گزارشی از جشن‌های مردمی «زیر سایه خورشید»؛

همگام با سفیران خورشید

۱۳۹۸/۰۴/۲۴ - ۲۰:۲۰
بی‌شک ارادت به حضرت علی ‌بن ‌موسی ‌الرضا(ع) و محبت به بانوی کرامت حضرت فاطمه‌ معصومه(س) همچون آتشفشانی از وجود عاشقان اهل‌بیت(ع) در اکثر نقاط جهان فوران کرده و این نشان از آن دارد که دل‌های سرشار از عشق مسلمانان و ارادتمندان همواره بر حلقه نورانی امام مهربانی‌ها در طواف است.
موسسه جوانان آستان قدس رضوی با تکیه بر ایده کاروان های زیر سایه خورشید از سال 1387 با طراحی این جشن‌های مردمی و بین‌المللی گامهای موثری را برای ترویج سنت و سیره امام هشتم(ع) در دهه پر خیر و برکت کرامت برداشته است.

شبکه جوانان رضوی
سال 88 به برکت جشن‌های مردمی زیر سایه خورشید یک شبکه جامع مردمی به نام شبکه جوانان رضوی شکل گرفت. میلاد شعیبی دبیر دوازدهمین دوره جشنواره مردمی و بین‌المللی زیر سایه خورشید در توضیح بیشتر از تاریخچه این جشنواره می‌گوید: «سال اول قریب بر 15 تشکل میزبانی ما را می‌کردند به تدریج تشکل‌های میزبان‌مان افزایش پیدا کرد و خوشبختانه امسال به 2 هزار تشکل مردمی رسیده و بزرگترین تشکل کشور را رقم زده است که 20 هزار جوان مومن انقلابی کار اجرای برنامه‌های این جشن ولایی را بر عهده دارند».

نخستین سال
جشن‌های مردمی زیر سایه خورشید از سال 1387 کارش را با هشت کاروان در هشت استان آغاز کرد. به گفته شعیبی، حضور کاروان زیر سایه خورشید در حوزه بین‌الملل از سال 90 رقم خورد و 3 کشور میزبان این کاروان‌ها بودند، در این چند سال تاکنون 34 کشور توفیق بهره‌مندی از فضای معنوی و شمیم رضوی داشتند. همچنین از سال 93 نیز موسسه جوانان آستان قدس رضوی با یاری شبکه جوانان رضوی، جشن‌های مردمی را به 31 استان کشور گسترش داده است.

حضور در  2 هزار نقطه جغرافیایی
امسال ۲ هزار نقطه از کره خاکی میزبان 76 کاروان زیر سایه خورشید شدند. بنابر توضیح دبیر دوازدهمین دوره جشنواره مردمی و بین‌المللی زیر سایه خورشید، از جمله این نقاط می‌توان به 380 شهرستان در ایران و هفت کشور آذربایجان، عراق، ترکیه، افغانستان، هندوستان، ترکمنستان و گرجستان اشاره کرد.

11 هزار عملیات فرهنگی
جشن‌های مردمی زیر سایه خورشید با تنوع قالب و برنامه‌های متعدد، مسائلی همچون ملی و مردمی بودن، هم‌افزایی گسترده، استمرار و تداوم برنامه، تولید محتوا و مستندسازی را در دستور کار خود دارد. شعیبی در این‌باره توضیح می‌دهد: «هر ساله 23 عنوان برنامه ثابت در کل کشور برگزار می‌شود، ولی در بعضی شهرها و استان‌ها با توجه به ابداعات تشکل‌های مردمی به 50 عنوان برنامه نیز افزایش پیدا می‌کند که سال گذشته توفیق داشتیم بیش از 11 هزار عملیات فرهنگی را رقم بزنیم».  

اهداف «زیر سایه خورشید»
فرهنگ‌سازی و زمینه‌سازی نشر ارادت به آستان قدسی سلطان خراسان و گسترش معارف ناب موجود در سنت و سیره امام رضا(ع) با بهره‌مندی از ظرفیت‌های آستان قدس رضوی، تعظیم شعائر الهی و تبرک جستن، تشویق مردم به مشارکت در کارهای خیر و خدمت به یکدیگر، ایتام و مستمندان، همچنین حمایت از حرکت‌های مردمی جوانان مومن انقلابی و مشارکت نهادهای ملی اهداف کلی این برنامه ملی و بین‌المللی است. شعیبی در ادامه می‌افزاید: «هدف اصلی کاروان‌های زیر سایه خورشید تنها برگزاری جشن‌های ارزشمند معنوی و مذهبی نیست و برنامه عیادت از بیماران در بیمارستان‌ها، دیدار با خانوده شهدا، حضور در زندان‌ها و مراکز اصلاح تربیت، مناطق محروم و کارکنان کارگاه‌ها و کارخانجات تولیدی و صنعتی، بازدید از مراکز نیروهای مسلح و... نیز در دستور کار قرار دارد».

2.5 میلیون بسته متبرک
امسال 76 کاروان زیر سایه خورشید متشکل از ۲۰ هزار نفر کادر اجرایی به‌ همه‌ استان‌ها و هفت کشور رفتند و 2.5 میلیون بسته متبرک را در میان عاشقان ولایت و امامت توزیع کردند.

اذن اعزام
یک روز مانده به آغاز دهه کرامت اعضای کاروان‌های زیر سایه خورشید اعم از مبلغان، مداحان، خادمان و مسئولان کاروان‌ها در محضر حضرت رضا(ع) جمع شدند و با ذکر توسل از حضرت اذن گرفتند که با عنایت و نگاه حضرت بتوانند سفیران خوبی برای آستان مقدس علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) باشند.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود