۱۳۹۸-۰۱-۲۵
به همت مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک

نمایشگاه «سی‌مرغ» میهمان موزه کتاب و میراث مستند ایران شد

نمایشگاهی از تصویرهای آثار نفیس کتابخانه و موزه ملی ملک با عنوان «سی‌مرغ» در موزه کتاب و میراث مستند ایران افتتاح شد.
به گزارش خبرنگار آستان نیوز، 63 تابلو از تصویرهای آثار هنری و تاریخی گوناگون کتابخانه و موزه ملی ملک مزین به نقوش پرندگان در فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی صبح امروز در موزه کتاب و میراث مستند ایران به نمایش در آمد.
نمایشگاه سی‌مرغ در راستای ادامه همکاری‌های مشترک مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و سازمان اسناد و کتابخانه‌ ملی جمهوری اسلامی ایران، به مناسبت روز بزرگداشت عطار شاعر و عارف برجسته سده ششم و هفتم هجری قمری کشور و با هدف معرفی هر چه بیشتر آثار این موقوفه، آشنایی بیشتر گردشگران با فرهنگ، تاریخ و باورهای اقوام ایرانی و ترویج هنر اسلامی- ایرانی به این سازمان ارسال شد.
تصویرهایی از آثاری همچون سکه‌های تاریخی، نسخه‌های خطی و آثار لاکی مانند قلمدان و جلد قرآن موجود در کتابخانه و موزه ملی ملک در تابلوهای این نمایشگاه به چشم می‌خورد.
داستان این پرندگان، یادآور داستان «منطق‌الطیر» یا «مقامات‌الطیور» شیخ عطار نیشابوری است که از مثنوی‌های تمثیلی عرفان اسلامی محسوب می‌شود.
همچنین بسته نمایشگاهی سی‌مرغ این موقوفه روایتگر جایگاه مهم پرندگان در فرهنگ و هنر کشور و توجه خاص هنرمندان ایرانی به استفاده از نقوش پرندگانی مانند بلبل، سیمرغ، ققنوس و هدهد به عنوان قهرمانی اسطوره‌ای در خلق آثار مختلف است.
با توجه به وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک بنیان‌گذار و واقف مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، امکان خروج هیچ کدام از آثار موزه‌ای و کتابخانه‌ای از این موقوفه وجود ندارد، بنابراین تعدادی بسته‌ نمایشگاهی از تصویرهای آثار برگزیده این گنجینه تهیه شده و به صورت رایگان در اختیار مراکز فرهنگی و آموزشی کشور قرار می‌گیرد.
گردش ایام، گلشن، سروستان و چهل حدیث نبوی از جمله بسته‌های نمایشگاهی این موقوفه به شمار می‌آید که به منظور نمایش به موزه کتاب و میراث مستند ایران فرستاده شده است.
نمایشگاه‌ سی‌مرغ تا پایان فروردین ماه همه روزه جز ایام تعطیل، از ساعت 8 تا 16، در موزه کتاب و میراث مستند ایران واقع در ساختمان کتابخانه ملی ایران به نشانی تهران، بزرگراه شهید حقانی(غرب به شرق)، بلوار کتابخانه ملی ایران پذیرای اهل هنر و پژوهش است.
کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1316 خورشیدی بر حرم مطهر رضوی وقف شده است و در حال حاضر به نشانی تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد آماده میزبانی از دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود