میزبانی موزه ملی ملک از 6000 گردشگر نوروزی

۱۳۹۸/۰۱/۲۰ - ۲۰:۲۵
حدود شش هزار گردشگر فرهنگ‌دوست از موزه ملی ملک نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور در ایام نوروز سال جاری بازدید کردند.
به گزارش خبرنگار آستان نیوز، علاوه بر این افراد که از سوم تا دوازدهم فروردین 1398 از این موزه دیدن کردند، هزار و 900 بازدیدکننده نیز از چهارم تا شانزدهم فروردین سال جاری(جز 13 فروردین) از خانه تاریخی ملک در بازار بین‌الحرمین تهران بازدید کردند. 
مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در پایتخت امسال برای نخستین بار خدمات نوروزی خود را در دو بخش موزه ملی ملک و خانه تاریخی ملک به گردشگران ارائه کرد و علاقه‌مندان توانستند پس از 21 سال، به تماشای این خانه مزین به هنر و معماری اسلامی-‌ایرانی در ایام نوروز بروند.
کتابخانه و موزه ملی ملک با بهره‌گیری از ظرفیت تالارهای مختلف موزه‌ای خود مانند علوم در ایران اسلامی، هنر و زندگی، هزار داستان، هنرهای لاکی، تمبر و تالار حاج حسین آقا ملک بنیان‌گذار و واقف این مجموعه و همچنین برگزاری نمایشگاه‌های ادواری همچون نمایشگاه «بهارستان؛ بهار در هفت منظر به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک» و نمایشگاه تک اثر «سکه عرب ‌ساسانی» یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم پایتخت به‌شمار می‌رود. 
خانه تاریخی ملک نیز به‌عنوان یکی از خانه‌های قدیمی شهر تهران با برخورداری از بخش‌هایی مانند سرداب، اتاق‌های مزین به هنرهایی همچون گچ‌بری، منبت‌کاری و کاشی‌‌کاری و مخازن قدیمی کتاب و نسخه‌های خطی مورد توجه بازدیدکنندگان قرار دارد. 
این خانه با پی‌گیری‌های مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و انجام اقدامات بهسازی، تعمیر و مرمت‌های موردی آن در سه ماهه اخیر سال 1397 توانست آماده میزبانی گردشگران شود و همچنان پذیرای آنان است. 
محل کتابخانه و موزه ملی ملک که در سال 1316 خورشیدی بر بارگاه منور امام رضا(ع) وقف شده است تا پيش از سال 1375 خورشيدی در بازار بين‌الحرمين تهران‌(فاصله ميان مسجد امام و مسجد جامع) و در خانه تاريخی ملک بود و در اين سال به ساختمان جديد در محوطه باغ ملي تهران منتقل شد.
در حال حاضر کتابخانه و موزه ملی ملک همه روزه جز روزهای تعطیل رسمی، از ساعت 8:15 تا 16:45(پنج‌شنبه‌ها تا ساعت 15:45) به نشانی تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد آماده ارائه خدمات به اهل هنر و پژوهش است. 
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود