پژوهشگر و شرق‌شناس آلمانی:
کتابخانه آستان قدس رضوی آینه هزارساله تمدن بشری است
۱۳۹۴/۱۱/۲۵ - ۱۷:۱۳
دکتر میشائیل مارکس؛ پژوهشگر و شرق‌شناس آلمانی از کتابخانه آستان قدس رضوی به عنوان آینه هزارساله تمدن بشری نام برد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، این پژوهشگر نسخه‌های خطی قرآن از موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی و اداره مخطوطات کتابخانه مرکزی این آستان مقدس دیدن کرد و با آثار این گنجینه‌های بی‌بدیل از نزدیک آشنا شد.
وی در حاشیه این بازدید با اشاره به اینکه قرآن‌هایی که در موزه بارگاه حضرت رضا(ع) در معرض نمایش قرار دارند، از نظر تاریخی بی‌نظیر و باارزش هستند، گفت: نگهداری این مجموعه قرآنی بزرگ در این مکان موجب شگفتی‌ام شده است.
وی افزود: از نگاه یک آلمانی به مشهد، این شهر در کناره و مرز قرار دارد، اما در واقع مشهد و حرم امام رضا(ع) یک مرکز مهم برای تبادل افکار اندیشمندان و عالمان بزرگ با قدمتی بیش از هزار ساله است.
مارکس بیان کرد: کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، مرکزیت جهانی دارد و پژوهشگران از اقصی نقاط جهان می‌توانند از گنجینه و آثار آن بهره‌مند شوند.
وی با بیان اینکه در فرهنگستان علوم برلین، حدود 7 یا 8 سال است که بر روی یک پروژه قرآنی کار می‌کنند، اضافه کرد: امیدوارم با همکاری متخصصان ایرانی بتوانیم روی بخش‌هایی از این پروژه کار کنیم.
وی با تأکید بر اینکه با بهره‌گیری از آزمایش‌های کربن 14 در آلمان توانستیم قدمت قرآن‌های قدیمی را به طور دقیق تشخیص دهیم و این خبر در رسانه‌های مختلف از جمله ایران منتشر شده است، گفت: ما به دنبال شناسایی قرآن‌های صدر اسلام هستیم و بر روی آن‌ها در قالب یک پروژه کار می‌کنیم که دو نفر ایرانی نیز با ما در آلمان همکاری دارند.
لازم به یادآوری است، دکتر میشائیل مارکس؛ پژوهشگر نسخه‌های خطی قرآن و شرق‌شناس آلمانی از گنجینه مخطوطات کتابخانه مرکزی و موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی دیدن کرد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید