محسوب می شوند کلیه منابع خطی سازمان در دسترس آنها قرار خواهد گرفت و محققان برای تورق و مطالعه نیازی به حضور فیزیکی در کتابخانه مرکزی را نخواهند داشت.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود