نظافت صحنهای حرم رضوی با چه کمیت و کیفیتی انجام میشود؟

۱۳۹۸/۰۴/۲۲ - ۱۵:۴۳
در ایام دهه کرامت رضوی با توجه به ازدحام جمعیت و حضور بی‌نظیر و گسترده مردم در حرم مطهر رضوی و استفاده حداکثری از فضای زیارتی و رفاهی موجود،
فعالیت شبانه‌روزی و فوق‌العاده نیروهای خدماتی امری ضروری است و از آنجا که حساسیت‌ها در اماکن متبرکه حرم رضوی بالاست نخستین خدمت و هدف اداره خدمات عمومی آستان قدس رضوی، برقراری نظم و امنیت و آرامش است. همواره تأکید این بخش ‌بر آن است که  نظافت و بهداشت باید در اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی حرف اول را بزند و این مهم، نیازمند برنامه‌ریزی مدونی است که خادمــان و خدمتگزاران این بــارگاه ملکوتی در بخش خدمات عمومی اماکن متبرکه دنبال آن هستند.

تنظیف و غبارروبی نقاط مرتفع صحن‌های مرکزی
محمدرضا سبزعلی، رئيس اداره خدمات عمومی آستان قدس رضوی در خصوص تنظیف نقاط مرتفع حرم رضوی میگوید: گروه 30 نفر خادمــان افتخاری از تهران، سالی دو نوبت کار تنظیف و غبارروبی نقاط مرتفع صحن‌های مرکزی را بر عهده گرفتهاند و در ایام دهه کرامت و ایام نوروز به مشهد الرضا می‌آیند و ما را در زمینه غبارروبی نقاط مرتفع یاری می‌کنند.
وی ادامه میدهد: اقدامات لازم برای نظافت حرم مطهر رضوی از ماه گذشته آغاز شده و اقلام مورد نیاز همچون300 هزار مهرنماز، بیش از ۱۰ میلیون لیوان یک‌بار مصرف و 8000 لیتر صابون مایــع بر اساس نیــاز زائران تأمین‌شده است.لازم به ذکر است که همه این اقلام مصرفی در نزدیک‌ترین مکان به محل مصرف ذخیره‌ شده است تا در کوتاه‌ترین زمان نیروهای خدماتی نسبت به شارژ آن‌ها اقدام نمایند.

1700 چشمه سرویس بهداشتی در 11 ساختمان
رئيس اداره خدمات عمومی آستان قدس رضوی عنوان میکند:  1700 چشمه سرویس بهداشتی عمومی در یازده ساختمان در حرم مطهر وجود دارد که خدمات بهداشتی در این سرویس‌ها بر عهده بیش از 600 نیروی خدماتــی خواهر و برادر در طول شبانه‌روز است.

35 دستگاه ماشین مکانیزه شست‌وشو
سبز علی در ادامه از ماشینهای مکانیزه شست‌وشو سخن میگوید: روزانه نظافت و شست‌وشوی بیش از 400 هــزار مترمربع از صحن‌ها و رواق‌های اماکن متبرکه و شست‌وشوی مکانیزه محــدوده حریم حرم توسط 35 دستگاه ماشین مکانیزه شست‌وشو با نظارت دقیق سرپرست مربوطه صورت می‌گیرد، در قسمت جاروکشی دستی و مکانیزه بیش از 600 خدمه مشغول خدمت‌رسانی هستند و قبل از پهن شدن فرش‌ها شست و شوی مکانیزه صحن‌های بیرونی صورت می‌گیرد.
سبز علی ارتقای خدمات نظافت و شست‌وشوی اماکن، غبارزدایی سطوح روضه منوره و رواق‌های متبرکه، معطرسازی فضای اماکن متبرکه، نظارت بــر حوض‌ها و آب‌نماهای حرم مطهر رضوی را از مهم‌ترین اقدامات اداره خدمــات عمومی حرم مطهر رضوی معرفی میکند و تأکید میکند فراهم آوردن محیطی تمیز ضمن رعایت مسائل بهداشــتی در آرامش زائران و مجاوران بسیار اثرگذار است که اداره خدمات عمومی آستان قدس رضوی به جد آن را پیگیری و در جهت رفاه حال مردم تلاش می‌کند. 
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود