اداره کل روابط عمومی و امور رسانه ای آستان قدس رضوی
مروری بر فعالیت های اداره کل روابط عمومی و امور رسانه ای آستان قدس رضوی
۱۳۹۳/۰۲/۱۰ - ۱۴:۴۸
اداره کل روابط عمومی و امور رسانه ای آستان قدس رضوی که در سال1358 تأسیس شد، در قالب شش اداره و بخش، شامل اداره انتشارات و تبلیغات محیطی، اداره ارتباطات مردمی، اداره اطلاعات، اخبار و رسانه ها، هفته نامه حرم، پایگاه اطلاع رسانی و مرکز نمایشگاه ها و همایش ها به ایفای نقش می پردازد و توانسته است به عنوان بازوی اطلاع رسانی این آستان، منشاء خدمات بی نظیر در عرصه داخلی و جهانی باشد.

نقش حیاتی روابط عمومی برای یک ارگان

با شکل گیری سازمان‌های مختلف، نیاز به خدمات‌رسانی به مخاطبان و عموم مردم شکل می گیرد؛ همچنین با افزایش حوزه فعالیت و خدمات رسانی در عرصه های مختلف، فاصله هایی بین سازمانهای عظیم و مردم به وجود می آید که ممکن است به روند خدمت رسانی آسیب بزند، از این رو باید شرایطی رقم زده شود تا این فاصله ها به حداقل برسد.
اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی در جهت تکریم زائران و اطلاع‌رسانی دقیق عملکرد این مجموعه‌ی مقدس، فعالیت‌های گسترده‌ای را سر و سامان داده است.

از اداره روابط عمومی تا اداره کل روابط عمومی و امور رسانه ای
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تحولات بنیادین انجام شده در ساختار آستان قدس رضوی و با وجود گستردگی فعالیت های مختلف این آستان، لزوم ایجاد واحد روابط عمومی به منظور هماهنگی میان بخشی و اطلاع رسانی درون و برون سازمانی، ضروری و اجتناب ناپذیر بود.
در این راستا و در سال 1358، در چارت سازمانی واحد مستقلی به نام اداره رواط عمومی با رویکرد فرهنگی و اطلاع رسانی تشکیل شد.
این اداره ابتدا به عنوان یکی از بخش های سازمان مرکزی فعالیت می کرد، اما با افزایش روز افزون حجم کمی و کیفی امور و فعالیت های آستان قدس رضوی، تغییرات شکلی و ماهوی جدیدی به خود گرفت و از اداره به اداره کل ارتقاء یافت.

اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی با بهره مندی از مدیریت مستقل با عنوان مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه ای، زیر نظر مستقیم قائم مقام محترم تولیت عظمی فعالیت می کند.

این فعالیت ها را در پرونده عملکرد خود دارد
این اداره از بدو تاسیس تا کنون فعالیت های بی نظیری را در عرصه اطلاع رسانی و همچنین چاپ و تولید محتوای رضوی و گزارش عملکرد ادارات تابعه آستان، تولید و انتشار انواع بروشور، کاتالوگ و لوح فشرده اطلاع رسانی، پوستر، کتابچه و ...، انتشار هفتگی نشریه اطلاع رسانی حرم و ویژه نامه های موضوعی آن، انجام تبلیغات محیطی آستان قدس رضوی با استفاده از شیوه های نوین تبلیغی نظیر طراحی و چاپ انواع بنر، استند، بیلبورد، تلویزیون های شهری و ...، تولید و انعکاس اخبار در رسانه های مختلف مکتوب و مجازی، پوشش رسانه ای فعالیت ها با برقراری ارتباط مستقیم با رسانه ملی و بین المللی، ساخت مستندها و نماهنگ های مختلف اطلاع رسانی، برقراری ارتباط دو سویه با مخاطبان از طریق برگزاری نمایشگاه ها، تورهای بازدیدی، دریافت و ارسال پاسخ انتقادات و پیشنهادات، انجام نظر سنجی، حضور قوی در فضای مجازی با راه اندازی و مدیریت پرتال جامع و پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی با بیش از 31 وب سایت، تنها بخشی از فعالیت های گسترده اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی است.

بخش های مختلف اداره کل
این اداره کل هم اکنون در قالب شش اداره و بخش، شامل اداره انتشارات و تبلیغات محیطی، اداره ارتباطات مردمی، اداره اطلاعات، اخبار و رسانه ها، هفته نامه حرم، پایگاه اطلاع رسانی و مرکز نمایشگاه ها و همایش ها به ایفای نقش و انجام وظایف خود می پردازد که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم. 

اداره اخبار و رسانه
ارتباطات رسانه ای آستان قدس رضوی از طریق اداره اطلاعات، اخبار و رسانه در حوزه های مختلف شبکه های تلویزیونی و رادیویی و رسانه های مکتوب انجام می پذیرد که در آن از طریق ساخت برنامه‌های مختلف، امکان حضور مدیران و معاونین موسسات آستان قدس رضوی فراهم می شود.

اداره اخبار و رسانه‌، نشست های خبری و تلویزیونی با موضوع فعالیت های آستان قدس رضوی برگزار می کند و فعالیت های مجموعه را از طریق دعوت از خبرنگاران برای تهیه خبر یا تولید اخبار توسط خبرنگاران آستان قدس رضوی و ارسال آن به رسانه ها مورد پوشش رسانه ای قرار می دهد.
از دیگر اقدامات این اداره می توان به تولید 300جزوه اخبار و اطلاعات در سال اشاره کرد که نتیجه رصد رسانه ها و اخبار کشور است.
همچنین هماهنگی حضور اصحاب رسانه ملی در حرم مطهر و تولید مستندهای فاخر از فعالیت‌های آستان قدس رضوی، از دیگر فعالیت‌های ویژه این اداره است.
شایان ذکر است که سالانه نزدیک به 300 نفر از اصحاب رسانه در ایام خاص(دهه کرامت، دهه آخر صفر، نوروز و...) برای تهیه خبر و ضبط برنامه دعوت می شوند و توسط این اداره پذیرایی می شوند.

راه اندازی وب سایت روابط عمومی
وبسایت روابط عمومی آستان قدس رضوی از سال 83 کار خود را آغاز کرد و در سال 86 با افزایش کارکرد و توجه بیشتر به فضای مجازی، تولیدات متنی خود را افزایش داد که حاصل این امر تولید بالغ بر ده هزار صفحه متن در قالب خبر، مصاحبه، گزارش و... بود.
در سال 90 با اضافه شدن بخش‌های چند رسانه ای، پرتال جامع آستان قدس رضوی شکل گرفت. این پرتال از چند وب سایت مجزا تشکیل شده است که بخش‌های مختلف آستان نیوز، عکس، فیلم، رادیو، موبایل، نشریه و... را شامل می شود.

تولیدات چند رسانه ای
پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی همچنین آثاری را در حوزه چند رسانه ای شامل: عکس، نرم افزار موبایل، سی دی مالتی مدیا و گزارشات مکتوب با هدف ترویج فرهنگ رضوی تولید کرده است؛ که از آن جمله می توان به کارهای تصویری، شامل عکس ها و طرح های گرافیکی مربوط به امام رضا‌علیه السلام، اشیا و نفایس، گزارش های تصویری برنامه های حرم و... که به صورت روزانه به روز رسانی می شود اشاره کرد.

در حوزه موبایل نیز تازه های جهان موبایل، نوا، کلیپ، تصویر زمینه، نرم افزار و کتاب موبایل در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.
اما یکی از کارهای ویژه ای که در پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی صورت گرفته،‌ تولید سی دی های مالتی مدیا از تولیدات آستان قدس رضوی، برای افرادی است که امکان دسترسی به اینترنت را ندارند. سی دی سفرنامه آفتاب که به هجرت امام رضاعلیه السلام از مدینه تا مرو می پردازد و گلهای بهشت، ویژه کودکان از جمله تولیدات این پایگاه در این زمینه بوده است.

بخش زبان‌های غیر فارسی
با توجه به اینکه روابط عمومی زبان گویای بخش‌های مختلف مجموعه آستان قدس رضوی محسوب می‌شود و از سوی دیگر مخاطبان این مجموعه، طیف گسترده‌ای از ایران و سایر کشورها را تشکیل می دهند، این نیاز وجود دارد تا در جهت برقراری ارتباط مطلوب با مخاطبان غیر فارسی زبان، بخش زبان‌های غیر فارسی پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی فعال شود.

با تلاش همکاران این بخش اخبار پایگاه اطلاع رسانی به صورت روزانه به زبان‌های عربی، انگلیسی، اردو، مالایی، اسپانیایی، ترکی، آلمانی و فرانسه ترجمه و بر روی سایت قرار می گیرد و علاوه بر آن مطالبی چون زندگینامه امام رضا‌‌علیه السلام، معرفی بخش‌ها و سازمان‌های مختلف آستان قدس رضوی در قالب گزارشات تصویری و مکتوب و... برای استفاده غیر فارسی زبانان ارائه می شود.

با توجه به اینکه بخشی از آثار پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی به شکل چند رسانه‌ای تولید می‌شوند، بخش زبان‌های غیر فارسی پایگاه اطلاع رسانی با زیرنویس و دوبله کردن این آثار، آنها را برای افراد غیر فارسی زبان قابل استفاده می کند.

اداره ارتباطات مردمی و وظایف آن
ارتباطات مردمی را می‌توان همه فعالیت‌هایی دانست که در جهت تکریم ارباب رجوع و برای پاسخگویی بهتر به مراجعان انجام می‌گیرد. یکی از اقدامات این اداره برگزاری تورهای بازدید از بخشهای مختلف آستان قدس رضوی است که پس از درخواستی که توسط مراجعان ارائه می شود براساس سنخیت با بازدید کنندگان هماهنگی های لازم انجام می شود.

دعوت از گروههای خاص و تاثیر گزار جهت آشنایی با فعالیت‌های آستان قدس رضوی نیز از دیگر فعالیت‌های این اداره است. همچنین مدیریت سامانه پیامک از طریق اطلاع رسانی و دریافت نظرات و پیشنهادات و ارسال پاسخ به آنها از دیگر فعالیت‌های جاری این اداره است.

علاوه بر بازدید کنندگان داخلی، سالانه بازدیدهای مختلفی از سازمان‌های آستان قدس رضوی توسط سفرا و وزرا و مسئولان دیگر کشور ها انجام میگیرد. صندوق‌های انتقاد و پیشنهادات که در سطح حرم مطهر وجود دارد در جهت اطلاع از نظر زائرین در مورد خدمات آستان قدس رضوی به صورت منظم تخلیه شده و نظرات پس از بررسی به مبادی ذیربط ارجاع داده می شود. از سوی دیگر طرحهای پژوهشی در قالب نظرسنجی در مورد خدمات آستان قدس رضوی در ایام نوروز، دهه کرامت و خدمات سایر موسسات آستان قدس رضوی انجام می شود.
علاوه بر آنها اداره ارتباطات مردمی از طریق سامانه تلفن گویای 2232222 نظرات مخاطبان را دریافت کرده و پس از پیگیریهای لازم، نتیجه آن را از طریق پیامک و یا تماس تلفنی به مراجعان اعلام میکند.
اداره ارتباطات مردمی حلقه واسط میان مخاطبان و سازمان آستان قدس رضوی است و علاوه بر پیگیری آرا و نظرات مخاطبان وظیفه برگزاری افتتاحیه پروژه های آستان قدس رضوی را نیز بر عهده دارد.

اداره امور نمایشگاه ها‌
فعالیت مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های آستان قدس رضوی به دو بخش تقسیم می‌شود. نخست نمایشگاه دائمی آستان قدس رضوی که شامل چند زیر مجموعه است و دوم نمایشگاه‌های عمومی که در خارج از مرکز برگزار می‌شود.

نمایشگاه دائمی
نمایشگاه دائمی شامل سالن همایش، سالن چند منظوره، سالن نشست‌ها و نمایشگاه دائمی است.

این مجموعه حدود 10 هزار متر مربع بوده و دارای بیش از 85 غرفه است که تمام مؤسسات آستان قدس رضوی در آنجا معرفی می‌شوند. در واقع هر مؤسسه‌، یک غرفه‌ی ثابت در این مکان دارد که در آن به معرفی فعالیت‌ها و خدمات خود می‌پردازد.
در سالن چند منظوره، نمایشگاه‌های تخصصی موضوعی به مناسبت‌هایی چون هفته‌ی وقف، میلاد امام رضا(ع) و... برگزار می‌شود. همچنین سالن همایش‌ها حدود 400 نفر ظرفیت دارد که همایش های مختلف و متنوعی در آن برگزار شده و می شود. سالن نشست‌ها نیز ویژه‌ی کنفرانس‌های خبری است.

نمایشگاه عمومی
نمایشگاه عمومی که بخش عمده‌ی کار این مرکز است، خارج از مجموعه‌ی مرکز نمایشگاه‌هاست که در مشهد، سراسر کشور و حتی خارج از ایران و به مناسبت‌هایی چون نمایشگاه کتاب، مطبوعات، قرآن، رسانه‌های دیجیتال و... برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند همه‌روزه جز ایام تعطیل، صبح‌ها از ساعت 9 تا 13 و عصرها از ساعت 16 تا 20 از طریق ورودی باب الجواد(ع) و پارکینگ شماره‌ی یک از نمایشگاه دائمی آستان قدس رضوی بازدید به‌عمل آورند.

هفته نامه حرم
پراکندگی مخاطبان حرم باعث شده است تا در کنار پرداختن به اخبار و اقدامات آستان قدس رضوی فضایی معنوی برای زایران فراهم شود و این کار ظرافت بالایی را در اجرا طلب می کند، در این نشریه سعی شده تا محتوا و گرافیک به گونه ای باشد تا مخاطبان از مدیران مجموعه گرفته تا زائران با آن ارتباط قابل قبول را برقرار کنند.
انتشار ویژه نامه های موضوعی مانند ویژه نامه وقف، تولید ملی، حرم سال و... از جمله تولیدات این نشریه است.
شایان ذکر است هفته نامه حرم ویژه نامه هایی که در مناسبت های خاص مثل دهه آخر صفر، دهه کرامت و... منتشر می کند را علاوه بر حرم مطهر در ایستگاه های راه آهن، فرودگاه، مدارس و... در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

اداره انتشارات و تبلیغات محیطی
اداره انتشارات و تبلیغات محیطی وظیفه‌ی انتشار مجموعه‌های مختلف اطلاع‌رسانی اعم از کتابچه، کاتالوگ، بروشور، پوستر و... همچنین تبلیغات محیطی تمامی فعالیت‌های فرهنگی، رسانه‌ای، نمایشگاهی، جشنواره‌های گوناگون آستان مقدس رضوی و ... را برعهده دارد.
مجموع فعالیتهای این اداره به دو بخش «انتشارات» و «تبلیغات محیطی» تقسیم می‌شود.

پرونده عملکرد اداره انتشارات
این اداره در بخش انتشارات و تبلیغات محیطی خود تاکنون فعالیت‌های گوناگون و متنوعی انجام داده که از آن جمله می‌توان به انتشار کتاب «راهنمای جامع اماکن متبرکه» به سه زبان فارسی، عربی، انگلیسی، تولید محتوای نمایشگاه و پوستر «خانه‌ی وحی» ویژه‌ی معرفی فعالیت‌های قرآنی آستان قدس رضوی در نمایشگاه دائمی، تولید محتوای نمایشگاه «قرآن و عترت» مشهد ویژه‌ی معرفی فعالیت‌های قرآنی آستان قدس رضوی، تهیه‌ و تدوین «سرزمین خورشید 92»‌ به عنوان روزشماری مستند از فعالیت‌های آستان قدس رضوی، تهیه و تولید کتابچه‌ی «صحیفه‌های رضوان» ویژه‌ی نمایشگاه کتاب تهران 1392و ... اشاره کرد.

همچنین تهیه و چاپ کتاب «مسافران آفتاب» با موضوع معرفی شهدای آستان قدس رضوی، تهیه و چاپ مجموعه ی پنج جلدی «بوی بهشت» شامل داستان شفایافتگان حرم مطهر رضوی، چاپ مجموعه‌ی پوستر«... تا آسمان» حاوی برخی از القاب حضرت رضا‌علیه‌السلام به سبک خط کوفی و ایرانی و تصاویر جذاب از بارگاه منور حضرت رضا‌علیه‌السلام‌، همچنین بسته های فرهنگی ویژه ی میهمانان خاص بازدید کننده‌ی آستان قدس رضوی است و انتشار کتابچه ی «معرفی موزه های آستان قدس رضوی»، از دیگر فعالیت های انتشاراتی این اداره است.

شایان ذکر است یکی از کارهای مهمی که در بخش تبلیغات محیطی توسط این اداره صورت می گیرد، مدیریت بخش آگهی های تبلیغی، فرهنگی و اطلاع رسانی از تلویزیون های شهری نصب شده در چهارراه شهدا و چهار راه خیام(موسسه تربیت بدنی)، به منظور اطلاع رسانی هر چه بهتر فعالیت‌های آستان قدس رضوی است که با توجه به موقعیت مکانی و ابعاد آن، نقش اثرگذاری در اطلاع‌رسانی اقدامات ارزنده‌ی آستان مقدس رضوی خواهد داشت.

موضوعات مرتبط:
- مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های آستان قدس رضوی
- مرکز نمایشگاهها و همایش های آستان قدس رضوی-2
- مرکز نمایشگاه ها وهمایش های آستان قدس رضوی 3

پوستر مرتبط:

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید