کتابخانه دانشگاه تهران به تصویر سکه‌های تاریخی موزه ملی ملک مزین شد

۱۳۹۸/۰۱/۲۷ - ۱۴:۴۷
نمایشگاهی از تصویرهای سکه‌های تاریخی برگزیده موزه ملی ملک نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران دایر شد.
به گزارش خبرنگار آستان نیوز، نمایشگاه حاضر با نمایش 50 تابلو از تصویرهای چاپی سکه‌های منتخب دوره‌های مختلف تاریخی گنجینه این موزه در قالب نخستین همکاری مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک بزرگترین موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در پایتخت و کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران در طبقه همکف این کتابخانه گشایش یافت.
این نمایشگاه سکه در راستای ترویج فرهنگ و تاریخ ایران زمین، آشنایی اهل کتاب و کتابخوانی با سیر تحول تاریخی سکه در کشور و معرفی گوشه‌ای از آثار ارزشمند گنجینه موزه ملی ملک در قالب یک بسته نمایشگاهی به این کتابخانه ارسال شد.
این موزه دارای مجموعه‌ای از سکه‌های ضرب چکشی از جنس طلا، نقره و مس است که به دوره‌های تاریخی مانند ساسانی، اشکانی و هخامنشی تعلق دارد. منتخبی از این آثار در تالار سکه موزه در معرض دید عموم قرار دارد.
تصویری از سکه‌ها و اطلاعاتی همچون نام سکه، محل ضرب آن و دوره تاریخی سکه بر روی تخته شاسی‌های این بسته نمایشگاهی قابل مشاهده است تا بازدیدکنندگان با شرایط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی اعصار گذشته ایران آشنا شوند.
سکه‌های دوران ولایتعهدی امام رضا(ع)، اولین سکه ضرب شده دنیا در سده هفتم پیش از میلاد در لیدیه، نخستین سکه ضرب شده ایران در دوره هخامنشی، سکه عرب ساسانی، سکه اردشیر دوم ساسانی، سکه نقره اسکندر و همچنین سکه‌های یادبود زادروز امام رضا(ع) در دوره‌ قاجار، از جمله آثار ارزشمند گنجینه سکه موزه ملی ملک به شمار می‌آید.
با توجه به وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک بنیان‌گذار و واقف مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، امکان خارج شدن آثار هنری و تاریخی از این موقوفه وجود ندارد، از این رو بسته‌های نمایشگاهی خلاقانه‌ای از تصویرهای آثار فاخر این موقوفه؛ از آثار خطی و لاکی تا تابلوهای نقاشی و نگارگری تهیه شده است.
علاقه‌مندان می‌توانند تا دهم اردیبهشت سال جاری همه روزه جز روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 15:30 از نمایشگاه سکه‌های تاریخی کتابخانه دانشگاه تهران واقع در خیابان انقلاب دیدن کنند.
کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1316 خورشیدی بر حرم مطهر رضوی وقف شده است و در حال حاضر همه روزه جز تعطیلات رسمی، از ساعت 8:15 تا 16:45(پنج‌شنبه‌ها تا ساعت 15:45)، به نشانی تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد(میدان مشق)، آماده خدمات‌رسانی است.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود