خطیب حرم رضوی:

غضب و خشم باعث ضایع شدن عقل آدمی می‌شود

۱۳۹۸/۰۴/۲۴ - ۲۲:۴۴
خطیب حرم مطهر رضوی عنوان کرد: خشم، عقل را به طور موقت تحت فرمان و بَرده خود قرار می‌دهد و اگر به موقع مدیریت نشود، برای انسان و اطرافیانش فاجعه می‌آفریند.
به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در ویژه برنامه شکوه رضوان حرم مطهر رضوی که در صحن جامع رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه خدای متعال به بندگانش گوهرهایی اعطا کرده که باعث نورانی شدن زندگی می‌شود، عنوان کرد: در روایات متعدد آمده که واحد عمر آدمی یک نفس است، این تعبیر حکایت از کوتاهی زندگانی انسان دارد لذا باید قدردان نعمات الهی باشیم و از آن در مسیر عبودیت استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه دنیا در بلا پیچیده شده است و بنی آدمی که مورد ابتلا نباشد، وجود ندارد، گفت: شأن انسان خیلی بالاتر از آن است که پیوسته خویشتن را درگیر برآورده کردن نیازهای دنیوی و غرایزش کند و از عقل، دین، عمل صالح و عبادت بهرمند نشود.
رفیعی عقل را یکی از گوهرهای آدمی برشمرد که جهل آن را ضایع می‎کند و افزود: انسانی اگر از عقلش استفاده نکند، جهل که سرمنشأ کفر و انحراف است جای عقلش را خواهد گرفت.
وی اظهار کرد: گناه و معصیتِ انسان ریشه در عدم معرفت نسبت به خداوند، جهل و دوری از تعقل است، خدای متعال بارها در کتاب شریف قرآن از عبارت عقل استفاده کرده که بیانگر ارزش و جایگاه عقل است.
خطیب حرم مطهر رضوی با اشاره به اینکه ارزش عبادات بندگان به میزان معرفت نسبت به خداوند متعال و عقل بستگی دارد، گفت: سبک زندگی انسان در افزایش یا کاهش قدرت تعقل آدمی بسیار مؤثر است.
وی عصبانیت را از مواردی برشمرد که عقل را ضایع می‌کند و گفت: هنگام عصبانيت نیروی عقل از وجود شخص بیرون می‌رود و در نتیجه فرد عصباني به شدت احساساتي و برانگيخته مي‌شود و حواسش نیست که چه عملی انجام می‌دهد و چه مي‌گويد و همچنين حافظه و تمركز خود را از دست مي‌دهد.
این استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: در هنگام بروز خشم و غضب، باید محلی که در آن قرار داریم را ترک کنیم تا پس از برطرف شدن خشم و غضب، به حل مشکل از طریق روش‌های عقلانی و منطقی اقدام شود.
وی تاکید کرد: خشم، عقل را به طور موقت تحت فرمان و برده خود قرار می‌دهد و اگر به موقع مدیریت نشود، برای انسان و اطرافیانش فاجعه می‌آفریند.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود