مدیر مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی تاکید کرد،

لزوم شبکه‌سازی و هویت بخشی در حوزه روانشناسی دینی

۱۳۹۸/۰۴/۲۷ - ۲۲:۰۲
مدیر مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی بر لزوم شبکه‌سازی و هویت بخشی در حوزه روانشناسی و مشاوره با رویکرد دینی تأکید کرد.
به گزارش آستان نیوز، سید محسن اصغری نکاح امروز در اولین جشنواره ملی پایان نامه‌های ارشد و رساله‌های دکتری مشاوره و روانشناسی با رویکرد دینی که با حضور محمد مهدی نژاد نوری؛ معاون علمی آستان قدس رضوی و سایر اساتید، پژوهشگران و محققان فعال در عرصه روانشناسی دینی در تالار طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه تحقق، رشد و پیشرفت روانشناسی و مشاوره دینی نیازمند تحقیق و پژوهش است، اظهار کرد: پایان نامه‌ها و رساله‌های دکتری برای تحقق این امر می‌توانند به حوزه روانشناسی و مشاوره کمک کنند.
وی با بیان اینکه اکنون روانشناسی و مشاوره تحت سیطره سکولاریزم و غربزدگی قرار دارد و موجب مشکلاتی برای رویکرد دینی شده است، گفت: جذب نخبگان و دانشمندان و مخدوش شدن نظرات و ایده‌ آن‌ها از جمله مشکلات ایجاد شده برای حوزه روانشناسی و مشاوره با رویکرد دینی است.
مدیر مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه در شرایط کنونی شبکه‌سازی، هویت بخشی، قومیت بخشی و پژوهش‌ در حوزه روانشناسی و مشاوره با رویکرد دینی اهمیت دوچندانی دارد، بیان کرد: مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی مأموریت حرکت در مسیر اهل‌بیت(ع) و تولید اندیشه‌های دینی را برعهده دارد و در راستای تولید علم و به کارگیری آن برای رفع نیازهای جامعه می‌کوشد.
اصغری نکاح خاطرنشان کرد: معاونت علمی آستان قدس رضوی پایان نامه‌ها و رساله‌های دکتری را با رویکرد دینی با هدف شبکه‌سازی و پیوند جامعه با علم و ارائه خدمات علمی-تخصصی دینی مورد توجه قرار داده است.
وی به برگزاری اولین جشنواره ملی پایان نامه‌های ارشد و رساله‌های دکتری مشاوره و روانشناسی با رویکرد دینی» اشاره و بیان کرد: طی فراخوان سال 97-98 از چهار دانشگاه، پژوهشکده و موسسات پژوهشی 126 پایان نامه به مرکز ارسال و توسط 14 داور مورد ارزیابی قرار گرفت که در نخستین مرحله داوری، عناوین مقالات مورد داوری قرار گرفت و سپس بر روی روش، متواوژی و نتایج؛ داوری انجام و آثار برگزیده توسط سه داور نهایی شد.
مدیر مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: 8 عنوان پایان نامه دکتری و 8 عنوان پایان نامه ارشد مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت 3 نفر به عنوان برگزیده، 3 نفر به عنوان شایسته تقدیر و 3 نفر به عنوان شایسته تحصین انتخاب شدند.
گفتنی است؛ 9 نفر از پژوهشگران و محققان در ادامه این جشنواره مقالات خود را با موضوعات الگوی درمانی اختلال اضطراب فراگیر از منظر قرآن کریم، الگوی درمانی خود نظم جویی اسلامی برای افسردگی، درمان شناختی رفتاری با رویکرد اسلامی برای اختلال وسواس-بی‌اختیاری، ارائه الگوی اسلامی بخش زوجین و ... ارائه کردند و اعضای هیأت علمی ناظر، به نقد و بررسی مقالات پرداختند.
 
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود