گزارش یک جشن در مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی؛

ولادت آقای با کرامت در رواق ورزش

۱۳۹۸/۰۴/۲۵ - ۱۸:۰۳
در روزهایی که همه جای شهر مشهد جشن و سرور میلاد علی بن موسی الرضا(ع) برپا است، چند خیابان آن طرف از بارگاه امام هشتم، در مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی نیز جشنی گرم و شاد به حرارات دل‌های ارادتمندان حضرت ثامن الحجج(ع) برقرار است.
مجاور خیابان منتهی به حرم مطهر، صندلی‌ها زیر آسمان آبی و گرم تیرماه چشم انتظار میهمانان خود نشسته‌اند. در مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی به روی همه باز است، ولی جمع میهمانان بیشتر از میان ورزشکاران و ورزش‌دوستان شهر هستند. یک به یک به جشن افزوده می‌شوند و اندک اندک فضای میهمانی رسمی.
قیام کردن، چرخیدن به سمت کعبه دل‌ها و زمزمه دسته‌جمعی صلوات ارادت، آن هم در روز ولادت امام رئوف حلاوت دیگری دارد. علیرضا توانا یکی از خیل خادمیاران رضوی است که در قامت قاری به میهمانان امام مهربانی خدمت می‌کند. با تلاوت چند آیه از کلام الله مجید حاضران را به فیض می‌رساند و با حضور مجری روی صحنه و از راه رسیدن شربت و شیرینی مراسم آغاز می‌شود. اما از همان پوشش آقای مجری تا سبک و سیاق معاشرتش با حضار معلوم است که مخاطبان با جشنی متفاوت طرف‌اند.

باز دل‌ها راهی حرم می‌شود
بالاخره گروه سرود آوای رضوان هم به قول مجری با تأخیری معنادار به جشن می‌رسند. سرنای آشنای نقاره‎خانه حضرت فضا را معطر می‌کند و ترانه‌های عاشقانه رضوان دل‌ها را هوایی حرم. لب‌ها با ذکر یا سلطان یا امام رضا(ع) به طواف حرم مشرف می‌شوند و میلاد شمس‌الشموس را تبریک می‌گویند.
در گرماگرم این سرود و زمزمه‌‎ها، حجت‌الاسلام امیر خاقانی با همراهی حجت‌الاسلام احمد آهنچیان، با نوید اجرای یک مسابقه برای دختران و پسران، حواس‌جمع را دوباره به برنامه و جریان جشن برمی‌گردانند و بخش شاد و مفرح مراسم را کلید می‌زنند. این دو روحانی خادمیار با اجرای یک نمایش زنده، اوقاتی پر از خنده و شوخی را برای حضار رقم می‌زنند و به شکل دیگری در رواق ورزش خدمت می‌کنند.

جشنی با چاشنی جایزه
بخش دیگری از این مراسم به اعلام اسامی برندگان مسابقات تنیس روی میز خادمیاران دختر و پسر نوجوان مشهدی موسوم به «ولی نعمتان» اختصاص می‌یابد. مسابقاتی که با حضور 50 شرکت‌کننده زیر 15 سال از تیم‌های منتخب کانون‌های خادمیاری ورزش رضوی سطح شهر مشهد در دهه کرامت برگزار می‌شود و در پایان برندگان خود را می‌شناسد.
مجری از پشت بلندگو اسامی جواد گوتبر، حسین مطهری و الیاس نخعی پور را به عنوان مقام‌های اول تا سوم این دوره از رقابت‌ها اعلام می‌کند و برگزیدگان نوجوان رقابت‌های «ولی نعمتان» تروفرز روی سن حاضر می‌شوند و بعد از کمی خوش‌و بش جوایز ورزشی خود را از دست عظیم کریمی معاون فرهنگی و ورزشی تربیت بدنی آستان قدس رضوی دریافت می‌کنند. بلافاصله بعد از آقا پسرها، نوبت به دختر خانم‌ها می‌رسد. بیتا نوروزی، سحر شعرباف و سارا آشوری هم بعد از معرفی، هدایای خود را گرفتند.
حتی شادی و شوخی جشن به این مرحله هم نشت می‌کند و آن را بی‌حاشیه و بی‌نصیب از شیطنت‌ها و مطابیه‌ها نمی‌گذارد. حسین مطهری و سارا آشوری، دو شرکت‌کننده مسابقه تماشاچیان در بین برگزیدگان مسابقه هم بودند و همه جایزه‌ها را درو کردند. ‌بخش پایانی مراسم هم با اجرای نورافشانی هوایی کمتر از دیگر قسمت‌های آن هیجان‎انگیز نیست. این جرقه‌های نورانی، آسمان غروب یازدهم ذیقعه را روشن‌ می‌کند و انتظار برای یک دهه پر نور و سرور دیگر را نوید می‌دهد.
 
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود