چشم‌نوازی دو قرآن با دست‌خط منسوب به امام حسین(ع) و امام سجاد(ع) در موزه آستان قدس رضوی

۱۳۹۵/۰۷/۱۸ - ۲۰:۳۰
در ایام شهادت سید و سالار شهیدان دشت کربلا، دو جزوه قرآنی شریف با دست‌‌خط مبارک منسوب به امام حسین(ع) و امام سجاد(ع)، در گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی مورد استقبال بازدیدکنندگان اهل معرفت این گنجینه قرار گرفته است.
به گزارش آستان نیوز، مسئول موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی با بیان این خبر گفت: جزوه کم‌نظیر قرآنی با دست‌خط شریف منسوب به امام حسین(ع) به خط کوفی هفت‌سطری با اندازه متن 12× 5/6 سانتی‌متر، در 83 ورق از جنس پوست آهوی نباتی‌رنگ در ابعاد 5/16× 8/10 سانتی‌متر کتابت شده که در صفحه آخر، ترقیمه «کتبه حسین بن‌علی»، با تذهیب قابل زیارت است.
محمدرضا ساقی با اشاره به اینکه این مصحف ارزشمند با جلد چرمی دو رو مجلد شده که بیرون آن ساغری مشکی و درون آن تیماج ارغوانی است، افزود: این اثر قرآنی با آیه 72 سوره کهف «قال ألم أقل...» شروع می‌‌شود و با آیه 135 سوره طه «و من اهتدی...» به اتمام می‌رسد.
وی درباره جزوه بی‌بدیل قرآنی با دست‌خط مبارک منسوب به امام سجاد(ع) نیز بیان کرد: این اثر فاخر به خط کوفی 16سطری با اندازه متن 5/15× 6/9 سانتی‌متر، در 361 برگ از جنس پوست آهوی نخودی‌رنگ در ابعاد 32× 8/20 سانتی‌‌متر نوشته شده و در جلد ساغری مشکی مجلد شده است.
ساقی ادامه داد: این اثر نایاب با آیه 180 سوره بقره آغاز می‌شود و با سوره ناس به انجام می‌رسد که در برگ آخر، سوره‌ ناس در سه سطر آمده و ترقیمه «کتبه المنتظر بوعده علی بن‌الحسین بن علی بن‌ابی‌طالب»، قابل زیارت است.
وی تأکید کرد: وجود قرآن‌‌ها و جزوات قرآنی نفیس و گران‌بها با دست‌خط‌های منسوب به ائمه اطهار(ع)، از جمله امام علی(ع)، امام حسن(ع)، امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) و امام رضا(ع) در گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی موجب شده تا هر ساله، بازدیدکنندگان داخلی و خارجی بسیاری، از این گنجینه با شیفتگی و توجه خاصی بازدید کنند.
لازم به یادآوری است، گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12 پذیرای علاقه‌مندان به آثار کم‌نظیر قرآنی است.
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود