در دوازدهمین برنامه «سه‎شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی» صورت گرفت،

رونمایی از قالیچه‎ نفیس دوره صفویه در موزه فرش آستان قدس رضوی

۱۳۹۸/۰۳/۲۱ - ۲۱:۲۴
همزمان با ‎روز جهانی صنایع دستی یکی از قدیمی‎ترین و نفیس‎ترین قالیچه‎های جهان مربوط به دوره صفویه در قالب دوازدهمین برنامه «سه‎شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی» رونمایی شد.
به گزارش آستان نیوز، عبدالحسین ملک جعفریان مسئول گنجینه فرش و منسوجات موزه آستان قدس رضوی در این برنامه که صبح امروز در موزه فرش حرم رضوی برگزار شد، با اشاره به جایگاه موزه‌های این سازمان در کشور گفت: سال گذشته از سوی ایکوم، موزه آستان قدس رضوی از بین 400 موزه کشور، به عنوان برترین موزه کشور شناخته شده است.
وی با اشاره به هم زمانی این برنامه و روز جهانی صنایع دستی به جایگاه فرش در صنعت صنایع دستی ایران اشاره کرد و در ادامه استانداردهای به کار رفته در موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی را برشمرد.
ملک جعفریان به شیوه چیدمان فرش‌ها در این موزه اشاره کرد و گفت: با توجه به پراکندگی هنر و صنعت فرش بافی در سطح کشور، آثار موزه فرش بر اساس مناطق مختلف هنر فرش‌بافی در کشور تقسیم شده‌اند.
مسئول گنجینه فرش و منسوجات همچنین در ادامه به معرفی ویژگی‌های «قالیچه محرابی باغی» به عنوان یکی از قدیم‎ترین و نفیس‎ترین قالیچه‎های موزه فرش آستان قدس رضوی پرداخت و گفت: این قالیچه یکی از نفایس موزه فرش آستان قدس رضوی و متعلق به دوره صفویه است که در کرمان توسط محمدامین کرمانی به ابعاد 112×141 سانتی‎متر مربع بافته شده است.
وی جنس این فرش نفیس را از تار پنبه‌ای و پود پنبه ابریشم عنوان کرد و گفت: این فرش به لحاظ رج شمار و گره دارای 54 گره نامتقارن(فارسی) در 5/‎6 سانتی‎متر است که پود آن با رنگ طبیعی رنگ آمیزی شده و کاربرد سجاده ای داشته است.
ملک جعفریان این قالیچه منحصر به فرد را در زمره قالی‎های تلفیقی عنوان کرد که از سه قسمت اصلی، متن قالی، لچک‎ها و حاشیه تشکیل شده است.
وی همچنین این اثر را یکی از آثار منحصر به‎فرد موزه فرش آستان قدس رضوی دانست و گفت: این دست‎بافته شهر کرمان به‎صورت سراسری ترکیبی از باغ و محراب طراحی شده و در قسمت بالای قالی ترنج کوچکی است که نقش قندیل را برعهده دارد و محل قرارگرفتن مهر و پیشانی نمازگزار است که در آن عبارت «سبحان ربی الاعلی و بحمده» مشهود است.
متن قالیچه که به‎عنوان سجاده از آن استفاده می‎شده، به‎صورت باغ طراحی شده که به‎وسیله دو نهر آب به چهار قسمت تقسیم شده و هر قسمت آن به انواعی از درخت‎ها، درختچه‎ها و بوته‎ها با گل‎های رنگارنگ و پرندگان گوناگون مزین شده است که این نقوش نمادی از باغ‎های بهشتی است.
گفتنی است موزه فرش آستان قدس رضوی با داشتن 3 طبقه فضای نمایشی و 1 طبقه که به مخزن اختصاص داده شده است در زیر بنایی به مساحت 6647 متر مربع یکی از بزرگترین موزه‎های تخصصی فرش جهان به شمارمی‎رود.
این موزه شامل مجموعه‎ای غنی از قالی‎های نفیسی است که طی دوره‎های مختلف توسط ارادتمندان امام رضا(ع) اهدا و یا توسط آستان قدس رضوی برای استفاده در حرم مطهر و بیوتات آن خریداری شده است.
در حال حاضر در این گنجینه کم نظیر 102 تخته قالی و قالیچه که از نفیس‎ترین شاهکارهای هنری به‎شمار می‎رود و قدمت‎شان از دوره صفویه تا دوره معاصر است، در معرض دید علاقه‎مندان قرار دارد.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود